18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

GLOSA: Dostanou svět bez výstřelu...

Život člověka, lidí je, jak známo, častá změna. A světových poměrů. Pokud vezmene v úvahu jen čas od srpna 1914 dodnes, jen tak v neúplnosti: první válka světová, druhá válka světová, hitlerismus, stalinismus, maoismus...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 24.3.2020 22:07

Poprvé jsem slyšel o outsourcingu v 70.letech v ekonomické hlídce českého vysílání BBC. Předválečným ještě redaktorům i mně to připadalo jako něco zrůdného - pro okamžitý zisk výprodej budoucnosti národa. Dnes už není cesta zpět z důvodů hlavně mentálních či psychologických. Na druhou stranu Číňané byli na východě vždy vnímáni jako židé Asie. Bývaly proti nim pogromy, ale oni sami se neprojevovali nijak agresivně. Podle zpráv ani v Africe nebo Jižní Americe se dnes tak neprojevují. Dělají si své, tedy těží suroviny, stavějí komunikace a infrastrukturu, ale neprovokují místní vnucováním svých modelů chování a drzou rozjeveností jako Zápaďané. Žádný čínský lékař nebo učitel se nezahodí s místními, aspoň co říkají Češi do Afriky občas zajíždějící. Přesto jsou prý Číňané víceméně vítáni jako přinašeči pokroku. Část tamější populace potřebují zatím k práci, je otázka co se stane až získají dominanci. Coby přirození rasisté, jako ostatně každý, nahradí domorodce svými lidmi? Vraždit se jistě nebude, východní filosofie radí nechat takové vymřít.

Západních peněz, kupodivu stále funkčních, má Čína takřka neomezené množství. Kdyby USA a Evropa vyhlásili bankrot a padly by jejich měny, mohl by Západ začít od nuly, přeživší rozmazlenci by byli přinuceni se vzmátořit a Číňanovi by zbyly bezcenné papírky. K tomu těžko dojde. Číňan by dnes mohl využít těžkostí Západu k vyhlášení jakéhosi Marshallova plánu. Co si vyzkoušel v Africe, J.Americe i v Řecku, mohl by provést v globálu. A podnebí Evropy by bylo pro přišedší miliony jistě příjemnější než tropy. V tom případě jako zřejmě jediné by mohlo odolat Rusko, případně některé postsovětské státy. Vzhledem ke koncepčnosti ruské politiky a schopnosti plánovat několik tahů dopředu by to mohlo mít příznivý dopad i na jiné slovanské země. Jsou dávná proroctví o žluté záplavě, jsou ale i vhledy novější i současné, že po době kelto-germánské přichází doba slovanská. A je dobré opakovat, že česká kotlina by měla být jejím duchovním centrem.

Š. Hašek 24.3.2020 17:08

Zatím nás dost dostal (bez výstřelu) štrasbrusel .......

Nechal bych to na potom, tu Čínu.

Nyní bych se věnoval Jourovce ..... tedy jako na ni vypláznout jazyk. Atd.

Zkráceno.

J. Hanzlík 24.3.2020 17:06

Věštecké chápání „žlutého nebezpečí“ se historicky vztahovalo na asiaty obecně. Dnes se to jeví dost fantasmagoricky. Moderní Čína je produktem americké politiky, pro kterou to původně byla rovnováha nukleárnímu Sovětskému svazu a jeho komunistickému bolševismu, rozpínajícímu se do zemí tzv. třetího světa. Mohla vzniknout jen na „záruce“ protiruského postoje Čínské lidové republiky. Čínská říše stejně jako ta ruská v minulosti se chová zákonitě podle svých zájmů a moci. I Sovětský svaz, tehdy „krytý“ socialistickou ideologií pokroku, přizpůsobil svým potřebám i charakter průmyslu svých satelitů. U nás to mělo za následek zničení rozvinutého lehkého strojírenství a zaostávání některých spotřebitelských odvětví.

Jestli si někdo naivně myslí, že dnešní Čína je triumfující vítěz dnešního světa, je daleko od skutečnosti. Je totiž pevně svázána se světovými trhy a výpadek poptávky po jejím zboží by ji čekal velký problém. Mohla by jej řešit restriktivním totalitním způsobem s obrovským rizikem vlastního zhroucení. Dnes, díky současnému americkému prezidentovi, se odbourává její statut rozvojové země a tvrdě se kritizuje její zlodějské vytěžování západní, především americké technologie.

Je otřesnou skutečností, že vlivem kapitalistické hrabivosti se převedla výroba mnohých strategických komponentů do Číny. Zvláště dnes v situaci pandemie koronaviru zjišťují USA v čele se svým prezidentem, že jsou dokonce závislí na dovozu chemického sortimentu potřebného k průmyslové výrobě léčiv. Kdo strategicky destabilizuje západní svět ekonomicky vedle pátých kolon, které jej rozkládají kulturně?

F. Navrátil 24.3.2020 13:39

Takových ujetých teorií je plno. Nejvíce se mi líbilo, že tato globální epidemie je jen zkouškou, jak jsou státy a národy připraveny na skutečnou epidemii připravenou v rámci biologické války. Koho s kým se zatím neví.

Ś. Svobodová 24.3.2020 13:06

Pokud nad koronou vyhráli, tak svět bez výstřelu dostanou, ekonomicky jistě.

P. Lenc 24.3.2020 10:26

Bohužel, převedení výroby nejen z Evropy do Číny a pokloňkování se samozřejmně musí nějak projevit.Číńané z nás musí mít doslova srandu, jak jim v celém světě ustupujeme a ještě jim dokonce děkujeme.

M. Pivoda 24.3.2020 10:48

Outsourcing (offshoring) byla doporučená stategie amerických byznys škol.

Já jsem to v 90. letech v USA zažil v plné intenzitě. Ekonomické ukazatele pak krátkodobě vypadají mnnohem lépe.

M. Pivoda 24.3.2020 10:20

Odpověď na otázku Vladimíra Cíchy: Zmocní se Maovi následovníci světa bez jediného výstřelu?

Stručná odpověď: Zatím nerozhodnuto. A k tomu ještě Švejkovo doporučení: "To chce klid!"

Dnes žijeme v technologicky intenzivní době, takže o tom popsaném záměru rozhodnou především pokročilé technologie. Nikoliv politici (ti už jsou za zenitem).

Jenže ty technologie jsou do budoucnosti ještě větším tématem (issue), než je zde Vladimírem Cíchou položená otázka.

Doporučuji panu Cíchovy promyslet si téma (issue), zda kapitalismus může v budoucnosti fungovat bez dělníků/zaměstnanců. Z Maoistického pohledu, bez vykořisťované třídy. Toto bude aktuální téma po odeznění koronaviru. Toto téma se stane, řečeno po staru "hot topic", řečeno po novu "cool".

M. Pivoda 24.3.2020 11:03

Zatím je Čína pro české politiky "pcheng-jou" tzn. přítel.

P. Zinga 24.3.2020 9:23

Harry Mi-Kota, žlutá bestie, cení zuby...

Harry Mikota, figura z "Pokladu"

Trilogie "Trampské války, Poklad a tu třetí část jsem již zapomněl.

M. Krátký 24.3.2020 10:47

volné pokračování je popsáno v románu Vzpoura na parníku Primátor Dittrich od Vlastimila Rady ( včetně jeho ilustrací ) a hlavní hrdinové se jmenovali Budulínek a Matlafousek - hezký den - koronaviru zmar !!! furt mi nejdou smajlíci a další havěť ???

J. Farda 24.3.2020 12:06

Ovšem Harry Mi-Kota, japoneček královny pirátů Lili Li Pong alias Žižkovské Lilie, byl Japoncem falešným, bo se nenarodil pod Fudži Jámou, ale v Praze Pod Jamou, a zežloutl po požití tlustého od šunky. Král žižkovského podsvětí Lojza Kápo byl detektivem Frantou Bidlem byl před soudem demaskován jako syn černého amatéra ...

P. Zinga 24.3.2020 12:10

Ano, ovšem, Vzpoora na Ditrichovi...

Dokáží to dnešní mladí přečíst? Dost dlouhé...

Z. Lapil 24.3.2020 12:41

Paměť je zrádná, ale to podstatné zachová. Celé se to jmenuje Bohatýrská trilogie, části Vzpoura na parníku Primátor Dittrich; Dobrodružství šesti trampů; Z tajností žižkovského podsvětí.

"Paní Tykačová, toto byl mužný čin, jakého je schopna pouze žena". Pro neznalé - ze svého krámku vyhnala lupiče, netušila, že gangstery mezinárodního formátu, a to za pomoci válečku na nudle.

ABSOLUTNÍ DÍK za typ. Kdo nemá doma, může číst zde: http://nalevnici.bartnet.org/soubory/btrilogie.pdf.

Mohlo by se to líbit i puberťákům.

Z. Lapil 24.3.2020 12:44

VŠEM: právě jsem objevil i jakýsi film či co to je: https://www.trampsky-magazin.cz/blog/dobrodruzstvi-sesti-trampu-vsech-sest-dilu-na-videu-115.html

J. Kraus 24.3.2020 14:11

Pokaždé jsem se na to vydržel dívat jen pár minut. Permanentně profesionálně uculení Greenhorns, ostatní zoufale přehrávají, od první do poslední vteřiny musí být sranda k popukání. Už v tom roce 1970 nebo kdy to bylo natočeno umělci nepochopili ducha knížky, jemný humor s mnoha odstíny, nikoli prvoplánový. Staří trampové se na to styděli dívat.

J. Vintr 24.3.2020 9:20

Na současnou situaci by šlo uplatnit řadu "konspiračních teorií" a vůbec není vyloučeno, že některá bude pravdivá. Vyrobit takovou epidemii uměle není žádný velký problém a její dopady budou zřejmě obrovské. Mnohem větší, než by odpovídalo počtu obětí. V dnešním médii ovládaném světě lze jen vhodným šířením "informací" manipulovat po libosti s obrovskými masami lidí.

J. Vocilka 24.3.2020 8:41

Buďte v klidu, je to dozajista fantasmagorie s troškou paranoi navrch.

J. Svoboda 24.3.2020 8:40

Máte podobnou teorii, jako že Země je placatá :o)

Pěkný den.

I. Pávek 24.3.2020 7:38

Pane Krásenský, naprostý souhlas.

I. Pávek 24.3.2020 7:30

Ano, Sybyla varovala ve svém proroctví už před věky před žlutým nebezpečím. Nu a je to tady teď už jako zcela reálná hrozba. Velmocenské ambice žlutých snad nevidí jen bezmozek a taky náš prezident. A pak ti, co potřebují odbytiště - tedy potřebovali. A žlutí všechno rozebrali, okopírovali, vyslali své na zkušenou do světa a ti kradli vědomosti a patenty. A začali vyrábět levný šmejd. (no nekup to když jsou dva levé gumáky po koruně). A hlavouni na tom vydělávají a myslí si my to zvládneme a po nás potopa. Myslím že je možno to zamezit a to tím, že se s nimi přestane obchodovat a ať se v tom svém svinstvu ta miliarda utopí. Ale je možno v tomto světě ještě táhnout za jeden provaz? V tomto světě absolutní korupce a absolutní moci peněz? A má na tom někdo zájem? Za vidinou peněz jsme si pěstovali hady Asii, na Středním východě, v Africe, vyvážely se technologie, léčiva, zbraně, demokracie nu a teď se z toho marasmu drbeme na hlavě. Prozatím se ještě jenom drbeme. Dokud o tu hlavu brzy nepřijdeme.

P. Zinga 24.3.2020 9:26

Pane Pávku, neměla ona na mysli to žluto, co máte v hlavě?

J. Nevrkla 24.3.2020 7:29

Obávám se, že tato pandemie ukáže, že západní civilizace je v úpadku a ta východní je zivotaschopnejsi. Snad se rychle zmobilizujeme, odhodime nepotřebné zátěže a postavíme se na nohy.

Š. Hašek 24.3.2020 18:19

Asi tak.

J. Krásenský 24.3.2020 6:59

"Náš svět" už dostali. Stalo se tak před lety, kdy se k nim pod vlajkou globalizmu přesunula výroba. A nezapomeňme, že to bylo za potlesku zelených, liberálů a duchovní elity. Evropa se měla soustředit na enviromentální pokrok a stát se tak zelenou vlajkovou lodí světa. Výsledek se brzo dostavil. Zatímco nové země - z bývalého sovětského bloku - vyčistily své řeky, postavily čističky odsířily elektrárny a daly na rady zelených magorů až ke zničující kůrovcové kalamitě, na západ od našich hranic se nedělo nic, alespoň to lze vyvodit z okamžité regenerace životního prostředí. Žel všechny kroky, které vlády a EU podnikly, znamenaly nejen ztrátu evropské soběstačnosti, ale také pokrytecký vývoz znečištění do tehdy rozvojových zemí - jmenovitě do Číny. Požadavky enviromentálů dnes už jdou za hranice přírodních zákonů, které - což je pro mnohé překvapení - nelze měnit ani ústavní většinou ani nařízením evropské komise. Takže zdůrazňuji - do vlivu Číny nás nedostal koronavirua ani čínská pomoc, ale hloupost a nadutost spolu s neschopností. Hloupost enviromentálů a jejich nadutost, že vědí jak řídit svět. A neschopnost zbytku společnosti čelit zeleným nesmyslům.

(Berte můj příspěvek jako zkratku, neboť postihnout vše by stálo na několik knih)

L. Písařík 24.3.2020 4:21

A jak je to v USA?

P. Dvořák 24.3.2020 3:30

Může "žluté nebezpečí" a COVI-19 rozvrátit evropskou ekonomiku víc než zelené šílenství?

Určitě ne. Rozdíl je v tom, že COVI-19 to udělá za pár měsíců a bráníme se tomu my "obyčejní" i politici.

Kdežto zeleným magorům by to trvalo roky, ale na druhou stranu by měli veškerou politickou podporu.

I. Hendrych 24.3.2020 2:17

Přesně tak...pozor na žluté nebezpečí a je to tady.

A tímto virem to zdaleka nekončí, spíše začíná...

J. Kovaříček 24.3.2020 2:15

To, že Čína rozšiřuje svůj vliv po světě není nic překvapivého. Komunistická ideologie to má v popisu práce, stejně jako jiné totalitární systémy. Horší je, že se svět dosud svobodný nebrání, ba právě naopak. Třeba Austrálie už se stala čínskou kolonií, byť to většina obyvatel odmítá pochopit. Závislost západu na čínských výrobnách laciného zboží nevalné kvality se právě ukazuje. A tak v našich obchodech regály zejí prázdnotou, konzervy k nám teprve plují pomalu po moři. Tenhle virus (či jiná pohroma) musel přijít, existující ekonomické systémy nemají budoucnost. Probudí se lidstvo? Dost o tom pochybuji.

V. Kolman 24.3.2020 7:10

Čínské laciné zboží nevalné kvality......

To platilo po 2.svět.válce o japonském zboží také. A kde jsou s kvalitou Japonci dnes?

Můj dojem je, že se historie opakuje, že kvalita čínského zboží sice pomalu, ale přece jen stále stoupá.