16.12.2019 | Svátek má Albína


GLOSA: Dobro válčí se zlem

4.7.2019

Nárok na záchranu v Evropě má miliarda Afričanů

Slovo pirát zásadně mění svůj význam. Kdysi označovalo nejtěžší zločince. Dnes jsou pirátské politické strany řazeny na progresivní levici. Jakou roli tu hraje Carola Racketeová, kapitánka lodi Sea Watch 3, která prorazila blokádu kolem italského ostrova Lampedusa, aby tam vysadila africké migranty vylovené z člunu u libyjských břehů?

Je to věc velmi emotivní, ale i navýsost sporná. Z hlediska vyššího principu mravního kapitánka Racketeová zachránila lidi, jimž na moři hrozila smrt. Z hlediska práva i politické praxe je to ale zatrolený problém. Mají se vozit do Evropy i ti, kteří si záchranu vynucují, když se sami cíleně vydávají do ohrožení? Nepodílí se kapitánka Racketeová na pašování lidí do Evropy? Nebyl to svým způsobem akt pirátství?

Pro všechny možnosti existují indicie, ale ne stoprocentní. Německý tisk píše, že Sea Watch nabrala migranty „před libyjským pobřežím“, ale neupřesňuje, zda v libyjských vodách, či mimo ně. Evropská agentura Frontex zveřejnila video (natočené z dronu) ukazující „rybářskou loď“ vlekoucí malou kocábku – když se přiblíží k italským vodám, migranti přestoupí z lodi na člun a čekají, až je někdo zachrání. Takto pracují pašeráci lidí. I proto italská vláda vyhlásila blokádu. Ale to vše bledne před „válkou“ států vedenou těžkotonážními morálními argumenty. Z té „války“ vychází Německo, jeho loď (pod nizozemskou vlajkou) i její kapitánka jako výlupky ryzího dobra, kdežto Itálie jako výlupek ryzího zla.

Skoro nikdo si neklade obecnější otázky. Stačí, že zachránění jsou prostě Afričané bez bližšího rozlišení. Ne třeba příslušníci kmenů Ibo či Tutsi, které čelily genocidě před 50, respektive 25 lety. Stačí být Afričan a už z toho vzniká nárok na záchranu v Evropě. Udělá někdo výstražný scénář podobný těm, jakým se tleská v branži temných vyhlídek klimatu? Řekne nahlas, že logika vyššího principu mravního má své nezamýšlené důsledky? Že v této logice má nárok na záchranu v Evropě de facto miliarda Afričanů?

LN, 2.6.2019
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.