19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

GLOSA: Díky, pane premiére

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 8.6.2010 11:03

Občanům zemí,

v kterých žijí početné turecké menšiny je takové dilema cizí, protože mají své zkušenosti jak s nelehkým soužitím s touto minoritou, tak i se siláckou rétorikou pana Erdogana.

J. Tolman 8.6.2010 10:52

Jiní to tak nevidí

"Turecko je již přibližně 80 let sekulární, nenáboženský stát. Od dob zakladatele moderní turecké státnosti Kemala Atatürka je turecký stát striktně postaven na laické světské moci. Tuto nezávislost státní moci na jakékoli církevní struktuře či doktríně garantuje armáda. V tomto smyslu je Turecko - paradoxně - mnohem méně církevním státem než některé dnešní členské země EU, neboť ty mají křesťanský náboženský princip přímo konstitucionalizován...

...Jsem si jist, že Evropě, Evropské unii či České republice členstvím Turecka v EU islamizace nehrozí....  Václav Klaus

http://www.euroskop.cz/38/3481/clanek/vaclav-klaus-mytus-tureckeho-nebezpeci/

K. Kužel 8.6.2010 15:06

Re: Jiní to tak nevidí

Donedávna to tak skutečně bylo. Před časem ovšem se islamisté vzchopili a zasadili armádě těžký úder, který už asi nemá šanci ustát. Domnívám se, že kdyby EU Turecku nezabouchla dveře před nosem, byli by sekularisté posíleni a takových konců bychom se nemuseli dočkat. Viz:

http://karelkuzel.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=139939

J. Urban 8.6.2010 8:41

Turecko změnil

Atatyrk, to je pravda. Turky ovšem nikoli. To je mj. věcí náboženství, tradic, vzdělání atd. - to nezmění prezidentský dekret, ale až staletí. Bude-li Turecko pod evropským vlivem, bude možná za pár staletí vhodným adeptem ke vstupu do EU.

J. Štrobl 8.6.2010 7:48

Naprostý souhlas

Přiznám se, že jsem také váhal a byl spíš pro přijetí. Dnes už ne.

A. Reček 8.6.2010 7:20

Je to tak.

Když před dvěma roky ve Štrasburku zástupci evropských lidovců řekli, že jsou proti plnohodnotnému přijetí Turecka do EU, liberálové a socialisté to napadali. U nás tehdejší premiér Topolánek také byl s ODS pro přijetí.  Pořád platí slova pí.Merkelové, že Turci mohou být dobrým sousedem EU, ale ne spolubydlícím ve stejném činžáku.

V. Kain 8.6.2010 10:51

Re: Je to tak.

Němci mají s tureckou menšinou svoje skušenosti.Jsou to muslimové a navíc nepřizpůsobiví.

Je to pátá kolona.Ještě musíme dostat Turecko z NATO.Není možné aby tento nepřátelský stát měl přístup k moderním zbrojním systémům.