7.2.2023 | Svátek má Veronika


GLOSA: Další revoluce na Ukrajině

4.9.2014

Nestane-li se zázrak, čeká Ukrajinu další revoluce. Tentokrát proruská

Jak dnes vypadá východní Ukrajina? Rozbitá země, rozbitý průmysl, milion uprchlíků a nezaměstnanost pro zbytek obyvatelstva. Přitom průmyslový východ Ukrajiny byl jedním z nejvýznamnějších zdrojů ukrajinského HDP.

Nestane-li se zázrak, Rusko nedodá Ukrajině plyn a v současné válečné situaci nebude mít Ukrajina nejen na splacení dluhů za plyn, ale ani na zaplacení plynu nového. Že by EU uhradila za Ukrajinu všechny dluhy a ještě jí půjčila na nákup plynu? Obávám se, že to se přes všechny vstřícné sliby nestane.

Umíte si někdo představit, jak přežít zimu v městských panelácích bez plynu? Kyjev je již dva měsíce bez teplé vody. To jsme v Česku nezažili již desítky let. Situace bez plynu nastala ve válečných devadesátých letech v některých městech bývalé Jugoslávie. Lidé si museli topit v bytech v paneláku v malých kamínkách, kouř vyváděli rourou skrz okno. Jako oběť situace byly vypleněny všechny městské parky. Dalším stupněm tragédie je zamrznutí a popraskání vodovodních rozvodů.

Podaří-li se Rusku dostat Ukrajinu do této situace, tedy ještě dva měsíce prodlužovat krizi a boje na východní Ukrajině, můžeme se výše uvedeného scénáře dočkat. Jak se v této krizi zachová obyvatelstvo? Jak se zachová Majdan? Bude hlasovat pro EU nebo pro dodávky plynu?

Nepřeji si tento scénář a tento vývoj. Kdybych ale věděl jak mu zabránit, jel bych si do Stockholmu pro Nobelovu cenu.

Autor je senátor za ODS