20.10.2020 | Svátek má Vendelín


GLOSA: Cyklostezky na dluh a index štěstí

7.11.2011

Symboly zhýralosti Evropy

S jistou nadsázkou se dá říct, že hlavní symptom našich stávajících evropských problémů je v prošpikování Evropy cyklistickými stezkami. Cyklostezky za miliardy se v posledním desetiletí staly v Evropě vlajkovou lodí manifestace šťastného a spokojeného života, který nám ostatní na planetě mohou jen tiše závidět.

Tak jako za komunismu politici fárali do dolů s horníky, evropští politici otevírali nové cyklostezky, dětská hřiště a bruslařské dráhy jak na běžícím pásu. Jsou to ostatně pouhé dva roky, co Nicolas Sarkozy poprvé navrhl měřit blahobyt států s pomocí indexu štěstí. Tradiční měření na základě růstu hrubého domácího produktu se podle něj přežilo a mělo by být nahrazeno ukazateli štěstí, spokojenosti a udržitelnosti růstu. Vše lapidárně shrnul emotivním prohlášením, že svět uvázl v "kultu čísel" a "kultu trhu".

Kde uvízl Sarkozy a s ním celá Evropa, dnes velmi dobře víme. Příznačně v kultu čísel a trhu. Částky na pomoc Řecku se nám před očima exponenciálně zvyšují a pan Sarkozy s paní Merkelovou nemluví o ničem jiném než o eurovalu, finanční pomoci a sanaci řeckých dluhů. O měření pocitu štěstí Řeků nebo Němců už překvapivě nepadne ani slovo. Ba co víc, v posledních dnech se zdá, že oba národy jsou docela hodně nešťastné, i když evidentně každý z jiných důvodů. A štěstí Číňanů měřit asi nikdo nechce.

Nemohu se zbavit pocitu, že jediné, co lze po vyslechnutí těchto slov udělat, je zavolat na Sarkozyho a jemu podobné docenta Chocholouška. Ostatně psycholog Klásek ze stejnojmenného filmu říká "Každého čtvrtroku opouští jeden z nich bránu našeho závodu v sanitním voze." A to by se, na rozdíl od slov Sarkozyho, mělo vytesat na zeď evropského parlamentu.

Článek převzat z TerezaKakosova.blog.idnes.cz se souhlasem autorkyMáte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.