7.12.2019 | Svátek má Ambrož, Benjamin


GLOSA: Copak se všichni zbláznili?

4.7.2016

Poslední týden jsem jako v Jiříkově vidění. Po brexitu, který ve skutečnosti nebyl tak neočekávatelný, jak se dnes prezentuje, vyhřezlo na povrch tolik zla a demagogie, že mi z toho jde hlava kolem. Euroskeptici jásají nad výhrou, eurooptimisté plivají na britské odpadlíky. Proboha, copak nikdo nevidí ta čísla? Británie přeci zatím odnikud neodešla!

Když se na startu stometrového sprintu opře do bloků pár svalnatých chlapíků, je na konci jeden z nich vítěz, i kdyby byl rychlejší o tisícinu sekundy. O dva milimetry na cílové fotografii. Za týden, za měsíc, za čtyři roky si to rozdají znovu a výsledek může být diametrálně jiný. Když rakouský prezident vyhraje o 0,6 %, nevidím to jako výhru, ale ani důvod k rušení voleb. Je to na pět let. Tady se ale rozhoduje o budoucnosti jedné velké evropské země a také o budoucnosti velké části Evropy samotné. A nikdo se nepozastaví na legitimností vítězství o necelá 2 %, když ještě pár dní před referendem bylo bezmála 5 % nerozhodnutých? Jaká shoda okolností přiklonila jejich hlas na tu či onu stranu?

A přitom to celé stojí na aroganci a špatném politickém odhadu několika lidí. Myslíte, že si David Cameron připouštěl, že prohraje, když sliboval všelidové hlasování? Nechci zpochybňovat samotný institut referenda, i když mě jeho nevyzpytatelnost kvůli propagandě, demagogii a otevřenému lhaní dlouhodobě děsí, proč ale nebyla podmínka tak významné události, jakou je vystoupení země z EU, podmíněna dvoutřetinovou většinou? Nebo alespoň 10 % rozdílu, aby se nejednalo jen o prostý hod mincí?

Představte si, že se s manželkou shodnete, že máte problém. Po zvážení argumentů zjistíte, že jich spousta říká, abyste spolu zůstali, ale že je jich hodně i pro rozvod. Tak si prostě jen hodíte korunou? Několikrát jsem za poslední týden slyšel přirovnání brexitu k rozvodu manželství. Může prý proběhnout klidně, nebo jako válka Roseových, ale copak nikoho nenapadá, že to manželé ještě mohou zkusit?

Jsem založením spíše euroskeptik, nejsem ale demagog. Britské referendum dle mého názoru neříká nic víc, než že máme problém. Velký problém. A tak je potřeba se přestat hádat, přestat oslavovat, přestat na sebe plivat a začít ho řešit. Dokud je čas.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.