1.12.2021 | Svátek má Iva


GLOSA: Co vše je možné i bez EU

16.5.2016

Miroslav Kalousek říká, že bez EU by nevznikly tzv. čtyři základní svobody. Základní svobody EU jsou – volný pohyb osob, zboží, služeb, kapitálu a vnitřní (ne volný) trh. Dále Miroslav Kalousek zmiňuje, že právě díky EU mohou studenti studovat ve všech členských zemích EU.

Kalousek říká nepravdu (nebo to vidí jednostranně?). Vše vyjmenované je možné i bez EU. Pohyb zboží a volný trh by mohla zajišťovat ESVO. ESVO neboli Evropské společenství volného obchodu je organizace, jejíž jediný úkol je hledat nové partnery pro volný obchod, nic víc. V porovnání s EU má ESVO i více zemí, se kterými má dohodu o volném obchodu. Jen tak mimochodem, ESVO má i smlouvu s Kanadou, zato EU ne.

Co volný trh znamená pro nás? Levnější zboží a tím pádem více peněz v našich peněženkách, které můžeme investovat jinde. Víte ovšem, že v rámci EU neexistuje volný trh, ale jednotný, což znamená regulace, a ještě jednou regulace? Jednotný trh je například zákaz názvu pomazánkové máslo nebo zákaz žárovek. Jednotný trh také velmi omezuje obchod se státy mimo EU.

Volný pohyb osob mohou řešit bilaterární nebo multilaterální dohody mezi státy. (Mimochodem, v Schengenu jsou i státy, které nejsou v EU) Například si můžeme uzavřít výhodnou smlouvu s Rakouskem nebo Slovenskem. Málokoho ovšem napadne, že Schengenská smlouva má i své nevýhody, mezi něž patří kontroly celníků ne na hranicích, ale ve vlacích uvnitř států a v bytech. Schengen je ovšem i policejní superstát. Informace o občanech států Evropské unie sbírá jedno centrum, ve kterém je přes 46 miliónů záznamů.

Studia opět řeší možné dohody mezi státy. K tomu opravdu není třeba nějak EU. Jeden z příkladů je studium mnoha Číňanů v USA. 50% doktorandů v USA jsou cizinci.

To vše by bylo možné bez byrokracie a unijního socíku. Vážený pane Kalousku, mám pokračovat? Jo a s tím Ruskem je to typická TOPovina. Zárukou naší obrany a orientací na Západ by mělo být NATO a ne EU. Měli bychom také přestat s nesmyslným vyvoláváním konfliktů s Ruskem. To jsou předpoklady mírového soužití států a ne centrálně řízený svaz z Bruselu.

Převzato ze Svobodni.cz se souhlasem autoraAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.