23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

GLOSA: Co liberálové nepochopili

Sýrie byla před nástupem „arabského jara“ civilizovanou, tolerantní zemí, která chránila všechny náboženské směry. Pak ale evropští a američtí liberálové usoudili, že je potřeba „diktátora“ Asada svrhnout…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Michal 10.7.2018 7:24

Re: poznámka

Tak nějak. On měl papá (Háfiz) Assad přezdívku "Damašský řezník" a synáček Bašár ji podědil a pilně udržoval.

J. Chaloupka 10.7.2018 9:55

Možná ten starší, tenhle, co tam dnes vládne vystudoval

v Británii oční chirurgii.

J. Kanioková 10.7.2018 21:50

Blbost !

M. Prokop 10.7.2018 9:47

Re: poznámka

Ano.

V. Braun 10.7.2018 3:28

Levicový liberál G.W.Bush

Pokud si pamatuji, tak Irák byl rozvrácen invazí USA na základě rozhodnutí tehdejšího prezidenta G.W.Bushe. Je zajímavé, koho všeho pan Černocký označuje za levicového liberála.

J. Babička 10.7.2018 4:07

Re: Levicový liberál G.W.Bush

No ty věčné dohady, že kdyby se Saddámovi ponechal Kuwait, nechali ho, aby vyvraždil kurdy a masakroval šia, že by se z něho nakonec stal mírotvorce, jsou skutečně jen dohady.

V. Braun 10.7.2018 5:46

Re: Levicový liberál G.W.Bush

Docela by mne zajímalo, kdo se takto dohaduje, já to určitě nejsem. Saddám by nikdy žádný mírotvorce nebyl, stajně jako G.W.Bush není a nebyl levicový liberál, jak by mohlo z článku pana Černockého vyplývat.

I. Koreň 10.7.2018 0:50

Hrozně by mě zajímalo,

co si o popisu

"Sýrie byla před nástupem „arabského jara“ civilizovanou, tolerantní zemí, která chránila všechny náboženské směry."

myslí někdo, kdo v Sýrii aspoň pár měsíců žil.

Můj táta tam byl v 80. letech půl roku a popisoval tehdejší režim úplně jinak.

P. Lenc 10.7.2018 9:02

Re: Hrozně by mě zajímalo,

Zajímavé pane Koreni, já pracoval s několika lidmi kteří tam pracovali dlouhodobě a ti měli na režim a lidi v Sýrii podobné vzpomínky jak popisuje autor.Včetně množství křesťanů v různých i vysokých funkcích.

J. Chaloupka 10.7.2018 9:57

Totéž třeba tvrdila Marta Issová, herečka, která do Sýrie

jezdila jako k babičce. To jen poznámka k té vaší první části. Ostatně herečka Issová říkala, jaká to byla krásná země.

J. Ptáček 10.7.2018 10:12

Re: Hrozně by mě zajímalo,

Já tam strávil rok nedaleko Hassake (severovýchod), nyní tam jsou tuším Kurdové. Sýrie byla příjemná země pro turistiku i pobyt, levná, bezpečná (auta jsme nezamykali), alkohol byl volně k mání, ženy nechodily v hidžábech, v Damašku studenky v mini, džínách i obtažených tílkách. V Damašku křesťanská čtvrt, kde byly prodejny otevřené právě v pátek, kdy mají muslimové "neděli". Také dost Židů se svými krámky.

Na druhé straně obrovský kult osobnosti, sochy Asáda st. na každém rohu a policie i armáda všudypřítomná.

I. Koreň 10.7.2018 10:30

Re: Hrozně by mě zajímalo,

Díky za odpověď, vlastní zkušenost má jinou váhu než informace z druhé ruky.

Jak byste srovnal tamní poměry s ČSSR před revolucí? Všechno, co popisujete, bylo i u nás, a přesto bych ČSSR za tolerantní neoznačil.

V. Novák 10.7.2018 12:38

Tolerance a svoboda jsou pojmy relativní.

ČSSR byla politicky tolerantnější zemí ve srovnání se SSSR, ČLR, natož Albánií. Vůči gayům nebo vůči interrupcím byla v 60. letech tolerantněší než většina zemí Západu. K mezirasovým sňatkům byla v téže době nekonečně tolerantnější než cca polovina států USA, které je absolutně zakazovaly.

Titova Jugoslávie byla politicky nesrovnatelně tolerantnější zemí než ČSSR - ale nacionalisty Tito zavíral na Goly Otok a do dalších lágrů. Jak se ukázalo poté, co byli propuštěni, oprávněně.

Sýrie byla nábožensky tolerantní zemí, nejen ve srovnání se Saudskou Arábií, ale i Kuvajtem a naprostou většinou muslimských zemí včetně hodně tolerantního Mubárakova Egypta - rozhodně si nedokážu představit bezproblémové žití jezídů v Egyptě. Jak píšu nahoře, tato náboženská tolerance byla udržována osobní diktaturou obou Asadů a tvrdým pronásledováním všech a každého, kdo se pokoušel o prosazení náboženské dominance, tedy především salafistických sunnitů a mezi nimi Muslimského bratrstva.

Sýrie byla diktaturou. Ale jsou diktatury osvícené a diktatury tmářské, jako je ta saúdskoarabská - pro Západ spojenecká.

J. Ptáček 10.7.2018 15:20

Re: Hrozně by mě zajímalo,

Hlavně tam byla neskutečná byrokracie. Při příletu jsem na letišti vojákovi škvírou ve dveřích předal pas a kopii schváleného víza, on pak zmizel na delší dobu a já si říkal: tak jsem totálně v pěrdeli. Nemám pas, nemám víza - jak tohle dopadne. Ale pak mně přinesli pas i s vízem. Prodloužení pobytu o další měsíce zabralo na úřadě celý den. Po třech měsících jsem musel mít test na AIDS, tak mě zavezli dvěstě km do Der e Zoru, kde mně vzali krev rovnou na vrátnici... prošel jsem. Když mně měli vyplatit v Damašku ve firmě diety, tak arabský kolega se mnou sháněl podpisy a když ten desátý nesehnal řekl mi "What to do?" Já ho ujistil, že vím What to do. Řekl jsem mu, že venku za rohem jsou Austrian Airlines, tak tam zaskočím, předělám si letenku do Vídně na později a budu čekat na diety klidně dál. Mně se v Damašku líbí, budu zde dál turistovat. Nakonec prachy přece jenom byly. Člověk to musel prostě brát s humorem.

V. Novák 10.7.2018 16:44

Re: Hrozně by mě zajímalo,

To je pro arabské země poměrně typické.

A nejen arabské - taková Indie je byrokratický ráj a v subsaharské Africe si údajně Afroafričané Bílou hubu ouředlně s chutí vychutnají. Když už to nejde krz kotel...

O. Zuckerová 10.7.2018 0:13

Nějak jsem si vzpomněla

na starý vtip, jak horlivý demokrat zašlápnul včelí královnu, aby včely zbavil jha monarchie.

V. Novák 10.7.2018 11:19

Re: Nějak jsem si vzpomněla

... a neuvědomělé včely ho pobodaly...

M. Krátký 10.7.2018 12:48

Re: Nějak jsem si vzpomněla

fakt dost dobrý přirovnání - my "demokraté" furt se musíme do někoho sját a pak se divíme - hezký den