Neviditelný pes

GLOSA: Čísla a důvěra

3.8.2019

Případ z Frankfurtu ukazuje znejistění společnosti

Západní civilizace je zvyklá na racionalitu a čísla. Proto ani média moc nerozebírají jednotlivé vraždy či zabití v zemích, kde se jich za rok spáchají stovky. Ale občas se cosi vymkne. Třeba pondělní případ z nádraží v německém Frankfurtu, kde Eritrejec s trvalým pobytem ve Švýcarsku strčil pod vlak matku se synem – ona se štěstím přežila, osmiletý kluk ne. Proč se k němu vyjadřují německá média, publicisté, kriminalisté, veřejní intelektuálové i politici?

Odpovědi se teprve formují. Je to případ vymykající se dosavadní kriminalistické praxi i společenské zkušenosti (ač není úplně první, o týden dříve se v městě Voerde stejně zachoval muž se srbskými kořeny). A hlavně se vymyká přímým kauzalitám. Kde hledat motiv, „spouštěč“? Normálně nabízejí nějaká vysvětlení média, která se tím ostatně živí. Ale tady ne (nepovažujeme-li za vysvětlení publikaci postoje strany AfD, že vinu nese „vítací kultura“). Místo toho nabízejí mozaiku širších postřehů, které mohou vést k přemýšlení. Třeba tyto.

Na jaře spolkový ministr vnitra Seehofer ohlásil, že kriminalita výrazně klesla. To je pravda, říká listu Die Welt kriminalista Axel Petermann, ale čísla nepodchytí vše, neboť nové formy násilí vedou k novým obavám: „Když jsem já sám čekal na vlak, blesklo mi hlavou – kdyby do mě teď někdo strčil, nemám šanci.“ Komentátor Hanryk Broder to zobecňuje: totální bezpečnost neexistuje, ale lidé jsou zvyklí fungovat ve veřejném prostoru, aniž by se museli bát přepadení, zranění či zabití. To není otázka statistiky, ale důvěry: „Důvěra je důležitější než peníze. Tam, kde občané ztrácejí důvěru ve stát coby garanta bezpečí, už ani peníze moc nepomohou.“

Mediální manažer Gabor Steingart společenské emoce po vraždě ve Frankfurtu shrnul: „Každý cítí, jak země mění svůj celkový stav. Německo se zatvrzuje.“ Zlatá slova. Ale háček je v tom, že v názorově rozdělených společnostech (německé, britské, americké, české…) se zatvrzují oba tábory, aniž by si to samy připouštěly. Jak z toho ven?

LN, 1.8.2019



zpět na článek