11.7.2020 | Svátek má OlgaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Čínsko-ruská spolupráce na steroidechŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 17, poslední: 12.6. 2019 6:25, přehled diskusí

S. Vítek opět nezklamal a perlí ty své hlouposti - ":
Autor: J. Fridrich Datum: 11.6.2019 10:52

S. Vítek opět nezklamal a perlí ty své hlouposti - " Presidenti Si a Putin na oplátku pozvedli během svých jednání v Moskvě 5. června vzájemné vztahy Číny a Ruska na nejvyšší úroveň globální spolupráce a celosvětového strategického partnerství nové epochy " - už budou mít tedy rusáci záchody ? Nyní jich 12,6 % svůj záchod nemá. Také svého důchodu se v 65 létech nedožije mnoho ruských mužů..

Re: S. Vítek opět nezklamal a perlí ty své hlouposti - ":
Autor: R. Gramblička Datum: 11.6.2019 19:21

A vy jste si po zvyku musel opět do Vítka kopnout, aniž by k tomu byl důvod. Můžete nějak konkrétně rozporovat, v čem kecá? To, zda má v Rusku či Číně každý záchod či plný žaludek, opravdu ale opravdu nemá na geopolitiku žádný vliv. V USA mají chudinu taky, to jen tak mimochodem

Re: S. Vítek opět nezklamal a perlí ty své hlouposti - ":
Autor: J. Fridrich Datum: 12.6.2019 6:25

Důvod jsem měl - a ponechte laskavě na mně, zda ano, nebo ne..

cit:"Co Amerika udělala jiným státům, to se jí vrací jako :
Autor: J. Lepka Datum: 11.6.2019 10:50

bumerang." Hm. Málo nacpali Číňanům v pomoci proti Japoncům za II. války? Následně je promoskevsky vyškolený Mao proklel až za horizont událostí a teď se Číňani diví podpoře Tchajwanu a v pokračující starověké imperiální rozpínavosti, tak blízké všem komunistům, se budou paktovat s čertem i ďáblem. Inu máme se na co těšit.

Nerozborné přátelství navěky:
Autor: J. Ptáček Datum: 11.6.2019 9:43

Nerozborná družba postkomunistických velmocí Číny a Ruska skončí nakonec třeba na řece Ussuri. Jako v roce 1979. Tam údajně až 50 tisíc čínských vojáků překročilo vzájemnou sovětsko-čínskou, na nejlepší kámoše až přísně střeženou, hranici. Jak to dopadlo nevíme, psát se o tom nesmělo. Čínští vojáci se ale ke svým rodinám nevrátili. Číňany přitahuje Sibiř s nerostným bohatstvím a vše co je za Amurem, včetně ostrova Sachalin a ne nějaké vzdálené USA. Proč taky? Prahnou snad po milionech mexických a dalších uprchlíků ročně?

Re: Nerozborné přátelství navěky:
Autor: P. Han Datum: 11.6.2019 19:01

Jak to dopadlo na Ussuri si klidně přečtěte, už 30 let se o tom psát může. I o tom, že to bylo v r. 1969, ne 1979.

Re: Nerozborné přátelství navěky:
Autor: J. Ptáček Datum: 11.6.2019 21:06

Mám to spojené s jednou velmi osobní záležitostí, která se stala zcela určitě v roce 1979. To vím naprosto jistě. Navíc se mluví o 40. výročí této nešťastné události. Nelze ale vyloučit, že i vy máte pravdu, že se něco podobného událo také v roce 1969, tedy před 50 lety. Tím hůř pro oba "spojence".

Ono to bylo Rusko,:
Autor: M. Prokop Datum: 11.6.2019 8:59

kdo si změnil status.

USA brání civilizaci a civilizované, tedy i nás, :
Autor: K. Janyška Datum: 11.6.2019 8:56

a nic jiného jim ani nezbývá. To samo. Vývoj táhnou a uspořádávají spontánní síly, ne lidé. Ti dodávají vývoji jen aktivitu... Dzp.

význam Ruska:
Autor: J. Roškota Datum: 11.6.2019 8:31

Domnívám se, že význam Ruska je vysoce přeceňován. Rusko je významný hráč, ale pouze jako exportér surovin a vojenský strašák. Ekonomicky je síla Ruska srovnatelná se Španělskem. Menší než Itálie. Desetkrát menší než Čína, která je silně exportní ekonomika a potřebuje především zahraniční trhy. Ty jí Rusko poskytnout nemůže. Opravdu by mne zajímalo co pan Putin v Petrohradě panu Si sliboval.

Souhlasím.:
Autor: A. Alda Datum: 11.6.2019 8:47

Rusko se chce přimknutím k Číně pozdvihnout. Čína chce mít jistotu, že se bílí ďáblové ze Severu a z Východu nespojí proti nim. Vojenská síla Ruska přesahuje vojenskou sílu Číny a proto se hodí mít Rusy v zádech při soupeření na jižní mořské hranici.

Re: Souhlasím.:
Autor: J. Poláček Datum: 11.6.2019 8:55

Rozumím a neoponuji. Každopádně to není ja pán ty pán. Číňanů je více než 10x více, mají nesrovnatelně výkonnější hospodářství. Technologie na úrovni ale těch surovin se nedostává :-( Vladimír Vladimirovič to ovšem máže změnit ! Takže proč nespolupracovat. Tahle symbióza tu už byla, stvrzena paktem Molotov-Riebentropp a pak .... No a ovoce sklízel ten silnější. Jako vždy, nikdy to nebylo jinak. Kdo je tam na dálném východě silnější ? Troufá si někdo posoudit ? Myslím, že tentokrát má autor trefné postřehy.

Re: Souhlasím.:
Autor: F. Navr8til Datum: 11.6.2019 19:06

V mnohém máte pravdu, ale musíte si položit otázku, proč byl uzavřen pakt Ribbentrop-Molotov? Stalo se tak proto, že Anglie a Francie zjevně sabotovaly jednání o vojenské spolupráci. Nakonec se Rusko stalo členem protihitlerovské koalice, ale mohlo se tak stát o dva roky dříve. Situace se opakuje. Rusko uzavírá smlouvu s Čínou ne proto, že by Čínu milovalo, ale protože EU s ním odmítá spolupracovat a že jim Čína jako partner zbyla! Logika vývoje však napovídá, že pro EU by bylo mnohem výhodnější sjednotit ekonomický celek od Lisabonu po Vladivostok. Skloubit západní technologii s ruskými surovinami.

Re: význam Ruska:
Autor: P. Černoch Datum: 11.6.2019 9:06

Čína a Rusko také mohli rokovat o novém peněžním systému.Rusko i Čína shromažďují zlato,zřejmě jako podklad pod měnu.Zemím které jsou v opozici vůči USA se nelíbí nadvláda dolaru.Jedna z mála věcí které mohou dolar svrhnout,je soudržnost států,které jsou pod sankcemi USA.Viz. docentka Švihlíková

https://www.youtube.com/watch?v=t4CH9fTDpNQ

Re: význam Ruska:
Autor: V. Novák Datum: 11.6.2019 11:47

Čína a Rusko převádějí vzájemné transakce na národní měny místo USD. Ani tak kvůli odporu k USD, jako z obav z případných dalších sankcí.

Zrovna tak Rusko omezilo nákup amerických treasures, protože se obává, že by US kongresmany mohlo náhle napadnout odmítnout vyplácet obsluhu dluhu sankcionovaným zemím apod.

Rusko nabízí i dalším zemím, zejména zemím EURozóny přejít na clearing v EURech. Ostatně i Junker se divil, proč si firmy EURostátů platí v USD a proč EU platí za většinu importu energií jinak než v EURech...

Re: význam Ruska:
Autor: K. Salajka Datum: 11.6.2019 12:02

Slabinou takového postupu je skutečnost, že každý, jehož příjem v Rusku se počítá v milionech /včetně Putina/, ukládá své peníze především mimo Rusko a určitě ne do Číny. Dobře ví proč.

peníze dělaj peníze:
Autor: J. Lukavsky Datum: 11.6.2019 6:35

"který chudým ubírá a bohatým přidává." no podle statistiky se přidává všem, ale bohatým více. Ale i chudí si polepšili jak vidno z grafů (Lomborg). Ale to se nehodí říkat! Ale již staří Židé věděli že "peníze dělaj peníze a bída dělá bídu". J.L.