20.10.2019 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

GLOSA: Černobylská katastrofa dvakrát jinak

Po pětidílném seriálu společnosti HBO vzniká v Rusku jeho místní mutace. Jak lze předpokládat, oba seriály o jediné katastrofě se budou diametrálně lišit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 19.8.2019 11:54

Uvědomte si, že za nesplnění příkazu nadřízeného, třeba

mistra ve fabrice, mohl člověk za Stalina skončit na deset let v pracovním táboře, který třeba nepřežil. Djatlov byl navíc bývalým vojákem z povolání, sloužil na jaderné ponorce.

Černobylský reaktor vznikl vývojem reaktorů, určených původně k výrobě plutonia zbrojní jakosti pro jaderné zbraně a tuto schopnost si zachovával (v Temelíně to nejde). Před havárií se měla polovina výkonu sovětských jaderných elektráren realizovat v reaktorech tohoto typu a mnozí Rusové se domnívají, že důvodem byla také možnost tohoto vojenského využití.

O rizicích tohoto typu reaktoru, tedy jeho fyzikální nestabilitě se vědělo už ve 40 letech a Američané je proto stavěli, pro vojenské účely, daleko od obydlených oblastí. Britové např. takto odlehlé oblasti na svém území nenašli a proto k výrobě plutonia použili jiný typ reaktorů (dávno popsáno v běžné literatuře z 50 let, dokonce i česky).

Experiment, sloužíci k ověření, jak dloudo dokáže pára po odstavení reaktoru pohánět generátor měla původně uskutečnit jiná směna, které byla na to též vyškolena. ALE když začal být reaktor odstavován, přišel pokyn z energetického dispečincku přerušit odstavení na výkonu 400 MWe, protože v síti chyběl proud. Tak ten pokyn uposlechli, přesunuli experiment na noční směnu, ta ale zjistila, že při trvalém výkonu 400 MWe na počátku nebude mít pro jeho uskoutečnění dost páry. Pokusili se proto výkon reaktoru zvýšit a to v konečné fázi skoro za každou cenu. Tato snaha nakonec vedla k tomu, že se dostali do nebezpečné nestabilní oblasti, výkon reaktoru skokově stoupl a došlo k parní explozi se známými následky.

Podle Rusů si byli nebezpečí vědomi, ale měli příkaz experiment provést a neodvážili se neuposlechnout, viz výše...