22.1.2021 | Svátek má Slavomír


GLOSA: Cena pro Erdogana

29.10.2020

Vraždí někdo muslimy „ve jménu Ježíše Krista“?

Kdyby existovala cena za otevírání očí vůči realitě muslimského světa nebo cena za podrážení vstřícného vztahu k němu, zasloužil by si ji Recep Tayyip Erdogan. Západ včetně Francie dává důvody ke kritice. Lze kritizovat jeho politiku vůči Sýrii či Libyi. Třeba fakt, že útok proti Kaddáfímu iniciovaný Sarkozyho Francií (2011) vedl k chaosu v zemi. Ale vyhrožuje-li turecký prezident Paříži za způsob, jakým Francie upravuje svou politiku vůči svým občanům či rezidentům na svém území, docela pěkně se odkopává.

Macronova Francie nevybočila z liberálně demokratického směřování. „Spáchala“ jen to, že se probudila z let mlčenlivé akceptace všech průšvihů spjatých s muslimy, kteří žijí pod její suverenitou (od bujení paralelních společností po terorismus). Že o tom začala mluvit nahlas a chce s tím něco dělat. Dělat demokratickou cestou přijetí legislativy, což samo o sobě zasévá mezi Francouze spíše skepsi.

Reaguje-li na toto Erdogan ublíženecky, po trumpovsku dětinsky a narcistně, říká-li, ať se prezident Macron nechá psychiatricky vyšetřit, je to vlastně dobře. Dokládá tím nejen to, že Macron má pravdu, ale i to, že celá pravda je ještě drsnější. Dokládají to i výroky politiků či bojkoty francouzského zboží v některých muslimských zemích. Tyto reakce totiž podrážejí zásadní argument západní liberální levice. A sice ten, že problémy muslimů na Západě včetně teroru vyvolávají jen bojůvky džihádistů v poušti a jimi vedená indoktrinace. Ale kdež, teď vidíme, že je to záležitost širších muslimských komunit a jejich podpory ze strany jistých suverénních států.

Zkuste si představit, že na Středním východě by takové problémy dělaly skupiny tam žijících křesťanů. Že by podřezávaly muslimy za pokřiku „Ve jménu Ježíše Krista!“. Že by se tomu tamní úřady bránily. A že by je za to Západ sepsul a bojkotoval jejich zboží.

Ta představa je natolik absurdní, že snad pomůže otevřít oči i dosud promuslimské západní levici.

LN, 27.10.2020
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.