27.5.2022 | Svátek má Valdemar


GLOSA: Bylo by vystoupení Británie z EU katastrofou?

11.6.2016

Katastrofou by případné vystoupení Británie z EU v žádném případě nebylo, jakkoliv nevěřím, že by k němu pod stále zesilující politickou a mediální masáží britských voličů mohlo dojít. EU je politický projekt, nikoliv žádná nadpřirozená entita, bez které by se zhroutil svět, a přestala existovat budoucnost. Katastrofou je ale dění a debata, které se kolem tzv. brexitu rozběhly.

Především je potřeba připomenout, že referendum nevypsal britský ministerský předseda Cameron proto, aby se mohla Británie jako kolébka demokracie svobodně rozhodnout, zda chce nadále žít v poutech přeregulovaného rámce EU s podstatným demokratickým deficitem jejích institucí, nebo se chce naopak vydat vlastní, svobodnější cestou. Referendum vypsal D. Cameron z donucení, aby utlumil stranický rozkol ve své Konzervativní straně.

Že ho dnešní podoba EU příliš netrápí a po žádné její reformě netoužil, svědčí zejména výsledek jeho vyjednávání, resp. velmi slabé ústupky, které pro Británii získal a které reformou EU nemůže označit nikdo. Absurdní a zoufalé je jeho dnešní strašení koncem míru v případě, že by Británie nakonec z EU odešla. Pokud by si něco takového skutečně myslel, nikdy by přeci nemohl takové referendum slibovat a vypisovat.

Katastrofou je i to, že se po této „etudě“ nadlouho uzavře jakákoliv možnost EU reformovat či alespoň pootočit směr evropské integrace. Pokud otevřeného okénka nevyužila politicky silná Británie, nenavrhla skutečnou reformu EU a nevyjednala významné ústupky např. v podobě navrácení řady pravomocí z Bruselu na národní úroveň, menší a politicky slabší členské státy to nedokáží s jistotou.

Je smutné, jak tváří v tvář těžko pochopitelné politice evropských elit a jedné evropské krizi za druhou vůbec není připuštěna svobodná a racionální debata o přínosech a nákladech EU jako takové, o potřebě vrátit se v integračním procesu o několik kroků zpět. Tu nechtějí tvůrci evropského superstátu a likvidátoři národních států připustit proto, aby „neriskovali“ situaci, že by se Britové či kdokoliv jiný mohl svobodně rozhodnout odejít a ukázat, že je bez EU možné žít.

Newsletter Institutu VKAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!