16.4.2024 | Svátek má Irena


GLOSA: Byl Afghánistán okupován?

6.9.2021

O odchodu USA a spojenců z Afghánistánu a jeho realizaci lze zeširoka diskutovat a lze ho podrobit kritice: ta se na nás ostatně valí ze všech stran. Co však není fér, jsou řeči o okupaci země.

Kdo tak činí, přistupuje na rétoriku, propagandu Tálibánu.

Na počátku byl akt agrese - masivní útok teroristů z organizace al-Káida na Spojené státy (newyorská Dvojčata aj.). Al-Káida v čele s šéfteroristou Usámou bin Ládinem měla základny v Afghánistánu tehdy ovládaném Tálibánem. Neochota Tálibánu reagovat vstřícně na legitimní požadavky oběti agrese (Spojených států), mj. vydání bin Ládina a spol. do USA a uzavření teroristických táborů, vedla k americké vojenské operaci, a to na základě článku 51 Charty OSN:

Žádné ustanovení této Charty neomezuje, v případě ozbrojeného útoku na některého člena Organizace spojených národů, přirozené právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu, dokud Rada bezpečnosti neučiní opatření k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti. Opatření učiněná členy při výkonu tohoto práva sebeobrany oznámí se ihned Radě bezpečnosti ...

Sedmého října 2001 byla v Afghánistánu zahájena protiteroristická operace „Enduring Freedom“ (USA podpořené Spojeným královstvím, později se připojily další země). V prosinci 2001 přijala Rada bezpečnosti OSN jednomyslně rezoluci 1386, kterou byla ustavena mise ISAF (Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly) – zprvu s pověřením zajistit bezpečnostní ochranu Kábulu a okolí; v roce 2003 byla Radou bezpečnosti rozšířena působnost ISAF na celé území Afghánistánu.

Činnost ISAF skončila v prosinci 2014 a od Nového roku 2015 byla nahrazena misí „Resolute Support“, a to na základě dohody (2014) mezi NATO a afghánskou vládou (zastoupenou prezidentem Ašrafem Ghaním). Ustavení mise bylo následně přivítáno Radou bezpečnosti – rezoluce 2189/2014 (obr. 1), a to jednomyslně.

un

obr. 1/ Zdroj: web OSN.

Mise „Resolute Support“ skončila 30. srpna 2021 odchodem posledních US vojáků z Afghánistánu – a předtím také vojáků dalších zemí do ní zapojených.

Rozhodnutí Spojených států angažmá v Afghánistánu ukončit a způsob, jak k tomu došlo, není námětem tohoto článku. To jsem zmínil hned na začátku. Chtěl jsem jen vyjádřit názor, že hodnotit obě zmíněné Američany vedené mezinárodní mise jako okupaci Afghánistánu (v negativním významu toho slova) je nesprávné. (Když se s někým domluvíte, že bude chodit do vaší domácnosti učit dítě karate, je správné ho označovat jako vetřelce?)

Převzato z blogu autora s jeho svolením.