29.3.2024 | Svátek má Taťána


GLOSA: Britští labouristé na nebezpečném rozcestí

7.8.2015

Nerozhodnost a obavy z budoucnosti jsou nyní hlavním problémem britské labouristické strany po prohraných parlamentních volbách, včetně drastické porážky ultralevicovými nacionalisty ve Skotsku a po následném odchodu vůdce strany Eda Milibanda.

Čtyři poslanci, kteří byli nominovaní jako kandidáti na předsednictví, totiž zahrnují - údajně pro větší vyváženost názorů - i starého ultralevičáka Jeremyho Corbyna. Jeho názory jsou podobné těm bývalého primátora Kena Livingstona či odborového vůdce horníků Arthura Scargilla a oba prý jeho kandidaturu přivítali.

Corbyn je totiž hrdý na své marxistické přesvědčení, požaduje zrušení politiky úspor a vyrovnání rozpočtu v zájmu zvýšení sociálních výdajů a také vystoupení Británie z NATO a zrušení raketového obranného systému Trident. Krátce, to co Syriza v Řecku, Podemos ve Španělsku, či v Británii skotští nacionalisté a to je program, který průměrného britského voliče ke škodě labouristů, zdaleka neláká.

Dalšími kandidáty jsou exministr zdravotnictví Andy Burnham, který je blíže ke středové platformě, žena téměř centristického exministra financí Eda Balla, Yvette Cooper a stoupenkyně tzv. Nových labouristů v centristickém stylu bývalého dlouholetého premiéra Tonyho Blaira, Liz Kendall.

Corbyna nominovala, jak už řečeno, podle jejich vyjádření pro větší pravolevou vyváženost kandidátů, skupina poslanců téměř jako žert, neb o něm, jako o možném předsedovi strany, nikdo neuvažoval.

Nyní se však po prvním kole nominací v základních organizacích strany projevuje onen protestní „moment Syrizy“, jak to nazval jeden z expertů, zejména poté, co největší odborové organizace jako Unite, známé militantními vůdci, Corbyna podpořily a doporučily totéž i základním organizacím.

Jak známo, odbory nejen přispívají velkými částkami do stranické pokladny, ale mají ve vnitrostranických volbách labouristů rozhodující blok hlasů.

Díky tomu také byl před pěti lety zvolen levici strany reprezentující a nyní odstoupivši vůdce Ed Miliband, poté, co většina strany volila jeho centristického bratra Davida a mnozí pozorovatelé tvrdí, že nebudou překvapeni, když tentokrát zvítězí Corbyn. Podle dosud ohlášených výsledků hlasování v místních organizacích jich totiž 147 pro něj už hlasovalo, zatímco pro Burnhama 110, pro Yvette Cooper 109 a pro Liz Kendall 18.

Pro Corbyna hlasují zastánci tvrdé protestní role strany v opozici, avšak jeho vítězství by podle jednoho z jeho odpůrců znamenalo pro stranu „skok ze skály“ - tedy sebevražednou nezvolitelnost strany v parlamentních volbách a desetiletí v opozici.

V Británii totiž vždy volby vyhrává strana, která se přimkne ke středu politického spektra, a uvidíme, zda si na toto pravidlo členové strany nakonec vzpomenou.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus