27.6.2022 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

GLOSA: Břímě bílého muže II

Zastavme toto ničení civilizace, vyzval v neděli papež František. Že by tím myslel vypouštění emisí? Či snad ochranu nenarozených životů po vzoru Polska? Ale kdež.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 10.12.2021 19:08

Válka v Africe je silně propojena s válkou ve Středomoří. Nelze je oddělit.

F. Fousek 9.12.2021 23:57

S papežskou neomylností je to poněkud komplikovanější, než že by byl papež katolíky považován za každých okolností za neomylného (i když: asi existují i katolíci, kteří to tak chápou, mnozí jistě považují za neomylné i sebe sama - ale to se samozřejmě zdaleka netýká jen katolíků, to má spíš pandemické charakteristiky ;-)).

Ona neomylnost se vztahuje v podstatě jen na papežské vyhlášení článku víry (tzn. když se papež vyjadřuje výslovně z pozice učitelského úřadu - ex cathedra, a týká se to křesťanské víry a mravů). Takto bylo "papežské neomylnosti" využito pouze 2x v celé historii, konkrétně v roce 1854 a 1950.

F. Fousek 9.12.2021 21:28

Nepříjemných faktů o různě pokryteckém jednání křesťanů je zajisté mnoho a vskutku nejsou příjemné (i když asi jak komu), ale uvedené příklady jsou spíš než fakta propagandistické bláboly.

F. Fousek 9.12.2021 20:58

A opravdu jste si přečetl, jak to formuluje papež? A přemýšlel jste o tom jak to on myslel nebo už ho máte zaškatulkovaného v chlívečku VÍTAČ, a tak ho hodnotíte s ohledem na to? On přece neříká, že to, kolik migrantů kdo přijme bude stanovovat on, OSN nebo EU, ale že to MUSÍ říct právě ty jednotlivé státy. O tom nařizování shora se přece vyjadřuje celkem jednoznačně negativně. To, že apeluje na solidaritu je z jeho strany jediný skutečný "nátlak".

Potíž je v tom, že z jeho vyjádření si mnozí vybírají to, co chtějí slyšet a co sedí do jejich koncepce vnímání papeže jako komunisty / vítače / heretika / světce / mudrce nad mudrci a já nevím čeho všeho ještě.

F. Fousek 9.12.2021 20:35

NJN pípl ár pípl, jak zpívají Depešáci... :-P

F. Fousek 9.12.2021 20:31

Ano, vakuum si zákonitě žádá něčím vyplnit, třeba Green Dealem nebo šamanstvím, kartářstvím, čímkoli. Člověk je hold tvorem beznadějně náboženským. Voltaire by (slovy strážníka Crabtreeho) kakal!

J. Jurax 9.12.2021 20:29

Jo, pro věřícího je to pohled nepříjemný, navíc provokativní formou podaný a příliš zjednodušený.

Nicméně ani nepříjemná fakta fakty být nepřestanou.

A po mém soudu papež František ani svou víru ani naší civilizaci nebrání, naopak kolaboruje s nepřáteli obého. Co tím sleduje ví snad jen on.

J. Jurax 9.12.2021 20:20

No, nebo taky tamtéž nezjistil, že byl úplný blbec.

V. Kučer 9.12.2021 20:17

Jako křtěný evangelík ateista mohu říct že za migrační krizi katolíci nemohou. Vinu nese zbabělost nebo hloupost evropských politiků a evropská justice která brání deportaci nežádoucích migrantů.

J. Jurax 9.12.2021 20:16

Ehm ... právě to, že papež říká, že je třeba jasně říct, kolik přišedších je který stát ochoten přijmout a INTEGROVAT ve mě vzbuzuje přesvědčení, že je totálně mimo.

Zaprvé to ochoten je velice diskutabilní - ochotni jsou politici a multikulti cvoci. Tihle snad reprezentují stát, ale nakolik jeho občany zakřiknuté masivní kampaní i strachem vyslovit protiimigrantský názor je dost otázka.

Za druhé - integrovat lze jen ty, co se integrovat chtějí a jsou k tomu motivováni. Jenže oni začasté nechtějí a korán a mullové jim dávají sílu. A četná lidská práva neumožňují je k integraci jakkoliv nutit, ekonomicky i jinak, třeba vzděláváním dětí v duchu naší civilizace a jejich hodnot. Stát je ani nesmí motivovat, protože mj. musí ctít náboženské svobody a islám integraci prakticky znemožňuje, ovšem naopak socdávky a další zaopatření jim poskytovat musí. A musí vynaložit náklady na eliminaci jejich kriminality a monitorovat, zda se nějaký ubohý migrant neradikalizuje ve jménu Alláha ve vraždícího parchanta.

A nakonec - integrace je málo, žádoucí je asimilace do většinové (zatím ještě) evropské společnosti. Takže mj. žádné mešity, šátky, burky, sňatky nezletilých, mnohoženství, ženská obřízka, vraždy ze cti, dětičky podřezávající učitele, protože urazili Mohameda, antisemitismus, právo šaría a vynucování si respektování jejich specifik.

Za třetí - je třeba jasně říct, kolik přišedších je který stát ochoten přijmout. Nuže, není. To si nanejvýš může specifikovat každý stát za sebe kolik a jakých a odkud, uzná-li to za dobré. Ale aby to jasně říkal papež, reichskanzler či šéfkomisařka EU či nějaký úd OSN a vůbec kdokoliv nadstátní osobující si právo takového nátlaku je naprosto nepřípustné. Koneckonců v reálu každý stát je "ochoten" nežádoucích přišedších přijmout nepřímo úměrně tomu, nakolik důrazně a důkladně je ochoten a schopen chránit své hranice a případné proniknuvší nekompromisně vracet nebo zavřít, dokud si nevzpomenou, odkud jsou.

J. Ticháček 9.12.2021 20:08

Jenže to se dopouštíte omylu. Právě to dostávání.na budku je v křesťanství vítané. Jak jinak nastavit druhou tvář, když nedostanete na první, jak, a hlavně proč milovat nepřítele, když se nechová jako nepřítel?

Ale jak jsem napsal o kousek jinde, část problémů je v něčem jiném.

V. Kučer 9.12.2021 20:06

Dnes máme jiná náboženství, svatou Grétu, Green Deal a místo ďábla je zde CO2. Salam alejkum.

J. Ticháček 9.12.2021 20:03

On ten papež přišel z toho kusu západního světa, který se v mnoha ohledech podoba více Střednímu východu, nežli Evropě. A díky tomu mu jsou - s výjimkou náboženství - bližší venkované, nebo obyvatelé menších měst v Íránu, nežli sedlák z Korutan, inženýr z Podkrkonoší, nebo biskup z Francie.

F. Fousek 9.12.2021 19:55

Ano, onen krmelec není prapodstatou, spíš symptomem zbytnělého sociálního státu do míry větší než zdravé, s následující větou také souhlasím, jen doplním, že to do toho rozdávání almužen celkem intenzivně přerůstá (objevují se i pojmy jako vrtulníkové peníze...).

Problém s imigrací nezačal až 2015, to jen kulminoval. Celkem věcně to popisuje p. D. Murray a soudím, že s úctou k realitě i s ohledem na názory multikuti části společnosti (a snahou o jejich pochopení či vysvětlení, kde že se vlastně zrodily) - přesto je jeho Podivná smrt Evropy mnohými hodnocená jako nekorektní.

Š. Hašek 9.12.2021 19:54

I takto možno.

V. Kučer 9.12.2021 19:50

Papež přijal 50 migrantů. 50 milionů Italů je jistě uživí. Problém je že šedá eminence EU jich chce přijmout 500 milionů.

V. Kučer 9.12.2021 19:36

Pokud bych byl já v takové situaci emigroval bych také. Divil bych se že mě hloupí Evropané nepošlou šupem domů a dokonce mě vítá jejich velký muftí.

J. Jurax 9.12.2021 19:25

Ale houby nakopnout - papež to zkonzultuje s imámy a když zjistí, že ty Vánoce působí bolest jejich jemným duším a uráží jejich souvěrce, doporučí svým ovečkám Vánoce ve jménu míru a porozumění prostě neslavit. A v zamuslimenych zemích neprovokovat s nimi na veřejnosti, nechodit na půlnoční v houfu etc.

Mimochodem, smí být ještě ze třech králů jeden ten černý vzadu? Jestli ještě furt jo, tak papež něco zanedbal a měl by to sofort napravit. Ten černý by jednak neměl by černý a jednak už vůbec nesmí být vzadu! A taky jsou tři králové gender nevyvážení a není mezi nimi ani jeden zástupce sexuálních menšin!

J. Jurax 9.12.2021 19:08

Přesně.

J. Jurax 9.12.2021 19:05

No, naštěstí jsem bezvěrec, ateista a neznaboh; kdyby ne, tak by mne taková hlava křesťanstva, tedy přesněji jen katolictva, pěkně štvala.

Papež je zcela mimo realitu a naší civilizaci svými postoji ne že jen neprospívá, ale přímo škodí.

J. Jurax 9.12.2021 18:53

Za první světové války se ve Středomoří skoro nebojovalo a za druhé světové jen okrajově - perlí autor v článku.

Chtělo by to doučit se dějiny.

Ve Velké válce namátkou Gallipoli, boje na mezi Tureckem a Brity (Palestina, Lawrence z Arábie budiž vzpomenut), boje mezi Itálii a R-U na Jadranu a pochopitelně ponorková válka.

A druhá světová - namátkou útok na Tarent, bitva u Matapanu, obrana Malty, Jugoslávie, Řecko, Kréta, severoafrická kampaň, operace Torch, vylodění na Sicílii a pak v Itálii, ponorková a letecká válka, základny 15. armády USAAF, operace Dragoon; a pochopitelně opět ponorková válka.

Z. Lapil 9.12.2021 18:28

Na placení Erdoganovi mi fakt vadí, že "náš" problém nepustit imigranty dovnitř (legitimní snaha) převádí na (cizí) problém nepustit migranty pryč. Neboli dělá z Erdogana věznitele. Což mně osobně kazí karmu (páč se na tom svým pidikousíčkem taky podílím). Bohužel - mám-li trvat na své nule - jsou alternativou samopaly na hranicích. Spíš nějaké solidnější kulomety, těch lidí je tam opravdu hodně. A tahle varianta mé karmě neprospěje už vůbec. Tanec mezi pukavci je ještě dost mírný příměr.

Nevím, je-li prapodstatou problému skutečnost, že Evropa je nachystaný krmelec. Tady se žije dobře proto, že jsme bohatí všichni, ne proto, že "se" tu rozdávají velké almužny. O tom, že jsme bohatí poněkud na dluh, se raději nezmíním, ono i kdybychom ho teď okamžitě zaplatili, pořád budeme mít desítky a desítky let bohatnutí náskok.

Svět už je takový, že člověk je živý tvor a jako takový usiluje o štěstí, přičemž základem štěstí všeho živého je - převzato z manželského vtipu - "Jednej se mnou jako se psem. Dej mi najíst a nech mě v teple." Přičemž - a to jsem si musel přečíst, článek je tady na Psu - všichni ti černoši a Číňani a vůbec kdekdo A/ zjistili a uvěřili, že u nás se žije líp než doma, a B/můžou si dovolit zaplatit cestu. Člověk, který umírá hlady doma, umře cestou.

Neboli, říkám už já, současná migrace není analogií "našeho" úniku z komunismu. Spíš je analogií osidlování Ameriky. Ta taky začala opravdu masově probíhat až v době. kdy si i relativně chudá rodina mohla dovolit lodní lístek.

Líbí se mi formulace vztahu bohatí - chudí; (c) T. Pratchett: "Vy nemáte nic, co bychom potřebovali, a my nemáme nic, co byste si vy mohli dovolit." Možná právě skrze tuto skutečnost nerozdýchali (severoameričtí) Indiáni a Austrálci kontakt s bělochy. Černoši tak trochu (měli aspoň svoji vlastní pracovní sílu; ano, narážím na otroky) a Číňani, Japonci a spol. bez nějakých zvláštních problémů.

F. Fousek 9.12.2021 17:33

Právě to, že papež říká, že je třeba jasně říct, kolik přišedších je který stát ochoten přijmout a INTEGROVAT ve mě vzbuzuje naději, že opravdu není "mimo", tak jak je to nejen v této diskusi vnímáno. Nakonec to ani nevylučuje tu Vaši variantu "nula" (když si hold nedokážeme poradit s integrací, tak hold nic). Zajímavý je i Františkův náhled na hrozbu vzniku jakéhosi "Impéria" - to také nezní moc EU progresivně, což?

S tou imigrací je ta potíž, že spousta imigrantů už tu hold je, na jejich vrácení asi moc šance není... a má tedy být papež tím, kdo bude vyzývat k nějakému konečnému řešení?

Důraz na solidaritu, uskromnění etc je křesťanství tak nějak vlastní, těžko chtít po papeži (obzvlášť po tomto), aby vyzýval k opaku. Co mi v projevech papeže jednoznačně chybí je ale upozorňování na kořeny nynější situace: ten nachystaný krmelec Evropa - jak zmínil kdosi v této diskusi, podpora zjevných i skrytých pašeráků lidí, placení výpalného týpkům jako Erdogan atdatd. I když chápu, že jde o tanec mezi vejci pukavci.

I. Teren 9.12.2021 17:06

Fero je marxista. Ako papez by mal uvazovat ako sa stat krestanom.;-)

Z. Lapil 9.12.2021 17:05

Já vám nevím. Není on papež neomylný proto, že s ním Bůh komunikuje přímo? Neboli buď je chyba ve spojení, nebo... To se až bojím domyslet.

Z. Lapil 9.12.2021 17:01

Proč takzvaných? Kacíř je kacíř.

Čímž nenaznačuju, že bych s upalováním kacířů nebo kohokoliv jiného souhlasil.

Ale i jinak v tom máte zmatek. Křížové výpravy byly protiútok a jako takové byly legitimní.

Mučení - no, tady by moje námitka byla spíš motivační než reálná, ale pravda je, že tou dobou to byl legitimní právnický prostředek a pokud vím, kacíře církev "pouze" vyobcovávala z církve (do klatby byly skrze husitství dány snad celé Čechy a neslyšel jsem, že by se Čechy - osoby někdo pokoušel upalovat ve velkém), upálení byl trest světský.

Polní kuráti žehnali zbraním a modlili se za vítězství, což se zdaleka nerovná pobití co nejvíce nepřátel.

Papež František možná plácá nesmysly (neplácá, ale uznávám, že v televizi to tak někdy vypadá), ale dštít oheň a síru jsem ho fakt neviděl. Ani obrazně, ani doslova.

Z. Lapil 9.12.2021 16:48

Prošel tu odkaz na jeho tiskovou konferenci: https://www.vaticannews.va/cs/papez/news/2021-12/papezska-tiskova-konference.html

Jedna otázka je na migraci a odpověď je dost obšírná. Odpověď je trochu jednostranná, což má papež nakonec v popisu práce, ale rozhodně není hloupá. Jak se občas říká: lze nesouhlasit, ale je radno poslouchat; samozřejmě ve smyslu brát na vědomí. Tedy - brát na vědomí odlišný pohled, než je můj. Už proto, aby člověk na smrtelném loži nezjistil, že ten bezohledný hajzl je vlastně on sám.

Z. Lapil 9.12.2021 16:40

Nechci se v téhle debatě moc angažovat, ale napadlo mě: papež je nepochybně dobrý křesťan a dobrý člověk a jako takový zcela správně soucítí s každým bližním a pomáhá mu, seč může. Já to mám, koneckonců, taky tak, a za křesťana bych se rozhodně neoznačil.

Podle mě ("váš" odkaz jsem otevřel a nepříliš pečlivě, ale přečetl) mu ale unikají dvě věci. Ta méně důležitá je politická: EU je skrze Schengen jeden prostor (nepíšu stát, protože to by mi někdo mohl začít vysvětlovat, proč nemám pravdu, a debaty by utekla jinam) a nemá proto mnoho smyslu debatovat o tom, jestli a jak se mají migranti spravedlivě dělit. I kdyby všechny přijalo Německo, dříve či později začnou "přetékat" do okolí.

Ta druhá: je prý třeba jasně říct, kolik lidí přijmout. Osobně bych jen velmi obtížně vymýšlel číslo větší než nula, protože to, co o muslimských (možná muslimskoarabských) imigrantech vím, ve mně vzbuzuje ne nenávist, ale úplně obyčejný strach; nebo spíš obavy. A dokonce ani ne obavy z lumpů mezi "nimi", ale z úplně obyčejného převálcování.

Protože všimněte si: když nějaký extrahajzl odpálí bombu na koncertě, je legitimní považovat to za vyjádření názoru. Když já napíšu, takhle doslova že "to byl nejspíš nějakej muslimskej hajzl, ale to je jen výjimka" neboli v podstatě muslimy hájím, tak si příspěvek před odesláním uložím, kdy se to cenzurnímu robotovi nelíbilo.

Vlastně je to krásná ukázka, jak se stát nemá do dobročinnosti motat. Vezměte si, vy nebo kdokoliv, kohokoliv na byt a stravu a integraci, a já neřeknu a nemám právo říct(!!!) ani slovo. JENŽE ve chvíli. kdy mi stát přikáže, byť z dobrých důvodů, postarat se o jednu jedinou milióntinu imigranta s tím, že stačí zaplatit korunu ročně a o víc se nemusím starat, je to příkaz, který NECHCI splnit a mám k tomu (taky) legitimní důvody. MÁM právo se bát, ať si woke nebo BLMec nebo kdokoliv říká, co chce.

K. Křivan 9.12.2021 16:29

Vaše argumenty jsou tak pitomé, že by se za ně stydělo i rudé právo.

K. Křivan 9.12.2021 16:24

"Jsme jedné krve, ty i já!" Ano, my Evropani ! (a Amíci). Ale ne my a negřři !