17.1.2022 | Svátek má Drahoslav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 10.12.2021 19:08

Válka v Africe je silně propojena s válkou ve Středomoří. Nelze je oddělit.

J. Jurax 9.12.2021 19:05

No, naštěstí jsem bezvěrec, ateista a neznaboh; kdyby ne, tak by mne taková hlava křesťanstva, tedy přesněji jen katolictva, pěkně štvala.

Papež je zcela mimo realitu a naší civilizaci svými postoji ne že jen neprospívá, ale přímo škodí.

J. Jurax 9.12.2021 18:53

Za první světové války se ve Středomoří skoro nebojovalo a za druhé světové jen okrajově - perlí autor v článku.

Chtělo by to doučit se dějiny.

Ve Velké válce namátkou Gallipoli, boje na mezi Tureckem a Brity (Palestina, Lawrence z Arábie budiž vzpomenut), boje mezi Itálii a R-U na Jadranu a pochopitelně ponorková válka.

A druhá světová - namátkou útok na Tarent, bitva u Matapanu, obrana Malty, Jugoslávie, Řecko, Kréta, severoafrická kampaň, operace Torch, vylodění na Sicílii a pak v Itálii, ponorková a letecká válka, základny 15. armády USAAF, operace Dragoon; a pochopitelně opět ponorková válka.

I. Teren 9.12.2021 17:06

Fero je marxista. Ako papez by mal uvazovat ako sa stat krestanom.;-)

K. Křivan 9.12.2021 16:20

Papež Franta je vůůůůl ! Papeže Vojtylu jsem miloval, Benedikta obdivoval, ale tenhle Franta, ..... škoda slov.

Š. Hašek 9.12.2021 19:54

I takto možno.

P. Kubáč 9.12.2021 14:40

Papež jako katolík - komunista - nemusel odříkat básničku protestantských dětí "Ďábel vždy vloží hřích do lenivých rukou tvých" proto si neuvědomuje souvislost mezi intenzitou práce a životním standardem všude ve světě.

Z. Klouček 9.12.2021 13:33

Z bílého muže je už bílý dědek, takže si na něj troufá každý jiný mladší muž. A bílý dědek své těžké břímě neunese, takže jej přenechal svým ženám; cizí mladí muži jim s ním nepomohou a přidají jim i svůj náklad, jak je často v jejich domovinách zvykem.

J. Novák 9.12.2021 13:32

Středozemní moře bylo vždy hřbitovem bez náhrobků. Vzhledem k tomu, že papež pochází z druhé strany zeměkoule to asi neví, stejně tak jako neví spoustu dalších věcí. Čert ho vem.

V. Petr 9.12.2021 14:39

R^R^R^

P. Molík 9.12.2021 12:35

Papež František zjevně mentálně slábne a tak jeho požadavky jsou stále víc nereálné. Papež prosazuje barbarství a to, co destruktivně působí na křesťansko-židovské pilíře, na nichž byla vybudována naše evropská civilizace. Papež civilizovaně prosazuje barbarské požadavky. Papež oslabuje renomé katolické církve a do duší Evropanů zasévá zmatek a hněv.

F. Fousek 9.12.2021 15:31

Myslím, že papež nereaguje na anonymní dav imigrantů, ale na "konkrétního člověka v nouzi" (přestože ta nouze je často diskutabilní, myslím si, že to není důvod k dehumanizaci takového jedince). A věřím, že v takové situaci byste i Vy se choval poněkud jinak, než jak se zdá z Vašeho příspěvku. Zabránit imigraci je úkolem států, ne papeže. Deficit papeže vnímám v tom, že na toto jednoznačněji neupozorňuje. A znovu doporučuji číst co říká sám papež a ne to, co se o tom píše.

V. Kučer 9.12.2021 19:36

Pokud bych byl já v takové situaci emigroval bych také. Divil bych se že mě hloupí Evropané nepošlou šupem domů a dokonce mě vítá jejich velký muftí.

J. Ticháček 9.12.2021 20:03

On ten papež přišel z toho kusu západního světa, který se v mnoha ohledech podoba více Střednímu východu, nežli Evropě. A díky tomu mu jsou - s výjimkou náboženství - bližší venkované, nebo obyvatelé menších měst v Íránu, nežli sedlák z Korutan, inženýr z Podkrkonoší, nebo biskup z Francie.

V. Petr 9.12.2021 12:11

Papež jaksi ignoruje že muslimové celá staletí napadali křesťanská území na severním pobřeží Středozemního moře a odvlékali obyvatele do otroctví. Takto bylo v letech 1530-1780 odvlečeno 1,25 milionu osob!

F. Zrcek 9.12.2021 10:32

Svatý Otec musí hrát na svědomí křesťanů. Má to v popisu práce. Ale neškodilo by, kdyby se jich občas taky zastal tam, kde právě dostávají na budku od nevěřících, míním hlavně africké muslimáky. Třeba by se mohl přimluvit u Šéfa, až se zase půjde pomodlit do mešity. Konec konců, jsme, ještě s izraelity národy Knihy. Vzpomeneme-li s autorem na Kiplinga: Jsme jedné krve, ty i já!

A vzpomeneme-li hlouběji, musíme litovat ztráty evropských kolonií. Tehdy měl opravdu bílý muž páky na to, aby účinně zasáhl proti utrpení mimoevropských národů. Dělal to občas hrubě a špatně, ale nemůžu se zbavit dojmu, že bez kolonialismu by jejich historické strádání bylo mnohem horší.

Asi jako teď, když jejich potomci valem prchají ze svých osvobozených vlastí, anglosasové před nimi klekají a s komikem Trudeau v čele se jim omlouvají a škemrají o odpuštění.

Dnes je bílý muž jen stínem svých předků a fakticky nemůže nic dělat.

V. Petr 9.12.2021 12:28

Mohl by dělat hodně, ale NECHCE, protože si zvolil vládu naprostých "píp..."

J. Jurax 9.12.2021 19:08

Přesně.

F. Fousek 9.12.2021 20:35

NJN pípl ár pípl, jak zpívají Depešáci... :-P

K. Křivan 9.12.2021 16:24

"Jsme jedné krve, ty i já!" Ano, my Evropani ! (a Amíci). Ale ne my a negřři !

J. Ticháček 9.12.2021 20:08

Jenže to se dopouštíte omylu. Právě to dostávání.na budku je v křesťanství vítané. Jak jinak nastavit druhou tvář, když nedostanete na první, jak, a hlavně proč milovat nepřítele, když se nechová jako nepřítel?

Ale jak jsem napsal o kousek jinde, část problémů je v něčem jiném.

V. Kuhaj 9.12.2021 10:17

Jakožto katolík tato papežova stanoviska nesu těžce. Ano, všichni jsme bratři. Ale za okolností, kdy je pro naše východní "bratry" asimilace, tedy proces začlenění menšiny do většiny, věcí ani ne tak neznámou jako spíše nechtěnou a pohrdanou, pak bych opravdu preferoval, aby jim pomáhali v bližších, muslimských zemích. Pokud muslimové křesťany z hlediska víry neberou vůbec vážně, natož nevěřící, pak bych byl s rozpřahováním náruče dost opatrný. Má jít o pomoc lidem v nouzi, ale člověk v nouzi se prostě chová jinak!

Ale už se snad probouzí; snaha Bruselu zrušit slovo Vánoce z důvodu, že to "někoho" uráží, by ho mohla nakopnout správným směrem.

F. Fousek 9.12.2021 11:44

On je ale docela rozdíl v tom, jaká stanoviska papež zastává, jaká sám otevřeně prezentuje a jak je interpretují média. Dobré je si vždy dohledat původní zdroje, aktuální je např. tady:

https://www.vaticannews.va/cs/papez/news/2021-12/papezska-tiskova-konference.html

Jsou tam momenty, které jsou celkem v kontrastu s tím, jak jsou papežovy názory prezentovány. Co bych papeži Františkovi snad vytkl je vysoká míra nejednoznačnosti některých vyřčených témat (člověk musí lovit mezi řádky). Na druhou stranu, papežství si jako instituce dnes nemůže dovolit být příliš kontroverzní - podobné to ale bylo vlastně téměř vždy, ne vždy se toho ale drželo.

Co se týká jeho postoje k migraci, mediálně vyznívá jako "přijďte všichni sem, my si s vámi poradíme", a to považuji za nešťastné. Ale když nad jeho VLASTNÍMI slovy přemýšlím, asi to nemíní až takhle. On se na tuto problematiku zaměřuje ve stylu JÁ a UPRCHLÍK face to face, kde je opravdu těžké nepomoci či vyhánět.

F. Fousek 9.12.2021 11:57

Potíž je v tom, že Evropa připustila, že k tak masivní imigraci došlo. A to především tím přístupem, že migrovat za lepším kamkoli je vlastně lidským právem.

Když se na snahu stěhování do Evropy člověk podívá očima migranta, je samozřejmě jejich snaha naprosto pochopitelná a logická. Ale tak, jako je snad logické, že si do vlastního domu nikdo "neadoptuje" deset bezdomovců-ožralů, tak by snad bylo logické bránit se imigraci potenciálních nezaměstnatelných asociálů.

Teď jsem zapomněl na to, že sem vlastně imigrují převážně inženýři (má ale někdo zpracovanou nějakou statistiku, jak to se vzděláním imigrantů je?).

L. Harvánek 9.12.2021 12:15

Inženýrů a jiných vzdělanců je mezi nimi dost. Jenže svou kvalifikací těžko hledají uplatnění. Protože v Evropě tolik pastvin a stád pasoucích se ovcí nemáme.

Z. Lapil 9.12.2021 16:40

Nechci se v téhle debatě moc angažovat, ale napadlo mě: papež je nepochybně dobrý křesťan a dobrý člověk a jako takový zcela správně soucítí s každým bližním a pomáhá mu, seč může. Já to mám, koneckonců, taky tak, a za křesťana bych se rozhodně neoznačil.

Podle mě ("váš" odkaz jsem otevřel a nepříliš pečlivě, ale přečetl) mu ale unikají dvě věci. Ta méně důležitá je politická: EU je skrze Schengen jeden prostor (nepíšu stát, protože to by mi někdo mohl začít vysvětlovat, proč nemám pravdu, a debaty by utekla jinam) a nemá proto mnoho smyslu debatovat o tom, jestli a jak se mají migranti spravedlivě dělit. I kdyby všechny přijalo Německo, dříve či později začnou "přetékat" do okolí.

Ta druhá: je prý třeba jasně říct, kolik lidí přijmout. Osobně bych jen velmi obtížně vymýšlel číslo větší než nula, protože to, co o muslimských (možná muslimskoarabských) imigrantech vím, ve mně vzbuzuje ne nenávist, ale úplně obyčejný strach; nebo spíš obavy. A dokonce ani ne obavy z lumpů mezi "nimi", ale z úplně obyčejného převálcování.

Protože všimněte si: když nějaký extrahajzl odpálí bombu na koncertě, je legitimní považovat to za vyjádření názoru. Když já napíšu, takhle doslova že "to byl nejspíš nějakej muslimskej hajzl, ale to je jen výjimka" neboli v podstatě muslimy hájím, tak si příspěvek před odesláním uložím, kdy se to cenzurnímu robotovi nelíbilo.

Vlastně je to krásná ukázka, jak se stát nemá do dobročinnosti motat. Vezměte si, vy nebo kdokoliv, kohokoliv na byt a stravu a integraci, a já neřeknu a nemám právo říct(!!!) ani slovo. JENŽE ve chvíli. kdy mi stát přikáže, byť z dobrých důvodů, postarat se o jednu jedinou milióntinu imigranta s tím, že stačí zaplatit korunu ročně a o víc se nemusím starat, je to příkaz, který NECHCI splnit a mám k tomu (taky) legitimní důvody. MÁM právo se bát, ať si woke nebo BLMec nebo kdokoliv říká, co chce.

F. Fousek 9.12.2021 17:33

Právě to, že papež říká, že je třeba jasně říct, kolik přišedších je který stát ochoten přijmout a INTEGROVAT ve mě vzbuzuje naději, že opravdu není "mimo", tak jak je to nejen v této diskusi vnímáno. Nakonec to ani nevylučuje tu Vaši variantu "nula" (když si hold nedokážeme poradit s integrací, tak hold nic). Zajímavý je i Františkův náhled na hrozbu vzniku jakéhosi "Impéria" - to také nezní moc EU progresivně, což?

S tou imigrací je ta potíž, že spousta imigrantů už tu hold je, na jejich vrácení asi moc šance není... a má tedy být papež tím, kdo bude vyzývat k nějakému konečnému řešení?

Důraz na solidaritu, uskromnění etc je křesťanství tak nějak vlastní, těžko chtít po papeži (obzvlášť po tomto), aby vyzýval k opaku. Co mi v projevech papeže jednoznačně chybí je ale upozorňování na kořeny nynější situace: ten nachystaný krmelec Evropa - jak zmínil kdosi v této diskusi, podpora zjevných i skrytých pašeráků lidí, placení výpalného týpkům jako Erdogan atdatd. I když chápu, že jde o tanec mezi vejci pukavci.

Z. Lapil 9.12.2021 18:28

Na placení Erdoganovi mi fakt vadí, že "náš" problém nepustit imigranty dovnitř (legitimní snaha) převádí na (cizí) problém nepustit migranty pryč. Neboli dělá z Erdogana věznitele. Což mně osobně kazí karmu (páč se na tom svým pidikousíčkem taky podílím). Bohužel - mám-li trvat na své nule - jsou alternativou samopaly na hranicích. Spíš nějaké solidnější kulomety, těch lidí je tam opravdu hodně. A tahle varianta mé karmě neprospěje už vůbec. Tanec mezi pukavci je ještě dost mírný příměr.

Nevím, je-li prapodstatou problému skutečnost, že Evropa je nachystaný krmelec. Tady se žije dobře proto, že jsme bohatí všichni, ne proto, že "se" tu rozdávají velké almužny. O tom, že jsme bohatí poněkud na dluh, se raději nezmíním, ono i kdybychom ho teď okamžitě zaplatili, pořád budeme mít desítky a desítky let bohatnutí náskok.

Svět už je takový, že člověk je živý tvor a jako takový usiluje o štěstí, přičemž základem štěstí všeho živého je - převzato z manželského vtipu - "Jednej se mnou jako se psem. Dej mi najíst a nech mě v teple." Přičemž - a to jsem si musel přečíst, článek je tady na Psu - všichni ti černoši a Číňani a vůbec kdekdo A/ zjistili a uvěřili, že u nás se žije líp než doma, a B/můžou si dovolit zaplatit cestu. Člověk, který umírá hlady doma, umře cestou.

Neboli, říkám už já, současná migrace není analogií "našeho" úniku z komunismu. Spíš je analogií osidlování Ameriky. Ta taky začala opravdu masově probíhat až v době. kdy si i relativně chudá rodina mohla dovolit lodní lístek.

Líbí se mi formulace vztahu bohatí - chudí; (c) T. Pratchett: "Vy nemáte nic, co bychom potřebovali, a my nemáme nic, co byste si vy mohli dovolit." Možná právě skrze tuto skutečnost nerozdýchali (severoameričtí) Indiáni a Austrálci kontakt s bělochy. Černoši tak trochu (měli aspoň svoji vlastní pracovní sílu; ano, narážím na otroky) a Číňani, Japonci a spol. bez nějakých zvláštních problémů.

F. Fousek 9.12.2021 19:55

Ano, onen krmelec není prapodstatou, spíš symptomem zbytnělého sociálního státu do míry větší než zdravé, s následující větou také souhlasím, jen doplním, že to do toho rozdávání almužen celkem intenzivně přerůstá (objevují se i pojmy jako vrtulníkové peníze...).

Problém s imigrací nezačal až 2015, to jen kulminoval. Celkem věcně to popisuje p. D. Murray a soudím, že s úctou k realitě i s ohledem na názory multikuti části společnosti (a snahou o jejich pochopení či vysvětlení, kde že se vlastně zrodily) - přesto je jeho Podivná smrt Evropy mnohými hodnocená jako nekorektní.

V. Kučer 9.12.2021 19:50

Papež přijal 50 migrantů. 50 milionů Italů je jistě uživí. Problém je že šedá eminence EU jich chce přijmout 500 milionů.