16.10.2019 | Svátek má Havel


GLOSA: Bravo, pane prezidente. Bravo!

20.9.2017

Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.

Ve svém vystoupení u příležitosti udělení ceny s poněkud zlomyslným názvem „Warrior of Truth“ (týká se výlučně jeho dlouhodobé podpory Izraele a Židů) pronesl věty, s nimiž nelze než souhlasit. Jeho projev (pracovně nazvaný Solidarita bez „ale“) bych bez problémů podepsal. Málo platné, pokud jde o Izrael, zaujímá Miloš Zeman postoje hodné ocenění. Zde příklad v podobě citátu z oné pondělní (18/9 – dle východoamerického letního času) promluvy v New Yorku:

Teď potřebujeme svíčku proti tmě. Potřebujeme konkrétní činy a ne slova. A takovou svíčkou by mohlo být přemístění ambasád demokratických států z Tel Avivu do Jeruzaléma. Takové přemístění české ambasády jsem navrhoval před čtyřmi lety při své návštěvě Izraele a premiér Netanjahu mi tehdy řekl:Pokud se to podaří, daruji vám vlastní dům. Doufám, že tento jeho slib stále platí. Poté, co podobnou věc, jako já, slíbil Donald Trump, jde možná o dostatečný impuls pro některé odvážné země.

Správný postoj: neexistuje jediný důvod, proč by ambasády nejen demokratických států neměly sídlit v hlavním městě hostitelské země. Přesto tomu tak v případě Izraele je – a je to absurdní.

Zemanovo úsilí, stejně tak jako úsilí Donalda Trumpa dosáhnout v této záležitosti nápravy je správné a zaslouží hlasitou podporu. V naději, že budou následovat konkrétní kroky vedoucí k tomuto cíli. Abychom parafrázovali Havlíčka: Kéž by se nám solidarita s Izraelem z huby do rukou vraziti ráčila. Čím dříve, tím lépe.

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.