Neviditelný pes

GLOSA: Brave New World

V pondělí nám paní Petruška Šustrová zde na NP připomněla knihu Brave New World, do češtiny přeloženou pod názvem „Konec civilizace“. Doslovný překlad „Statečný nový svět“ se překladatelům zjevně málo líbil, asi proto, že má v angličtině malinko dvojí význam, který se nedá podchytit překladem.
Dobrá připomínka. Tato kniha je podle mne jednou z nejvýznamnějších knih vůbec.

A je čím dál tím víc relevantní.

Paní Šustrovou děsila vize automatické produkce povrchních, vygumovaných lidí, kteří poslušně, bez tušení vlastní nesvobody pracují pro všemocný stát řízený Alfa plus elitami. Tato vize samozřejmě strašidelná je. Už tehdy, dávno, ještě v teenage věku, kdy jsem to četl poprvé, mě poněkud děsila. A potom, během pár desetiletí, jsem jenom sledoval, jak se postupně ta autorova, ryze utopická vize mění v lékařskou realitu. Tím myslím hlavně tu lidskou výrobní linku. Myslím si, že praktické použití takovéto líhně, ač nyní už teoreticky možné, bude reálné za desítky a desítky let. Ale ta druhá utopie, ta povrchní, vygumovaná společnost snadno ovladatelných lidí pod globální celosvětovou vládou, už tak utopicky vzdálená není. Částečně nám ji už vyrábějí chytré mobily, ale to je příliš pomalé. Urychlit se to dá jednoduchým sociálním inženýrstvím. Co takhle utopický recept na výrobu zmatených a vygumovaných lidí pomocí zamíchání kultur? Začneme v menším, třeba takový německý Eintopf:

- Vezmi 80 milionů Němců, nic jim neříkej, jen jim podkuřuj, jak jsou tolerantní a hodní.
- Přidej 5 až 10 milionů muslimů, nasypej jim víc peněz než německým důchodcům a přivři oko nad jejich kriminalitou.
- Dobře to celé míchej, dokud se nezačnou prát.

Potom už je to jednoduché – vyhlaš zákony zakazující kritiku multikulturalismu (hlavně na internetu), cpi do lidí propagandu, zmáčkni nespokojené, ustanov ideologickou policii hlídající nucenou toleranci – a máš je všechny pod kontrolou.

Ale to už tady bylo za bolševika, že ano? Jen jsme měli vědecký socialismus. Ale ten už dneska nikdo nebaští. Takže naordinujeme multikulturalismus.

petr.kolar.canada@gmail.com

zpět na článek