GLOSA: Boj o zrušení roamingu nekončí
Evropský parlament podpořil zrušení roamingu do konce letošního roku. Dosažení cíle ale brání jedna podstatná překážka. Postoj Rady, která navrhuje odklad termínu o tři roky s tím, že do pěti stažených megabytů denně nebude účtována žádná částka. Jenže takové polovičaté řešení předložené Radou bylo většinou stran v Evropském parlamentu rozhodně odmítnuto. Zrušení roamingu napříč Evropskou unií je slibováno již řadu let.
Nynější postoj Rady Evropské unie lze bez nadsázky označit za naprosto tristní. Asi každý uzná, že rozdíl mezi zrušením roamingu a 5 megabyty denně zdarma je propastný. Opatrnické jednání Rady bude mít za následek jediné: Ještě větší (a naprosto oprávněnou) nespokojenost stovek milionů občanů Evropské unie.
Nic nedokáže přesvědčit voliče o efektivitě evropských institucí více, než schopnost dohodnout se na opravdu účinných řešeních. Platí to samozřejmě i naopak. Vidí-li občané EU, že Rada nedokáže jednat s dostatečnou rozhodností, nelze se divit pocitu frustrace ze strany voličů.
Občané na unii nesnášejí polovičatá řešení
Abych jen nekritizoval, dobrou zprávou je, že řada europoslanců s postojem Rady nesouhlasí a svůj postoj dala najevo i veřejně. Nizozemská europoslankyně Marietje Schaake přišla s výzvou požadující konec roamingu v prostoru EU a vzbudila tím v Evropském parlamentu veliký ohlas. Během pár hodin získala podporu od 146 europoslanců napříč jednotlivými frakcemi, politickým spektrem a členskými zeměmi. Dopis s výzvou byl 4. března zaslán Radě a pevně věříme, že jej Rada vyslyší.
Práva spotřebitelů musí být dostatečně chráněna a jednotný trh má být i ku prospěchu občanů EU. Vytvoření jednotného telekomunikačního a digitálního trhu považuji za jednu z hlavních priorit celé Evropské unie. Pokud totiž něco občané Evropské unie nemají rádi na institucích, tak jsou to polovičatá řešení, a Rada by to měla vzít dostatečně na vědomí.
Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu