GLOSA: Biden a Harrisová
„Osobnosti roku“ podle časopisu TIME
Časopis TIME uveřejnil na své obálce osobnosti roku 2020. Stali se jimi Joe Biden a Kamala Harrisová. Podívejme se na volbu časopisu Time z poněkud delší časové perspektivy.
Podle zprávy ČTK se osobnostmi roku 2020 v časopise TIME stali Joe Biden a Kamala Harrisová. Podle šéfredaktoru časopisu Time Edwarda Felsenthala Biden a Harrisová reprezentují „něco historického“. Příští čtyři roky podle něj pro oba politiky i pro všechny Američany „obrovským testem“ a to především s ohledem na slib Bidena a Harrisové, že rozdělené Spojené státy opět sjednotí.
ČTK připomíná v tom samém článku, že se loni stala osobností roku Greta Thunbergová, Donald Trump byl osobností roku po vítězství ve volbách v roce 2016. V roce 1938 se osobností roku, podle časopisu Time, stal Adolf Hitler a v roce 1939 a 1942 Josif Stalin.
Zcela jistě má šéfredaktor Time svatou pravdu, když tvrdí, že Biden s Harrisovou reprezentují „něco historického“. Historické to opravdu je, jen nevíme, jestli je to dobře nebo špatně. Máme-li totiž historickou zkušenost a znalosti o tom, co Hitler a Stalin napáchali za zločiny, vidíme, že ne vše, co se v danou chvíli jeví jako „historická možnost“, bylo ku prospěchu lidstva.
V roce 1938 obsadil Hitler na základě Mnichovské dohody za účasti Itálie, Francie a Velké Británie československé pohraničí - takzvané Sudety obývané z větší části německy mluvícími občany. Tito lidé vesměs s jásotem přivítali připojení k Říši - až na pár čestných výjimek lidí, kteří upřednostňovali demokratické Československo před nacistickým Německem. S těmi si to ostatně Říše vyřídila po svém. Britský premiér se vracel do Británie s tvrzením, že „zachránil světový mír“, a byl nadšeně vítán jako mírotvorce. Poté Hitler obsadil zbytek Čech a Moravy, Slovákům dal Slovenský štát, přepadl Polsko, které si rozdělil se Stalinem v roce 1939. A za toto „mírové rozdělení“ Polska byl jmenován osobností roku 1939 Stalin?
Propaganda kolem osobností roku 2020 jede na plné obrátky. Biden má dokázat, že sjednotí rozdělené USA. Právě ale bylo oznámeno, že v USA začalo vyšetřování jeho syna kvůli možným daňovým podvodům, kterých se měl dopustit i při podnikání v Číně. Již dříve využíval Trump při kritice Bidena pomoc, kterou někdejší viceprezident v éře Baracka Obamy poslal Ukrajině. Údajně jako „držhubné“ za hospodářské aktivity jeho syna na Ukrajině. A propos, i volba Obamy měla být „historickým okamžikem“. Inu, byla, jen to nedopadlo moc dobře, zejména pro zahraniční politiku Západu a USA zvlášť. Připomeňme si Islámský stát a libyjskou anabázi, po které čelí EU migrační krizi. A to Obama obdržel Nobelovu cenu míru, aniž cokoliv v politice předvedl. Nominační výbor se možná obával, že po roce či po dvou už Obama provede něco, co by ho diskvalifikovalo.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz