26.10.2020 | Svátek má Erik


GLOSA: Bezvízový styk na misce vah

26.11.2013

Kanada zrušila vízovou povinnost pro občany České republiky. Radujme se, veselme se, Evropská unie nás zachránila a bez ní bychom byli ztraceni. Alespoň tak to vidí doktorka Roithová a v článku na parlamentnilisty.cz se hrdě plácá po vlastních ramenou.

Kanada zavedla víza pro české občany v roce 2009 jako nutnou reakci na vlnu (především cikánských) emigrantů žádajících o azyl, když zjistila, že tito údajně v ČR pronásledovaní a diskriminovaní jedinci zneužívají tamní systém sociálních dávek. A jala se přepracovat celý azylový systém. Vízum bylo za tu dobu uděleno cca 30 tisícům Čechů a jen 500 žádostí kanadské úřady zamítly. Zavedení vízové povinnosti vidím jako logický krok, kterým země chránila své zdroje. Kanaďané si zřejmě dobře spočítali, že riziko utlumení turistického ruchu vyvažuje nutnost živit kolem dvou až tří tisíců hladových krků. (Počet turistů klesl po zavedení opatření cca o třetinu.)

Iniciativa Evropské unie, kterou si tak pochvaluje Zuzana Roithová, spočívala především v hrozbě, že Kanaďané budou potřebovat také víza, a to pro návštěvu jakékoliv země EU. Mně se to jako hodné oslavných proslovů nezdá. Spíš mi to připadá, jako by mi chtěl někdo na ulici tahat z kapsy peníze a po zasloužené facce si na mě zavolal dvacet šest svých kamarádů. Roithová nezapomíná dodat, že sami bychom si s touto situací diplomaticky neporadili. Zdá se, že přání je zde otcem myšlenky.

A i kdyby: skutečně toto dokazuje, že je EU pro nás nepostradatelná a výhodná? Že absence nutnosti pořídit si vízum pro cestu do Kanady je dostatečnou satisfakcí za všechna ta nařízení, otravné regulace, pokřivení trhu, devastaci hospodářské soběstačnosti, omezování občanských svobod a diktát Evropské komise? Ale prosím Vás, Zuzano. Pokud chcete oslovit i někoho jiného než skalní eurohujery a krátkozrace myslící voliče, vytáhněte nejprve hlavu ze zadku Hermana van Rompuye a použijte ji k myšlení, až zase něco podobného napíšete.

Převzato z Czpremysl.wordpress.com se souhlasem autora.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.