23.9.2019 | Svátek má Berta


GLOSA: Bezradná Francie

15.8.2016

Loajalita obyvatel k vlastní zemi vyrůstá ze sdíleného jazyka, kultury a historie.

Předseda republikánské strany Nicolas Sarkozy před několika dny prohlásil, že příčinou islamistických útoků je slabost Francie. Prezident Hollande má opačný názor: je to síla země, která dráždí islámské fanatiky. Tento spor nemá řešení. Teroristické útoky nevypovídají nic jednoznačného o tom, zda je Francie silná nebo slabá. Ale reakce francouzské veřejnosti a návrhy politiků, jak řešit islámský problém, prozrazují něco jiného: Francie je bezradná.

Jen pětina Francouzů věří v úspěšnou integraci migrantů. Ani valná většina ze šesti milionů muslimských „starousedlíků“ není integrovaná. Minulá léta jsou pohřebištěm marných pokusů, jak smířit islám s klíčovým principem francouzského politického systému – laïcité (světskost, sekularismus).V roce 2005 byla založena Francouzská nadace pro islám s cílem zprůhlednit toky peněz pro financování mešit – nefungovala. Letos na podzim má být nahrazena Francouzskou islámskou nadací, jež se má podle premiéra M. Vallse stát mostem mezi státem a jeho muslimskými obyvateli.

Loajalita obyvatel k vlastní zemi vyrůstá ze sdíleného jazyka, kultury a historie. Většina francouzských Arabů tuto loajalitu zjevně postrádá. Ani sebeskvělejší most na tom nic nezmění.

Institut VKAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.