24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

GLOSA: Berlín na cestě ven

Kdo sleduje média v „éře korony“, získá dojem, že Česko a Německo patří k různým civilizacím. Čeští politici se bojí, aby je nikdo nepřistihl bez roušky. Mluví v ní i do kamer. Kdežto snímek německého politika v roušce působí jako unikát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Halsnes 20.4.2020 18:47

Západní Evropa nemůže nařídit povinné nošení rousek. Vyrobit je nedovedou, ke koupi jich není dost a obyvatelstvo je vesměs nešikovné.

P. Hatina 20.4.2020 20:52

Mimochodem, ani u nás jich přece nebylo dost, když se to vyhlašovalo, takže se hned dodávalo, "nebo jiná pokrývka kolem úst, jako šála nebo šátek".. Na to si halt budou muset zvyknout i ti ze Západu, že to plnit musí, i když to nebude óuplně dle poslední módy..

K. Salajka 20.4.2020 16:03

Německo reagovalo zřetelně opožděně. Roušky tam povinné nejsou možná proto, že si vláda nechtěla nechat nadávat za to, že jich nesehnala dost. Taky asi dobře věděli, že to nemůžou uložit jako povinnost, protože nejsou schopni to vymáhat. Ještě před krizí Německo stáhlo lékaře a zdravotnický personál z jiných zemí a vybavilo zdravotnictví přiměřeně své ekonomické síle. Prakticky monopolizovalo testování a v předstihu skupovalo testovací soupravy a kradlo zdravotnické zásilky, které šly tranzitem do jiných zemí. Bude na tom nakonec lépe než ČR ale není důvod vzhlížet k nim jako ke vzoru.

M. Pivoda 20.4.2020 15:18

Petráček píše: "... Ukázalo se totiž, že distanční (digitální) vyučování prohloubilo zaostávání asi čtvrtiny žáků...."

Zrovna tak ale Petráček mohl zde napsat: Koronavirová situace (v plné nahotě) ukázala zaostalost výuky na školách.

J. Jurax 20.4.2020 17:18

Jako prakticky vždy se Vaše UI mýlí.

Š. Šafránek 20.4.2020 12:13

Nemá smysl bádat, proč Němci děti do školy chtějí své děti poslat, ale měli bychom se zamyslet, co udělá půl roku doma s našimi dětmi. A nejde - jak autor správně poznamenává - ani tak o zanedbání výuky, jako o sociální izolaci a prohloubení závislosti na sociálních sítích a vůbec o znásobení času, který děti stráví u monitorů. Nechápu, proč by se třídy nemohly scházet třeba jednou týdně na hřišti nebo chodit do přírody nebo vymyslet cokoli jiného, jen aby děti netrčely samy doma.

M. Pivoda 20.4.2020 15:21

Koronavirová situac ukázala, že škola má větší význam jako "dočasné odložiště dětí", než jako "místo zvyšování kvalifikace".

P. Han 20.4.2020 19:47

Jak u koho. U vás patrně jo.

P. Hatina 20.4.2020 20:48

Bohužel pokud píšete o sociální izolaci, k té dojde stejně. I kdyby se obnovila ta výuka ve školách tak za tvrdých podmínek - jeden žák v lavici, roušky, nebudou kontakty mezi třídami, nebudou družiny, s jídelnami bude utrum. Většina volnočasových aktivit bude dále omezena. omezeno cestování, atd.. To asi potrvá ještě dlouho...ale - a to je výhoda té generace, oni jsou na elektronickou komunikaci zvyklí..

T. Krystlík 20.4.2020 11:49

Důvod otevírání škol v BRD je jiný. Jednotlivé spolkové temě mají jinak letní prázdniny (posunuté proti sobě vždy o týden), takže v Bavorsku začínají až v srpnu! Maturity a závěrečné zkoušky na základních školách (na rozdíl od ČR se na konci základního školství v 9. třídě skládají absolventské zkoušky), nutí některé země spěchat otevřením maturitních a 9. tříd. Cz-žurnalisté nic nevědí, nic neznají a píší.

J. Chaloupka 20.4.2020 16:06

Protože nemáme novináře (od slova novinky), ale prodavače emocí.

P. Lenc 20.4.2020 9:12

Článek v podstatě o ničem, vlastně ano.Tak až čtvrtina žáků zaostává?A nejsou to pane autore náhodou děti imigrantů, u nás děti romů co zaostávají vždy, ať je koronavirus nebo není?

T. Kubín 20.4.2020 6:23

Autore, psal jste to 17.4. ale už tehdy bylo známo, že v Sachsen a v Mecklenburg-Vorpommern bude noření masky povinné.

K. Barel 20.4.2020 6:02

Zajímalo by mne, proč se nikde neuvádí počet nemocných (či zemřelých) na milion obyvatel. To vypovídá o zasaženosti té které země více než absolutní číslo (dne ráno dle dostupných čísel - Německo 57, Itálie 383, USA 106, Francie 294, Británie 241, Španělsko 463, ČR 19).

Tolik vychvalované Německo má stále cca 3x více mrtvých na milion obyvatel než ČR. To je dost na nějakou chybu ve statistice či metodice výpočtu. Vzhledem k velkému počtu případů v Německu (které díky vysoké schopnosti tamního zdravotnictví nevyústilo v katastrofu typu Itálie) to vypadá, že jejich politické vedení na začátku epidemie zaspalo (pozdější omezování veřejného života, fotbal, školy ...). Když jejich politici "zvorali" začátek, proč bychom se u nich měli inspirovat v prostředku či na konci?

Je ale možné že slovo "úspěšné zvládání epidemie" není u novinářů automaticky vztahováno ke zdraví obyvatel, ale ze ziskům / ztrátám velkokapitálu. V tom případě si Německo vede jistě dobře. A jsem rád, naše vláda (přes všechny chyby) má jine priority.

A. Kubeš 20.4.2020 7:28

Z hlediska novinářů, jejichž existence je odvislá od čtenosti, lépe (tedy hůře, drsněji) vypadají ta celková čísla. Nevyčítám jim to, každý se chceme živit tím, co umíme a přiznejme si, že je prostě taková poptávka, ale je dobře, že si to uvědomujeme.

Jinak hezký přehled včetně přepočtu na 1M je zde:

https://www.worldometers.info/coronavirus/

K. Barel 20.4.2020 16:39

Děkuji za odkaz.

Když si seřadím státy podle počtu zemřelých na milion obyvatel, tak se na "špatném konci" (a po přeskočení pidistátů typu Andora či Vatikán) zjeví celá Západní Evropa. Čísla jsou ve srovnání s "barbary z východu" horší o řád (stovky proti desítkám).

Kde se vzal takový propastný rozdíl? Něco bude způsobeno rozdílnými metodikami počítání, chaosem a možná nepoctivostí hlášení. Ale u tolika států a o tolik?

Š. Hašek 20.4.2020 7:43

Jsou kouzla s čísly. Naštěstí to lze přepočítat na poměrné hodnoty. Včera Lidovky tvrdily, že "Rusko je raketově nemocné"!

Špatně se hledají grafy typu "denní počet nově nemocných virem". Dokonce (nějaký ministr zdraví v okolí) se nechal slyšet, že toto číslo je neprůkazné!

1. Bude jasná snaha určitých politiků "všechna úmrtí" příčíst viru.

2. Bude snaha rozhodnout, nabulíkovat lidu, že "je vynalezeno očkování univerzální".

3. Bude snaha zavést, že "imunita organismu je daná chemizací obyvatelstva". Imunita je daná ministerstvem "zdraví". Zkráceno.

P. Staronový 20.4.2020 8:56

Část problému bude pravděpodobně v nejisté definici, co vlastně je úmrtí s příčinou covid.

J. Halsnes 20.4.2020 18:45

Podívej se na stránky "worldometer". Je tam statistika den po dni pro všechny státy světa. Nejhůř v počtech na milion obyvatel vychází Republika San Marino.

M. Ivanovský 20.4.2020 5:09

Pracuji ve firmě SHOTT (sklárna vyrábějící sklo pro farmaceutický průmysl/ 80% veškerého skla v DE nemocnicích, lékárnách a laboratořích je od této firmy; a to 60% produkce jde mimo EU; denní expedice je cca 800t skla) podnik je ve městě Mitterteich. Povinost nosit roušky ve všech provozech máme už min. 3 týdny a to na nejchladnejším místě je tepolota v rozmezí 30 až 42 stupňů C.

P. Hatina 20.4.2020 1:40

Tak ono se dá dohledat proč se asi v Německu nebojí poslat děti zpátky do škol. Protože dokáží mnohem více a mnohem rychleji (rozumějme i logisticky) testovat. Což má za následek, že i kdyby tam do nějaké školy pronikl koronavirus, tak poměrně rychle dokáží vyfiltrovat ty nakažené - a škola , /plus celé okolí/ pojede dál.

Zatímcož u nás se jako z nouze ctnost spouští takzvaná chytrá karanténa, což značí (ale to už pan Prymula neříká), že se stejně všichni z okolí nakaženého pošlou na 14 dní do karantény - dokud (pokud se to vůbec v té lhůtě stihne) se jim provedou a vyhodnotí testy :))) .To potom nemá cenu ani ty školy otvírat, protože tím se riskuje že se tím zavře do karantény třeba celá obec nebo městská čtvrť...

D. Stys 20.4.2020 6:38

Němci dokáží víc věřit. Testy nejsou nic 100%, biochemické metody nebývají moc důvěryhodné. Spíš jde o to, že virus není tak účínný jak se v rámci všeobecné paniky tvrdí.

České školství tak jako tak žádnou sociointegrační roli neplní, právě naopak. Takže u nás když se všichni učí podle internetu, řada nadaných se naučí víc, než by se naučila ve své třídě spolu se šikanujícími spolužáky jejichž jediným nadáním je svalová hmota.

V. Církva 20.4.2020 15:54

Ne že bych až tak souhlasil. Přesto je známá věc že slabší spolužáci a darebáci spíše celou třídu stahují dolů, než naopak.

A. Kubeš 20.4.2020 7:24

S tím počtem to tak na hrozný rozdíl nevidím Německo 20000/1M Česko 15000/1M. Ostatní neumím posoudit, ale je pravda, že některé dříve zveřejněné případy jsou alarmující. Jestli situace trvá doposud nevím?

J. Lukavsky 20.4.2020 8:04

"poměrně rychle dokáží vyfiltrovat ty nakažené" problém ale asi je v tom, že ten jeden nakažený ve třídě s 25 žáky/žákyněmi je všechny dokáže nakazit ještě předtím než se nemoc u něj projeví a než je vyfiltrován. Prostě bude se to šířit po 25 ks skocích. J.L. end

P. Hatina 20.4.2020 20:42

Jistě, pokud by byla prognóza že jeden nakažený nakazí všechny kolem sebe a ti taky, etc.. tak by bylo peklo a ani žádné testování tomu nezabrání. To skutečně leda uzavřít celou čtvrt, obec, fyzicky do karantény a pak počkat kdo přežije