22.9.2023 | Svátek má Darina


GLOSA: Barbarství v akci

15.4.2022

Dne 10.4. 2022 desítky palestinských výtržníků v Nábulusu (Shechem) poničily židovskou svatyni známou jako Josefova hrobka. Palestinci ji zapálili, zničili kenotaf nad hrobem, rozbili elektrické osvětlení, spálili modlitební knihy, zdemolovali a vypálili zařízení v oblasti hrobky. Následujícího dne se palestinští chuligáni vrátili, aby zničili to, co minulou noc nestihli.

K podobným aktům vandalství vůči Josefově hrobce došlo již v minulosti. Při velkých nepokojích roku 2000 na ni zaútočili palestinští násilníci, zastřelili tam hlídkujícího izraelského policistu Madhata Yusufa, který vykrvácel během několika hodin, než bezpečnostní síly Palestinské samosprávy (PA) povolily vstup izraelskému zdravotnickému personálu. Roku 2015 palestinští žháři opět vážně poškodili tuto památku. Nábulus se nachází v oblasti A, která je na základě dohod z Osla pod plnou kontrolou a jurisdikcí PA.

O Josefově hrobce se zmiňuje kniha Jozue ve Starém zákoně a její umístění v oblasti Nábulusu potvrzují historické zprávy cestovatelů včetně svědectví mnoha poutníků.

Status Josefovy hrobky a odpovědnost Palestinské samosprávy chránit ji a ty, kdo ji navštěvují, byly dohodnuty v oselských dohodách roku 1995, které ji konkrétně zmiňují jako židovskou památku ve svém čtvrtém dodatku spolu se synagogou Shalom Al Yisrael v Jerichu.

Podle oselských mírových smluv mají izraelští poutníci zajištěn volný, nerušený a bezpečný přístup k Josefově hrobce, palestinské bezpečnostní síly jsou povinné zabránit potenciálním případům násilí a nepokojů, dále musí zaručit odpovídající reakci na jakýkoliv incident a umožnit přítomnost izraelských strážců v civilu.

Avšak opakované útoky na židovská svatá místa strany palestinských radikálů a neschopnost palestinských předáků zajistit jejich ochranu ukazují pravou tvář barbarů z Palestinské samosprávy, která se neliší od bojovníků z Islámského státu.