30.11.2020 | Svátek má Ondřej


GLOSA: Bannon a Evropa

7.8.2018

Pan Bannon nabídl pomoc ve volbách do Evropského parlamentu ideově spřízněným stranám. Mohou být jeho rady užitečné, i když je evropská polická scéna z hlediska volebního systému i stran odlišná od USA? A vidíte na české politické scéně nějakou stranu (hnutí), která by ideově souzněla s Bannonovými názory?

Steve Bannon je originální a mimořádně inspirativní osobnost. Jeho větší angažovanost v Evropě by byla určitě žádoucí.

Vůbec nevadí odlišnost volebního systému a politických stran mezi Evropou a Amerikou, nemluvě o tom, že politické strany v Evropě vymírají a stávají se stále méně strukturovanými a ideově vymezenými politickými subjekty, v toto smyslu se „amerikanizují“.

Politický vývoj v Evropě a USA je v současnosti velmi podobný. Amerika už dávno není oním nedostižným ideálem tradiční demokracie, ke které jsme s nadšením vzhlíželi. Naopak. To negativní v současnosti stále více přichází z Ameriky. Tam s tím, co se dnes děje, mají (a Bannon má) větší zkušenost. V našem úsilí o obnovu základních prvků demokracie, o obhajobu tradičních evropských (a západních) hodnot, v našem boji proti progresivistické levici, proti arogantnímu a stále více rozpínajícímu establishmentu, proti „liberální demokracii“ stojíme mnozí v Evropě na stejné straně jako Steve Bannon v USA.

Rozbitá česká politická scéna je problémem sama o sobě. Žádná „Bannonova“ politická strana tu není, ale napříč celým politickým spektrem je spousta jednotlivců, kteří s Bannonem souzní. Já mezi ně patřím a při našem dvouhodinovém setkání letos v Budapešti jsme si velmi rozuměli.

Odpověď na otázku Lidových novin ohledně Steva Bannona a jeho nabídky pomoci evropským ideově spřízněným stranám.

www.klaus.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.