27.9.2021 | Svátek má Jonáš


GLOSA: Ať bojují Němci

19.7.2021

Účinněji než my ovlivní zelenou revoluci sousedé

Představa, že za 14 let si nekoupíte auto se spalovacím motorem, vytáčí mnohé. Hlavně chudší vrstvy a obyvatele venkova, kde člověk bez auta ani nenakoupí, nedojede na úřad či nedoveze děti do školy. Jsem snad milionář, abych si pořídil elektrickou teslu? Na ta slova kývne kdekdo. Emoce se budou obracet proti EU. To přece Evropská komise navrhla konec prodeje tradičních aut k roku 2035.

Mluví se o tom, že očkování dělí společnost na dvě kategorie lidí – svobodné a nesvobodné. Ale očkování je zdarma, tudíž je věcí volby. Zelená revoluce EU nebude zadarmo. Už ve středu bylo řečeno, že návrhy EK míří na dopravu a bydlení, tedy do kapes spotřebitelů. I člověk bez velké fantazie si představí toto. Za prvé rozevření nůžek mezi chudšími a bohatými. Za druhé odpor postižených k EU. Za třetí stereotyp, že lidé na západě EU zelenou revoluci vítají, zatímco zapšklí a bigotní obyvatelé postkomunistických zemí ji odmítají.

Chcete-li to klišé narušit, stačí se podívat na německé weby a média. Najdete tam víc kritiky EU než u nás. Ukázky: „Můj odpor k EK narůstá s každým jejím rozhodnutím.“ „Obávám se, že diskuse skončí na ulici a že nové kolo začne se žlutými vestami.“ „Nejde o klima, ale o rozdělování lidí na chudé a bohaté. Většina asi ještě netuší, že budou patřit mezi chudé.“

V Německu bují nebývalá kritika EU. Počítáme-li zimní rozčilení nad „evropským vakcinačním debaklem“, letos vypukla už podruhé. Může znamenat nějaký obrat? Těžko. Otěže má v rukou spolková vláda i korporát. O tom, že Volkswagen zastaví vývoj spalovacích motorů, se nerozhodlo v Berlíně, ale ve Wolfsburgu. Nicméně je-li nějaká šance na změny v návrhu EK, spočívá ve vnitřním zápase v Německu.

O konečné podobě zelené revoluce v EU rozhodnou takové události jako zářijové německé volby. Uspějí-li Zelení, tradiční auta skončí v EU i dříve. Uspějí-li zástupci mlčící většiny, leccos může být ještě jinak. Jisté je, že tento zápas se spíše než u nás rozhodne za Krušnými horami.

LN, 16.7.2021
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.