16.7.2020 | Svátek má Luboš


GLOSA: Ani nahá, ani oblečená

4.12.2018

aneb Skandál na festivalu

V egyptské metropoli se konal od 20. do 29. listopadu Káhirský filmový festival. Zlatou pyramidu získal koprodukční film Uruguaye, Argentiny a Španělska „La noche de 12 aňos“ (Dvanáctiletá noc).

Přehlídka vejde ovšem do dějin ještě jedním počinem, který lépe než co jiného ilustruje zásadní rozdíl mezi západním a muslimským světem. A dokazuje také to, že ani relativně liberální muslimské režimy nejsou natolik liberální, abychom z jejich některých počinů nebyli v šoku.

Centrem pozornosti se stala místní herečka Rania Youssefová. Ještě v březnu byla váženou členkou poroty festivalu v Šarm aš Šajchu – a dnes čelí trestnímu stíhání.

Co spáchala? Vůbec nic – zachovala se tak, jako jakákoli jiná herečka na jakémkoli festivalu na Západě. Na červeném koberci se představila v šatech v průsvitnou spodní částí, čímž spáchala hrůzostrašný přestupek: byly jí vidět dolní končetiny (fotoodkaz níže).

V normálním světě, našem, by se nanejvýš stala zájmem bulvárních médií, v jejich světě, muslimském, se stala zájmem orgánů činných v trestním řízení. Ty ji obvinily ze zhýralosti, chlípnosti, udělaly z ní pokušitelku šířící neřest, která narušuje normy zavedené v egyptské společnosti. Jeden z právníků, který dal podnět k trestnímu stíhání, určil, že její oděv neodpovídal sociálním hodnotám, tradicím a morálním standardům, čímž poškodil reputaci festivalu a dokonce reputaci všech egyptských žen.

Pozoruhodná logika.

Co je ale na celém případu to nejhorší, Youssefová kvůli něčemu, co je primárně její věcí a co můžeme hodnotit nanejvýš z hlediska módy či vkusu, tedy kvůli tomu, co si vzala na sebe, stala obětí justiční mašinérie své země: bude honěná po soudech. 12. ledna ji čeká první stání u káhirského přestupkového soudu. Některá média uvádějí, že v krajním případě by jí mohlo hrozit až pět let vězení.

Fotoodkaz jako důkaz, za co všechno se lze v Egyptě dostat k soudu, najdete po kliknutí SEM. (Zdroj: Australský zpravodajský web News.com.au.)

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.