Neviditelný pes

GLOSA: A vy bijete černochy

3.6.2021

Biden vytasí na Putina téma lidských práv

Je to historie tak známá a kanonizovaná, až leckomu leze krkem. Ale je to fakt. V létě 1975, aby se snížilo napětí studené války, podepsalo 35 států Závěrečný akt helsinské konference. Jeho „třetí koš“ obsahoval respektování lidských práv a základních svobod včetně svobody smýšlení, svědomí, náboženství či přesvědčení. Když se ten akt stal v roce 1976 součástí československého právního řádu, disidenti začali vládě připomínat, že uzavřela jisté závazky. Tak vznikla Charta 77. Tak získal vzpruhu disent i v jiných zemích sovětského bloku.

Může se něco podobného opakovat? Jistě, dnes je jiná doba, leč pnutí ve světě sílí a člověka ta otázka napadne. Třeba čte-li o odhodlání amerického prezidenta před schůzkou s Vladimirem Putinem v Ženevě 16. června. Joe Biden řekl, že USA nedovolí, aby Rusko pošlapávalo lidská práva: „Prezidentovi Putinovi dám na srozuměnou, že nebudeme přihlížet a nenecháme ho tato práva porušovat,“ řekl v podání agentury Reuters.

Je to slovo muže. Starší si ještě pamatují, že v USA kladl důraz na lidská práva Jimmy Carter i Ronald Reagan. Je-li něco, co můžeme Bidenovi věřit, pak právě toto. Za svůj dlouhý život zažil zápas za občanská práva, protesty proti válce ve Vietnamu, vietnamský syndrom i „politiku třetího koše“ Závěrečného aktu helsinské konference, tedy politiku lidských práv. Ta sama o sobě komunismus neporazila, ale přispěla k jeho konci. V ní měl Západ jasně navrch. A když Moskva zkoušela protiargumenty ve stylu „vy zase bijete černochy“, byla pro smích.

Může Amerika takto uspět i dnes? Nebo je Bidenovo odhodlání spíše rétorikou? To je otázka za milion. Nejen proto, že s komunismem padly i restrikce svobody pohybu či víry. Hlavní rozdíl je v tom, že argument „vy zase bijete černochy“ nezaznívá z Moskvy, ale stále silněji přímo z USA, dokonce z Bidenovy vlastní strany. Podle tohoto narativu je Amerika dodnes rasistický, ba málem fašistický stát, kde bílí ve své nadřazenosti stále utiskují nebílé, hlavně Afroameričany. Stát, kde je nutné kácet pomníky, přejmenovávat ulice a přepsat celé dějiny.

Ano, Putin se nemusí zesměšňovat jako kdysi Brežněv. Může v klidu citovat současná slova Američanů včetně kongresmanů, pěkně si to užít a pak se na Bidena obořit: „Koho tu chcete poučovat?“

LN, 1.6.2021zpět na článek