14.11.2019 | Svátek má Sáva


GLOSA: A kancléřkou bude...

7.6.2019

Jak letité velké koalice posílily německé Zelené

Bude mít Německo za dva roky kancléře ze strany Zelených? Zakáže pak výrobu aut se spalovacími motory? Postihne to české dodavatele německého automobilového průmyslu? Ty otázky jsou schválně vyhrocené. Ale opírají se o racionální jádro. Podle jednoho německého průzkumu jsou Zelení již nejsilnější stranou. A i když podle jiného průzkumu jsou až druzí, o fous za CDU, jejich vzestup na žebříčku voličské obliby působí impozantně.

Ulf Poschardt není řadový novinář, ale šéfredaktor listu Die Welt. Nyní napsal komentář s titulem Příští kancléřkou bude Annalena Baerbocková. Pokud to nevíte, ale už byste měli, Baerbocková je spolupředsedkyní Zelených (v genderově vyváženém modelu spolupředsedkyně – spolupředseda).

I jiná německá média zvažují vládní ambice a možnosti Zelených. Nejde o satiry ani dystopie, které mají odvrátit temnou budoucnost tím, že ji barvitě popíší. Spíše se zkoumá to, co vyplývá z vývoje stranické obliby za poslední roky a je dostupné na webu. V jisté generalizaci platí: hlavním motorem vzestupu Zelených není to, že by voliči podléhali jejich ideologii, ale de facto čtrnáctiletá velká koalice CDU a SPD. Stále platí, že čím déle velká koalice trvá, tím hlouběji klesá skóre obou velkých stran a tím více rostou okraje. Ale zatímco pravý okraj, AfD, celostátně nepřekročí 20 procent, levý okraj, Zelení, ve velkoměstech prolomil metu 30 procent. Přesvědčili úspěšné a bohaté, že právě oni jsou sázkou na budoucnost.

Zelení za éry Angely Merkelové skuhrali, že kancléřka jim vykrádá programové body. Důrazem na vlastní program by si tedy až tak nepolepšili. Ale polepšují si tím, že strany velké koalice ztrácejí u voličů kompetenci pro řešení problémů. A zde se vracíme k Ulfu Poschardtovi. Svůj text končí takto: bude-li úpadek CDU a SPD pokračovat, Zelení mohou získat úřad kancléře a z feministických důvodů ho obsadit Baerbockovou: „Prý trochu rozumí ekonomii. Říká se. A víc při současném stavu konkurence nabízet nemusí.“

LN, 5.6.2019SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.