29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

GAZA: ´Vedlejší ztráty´

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
muf 13.1.2009 9:11

Re: Pane autore,

máte nepřesné informace - jedná se o konvenci OSN z roku 1980 o určitých konvenčních zbraních, která  zakazuje užívání zbraní, jako je napalm a bílý fosfor proti civilním - avšak nikoliv vojenským - cílům. Spojené státy tuto smlouvu nepodepsaly a používají i nadále bílý fosfor a zmodernizovanou verzi napalmu v zápalných bombách s názvem Mark 77.

cimbal 13.1.2009 9:35

Re: Pane autore,

Píšete, že bílý fosfor je CHZ. Podle mnou citované úmluvy není. S tou konvencí máte sice pravdu, ale nikdo nedokázal, že byl cíleně použi proti civilním cílů (zvláště v Gaze je možno každý voj. cíl označit jako civilní).

muf 13.1.2009 10:20

Re: Pane autore,

no, víte, ono na území o rozloze 10x40 km, kde si tísní na 1,5 mil.  obyvatel, se dá těžko předpokládat, že  i pokud jde opravdu vojenský cíl, netrefíte jako "vedlejší produkt" třeba školu, mešitu nebo dům s civilisty. Už z tohoto pohledu je proto používání takovéto munice  v Gaze zločin proti lidskosti a mezinárodní humanitární organizace Human Rights Watch obvinila Izrael z nasazení bílého fosforu  takže zřejmě ví o čem je řeč..

R. 13.1.2009 11:12

Re: Pane autore,

Kolikrat vyzvala Human Rights Watch v minulych letech Hammas k zastaveni umyslneho ostrelovani izraelskeho obyvatelstva? Kdyz bez obalu reknu, ze palim na civily, jako Hammas, tak se to jako smi? Z kvazi-humanistu jako Vy je mi fyzicky zle.

orim 13.1.2009 6:54

pro autora

tak jak se má Izrael bránit, když EU a OSN v postatě podporují teroristy z řad palestinců

muf 13.1.2009 6:59

Re: pro autora

neohánějte se tady OSN - žádnou z rezolucí RB OSN  k palestinské otázce Izrael nesplnil...!

Tx 13.1.2009 7:07

Re: pro autora

Bodejď by splnil, když jim ta rezoluce v podstatě ordinovala sebevraždu. Viděl jste už rezoluci OSN, která by Hamásu nebo Hizbaláhu nařizovala zastavit ostřelování? Já ne.

muf 13.1.2009 7:30

Re: pro autora

jestli to netušíte, palestinci nejsou na rozdíl od Izraele členem OSN..o jaké sebevraždě to mluvíte - o tom, že defacto udělal z pásma Gazy největší koncentrační tábor na světě, že blokuje  zdravotńickou a humanitární pomoc nebo že používá fosforových bomb?  Pokračující násilí ze strany Izraele jenom připravuje další a další odpůrce proti izraelské politice a verbuje další bojovníky Hammasu - zřejmě bude muset napřed vyvraždit celou Gazu  a teď už možná celý arabský svět aby se konečně cítil bezpečný..prostředky na to určitě má neboť americká ruka je v tomto směru nebývale štědrá..

cimbal 13.1.2009 7:37

Re: pro autora

Pokud se podíváte na mapu, zjistíte zajímavé skutečnosti. Dokonce i to, že Gaza hraničí i s Egyptem;-P. A ty to hranice jsou uzavřené a Gaza je zásobována ( potraviny, energie, hum. pomoc) pouze s Izraele.

muf 13.1.2009 8:17

Re: pro autora

no a přesně v tom je onen problém - že Gaza je zásobovaná-nezásobovaná  a odkázaná pouze na to co jí tam Izrael pustí nebo nepustí...Gaza je neprodyšně uzavřená takže nikdo nemůže odejít a do toho nastupuje ostřelování a bombardování - bez ohledu na civilní obyvatelstvo..

cimbal 13.1.2009 8:33

Re: pro autora

Tak zkuste plivat taky trochu na Egypt. Bylo to jeho území, a nechce ho zpět. Pokud by se Izrael zachoval stejně (uzavření hranice), to by bylo křiku .................

muf 13.1.2009 8:52

Re: pro autora

no nechápu co bych plival na Egypt - ten onu humanitární katastrofu nezpůsobil a Gazu nebombarduje..

cimbal 13.1.2009 9:01

Re: pro autora

Aha, takže podle Vás se jeden stát vzdá části svého území, odstřihne je od potravin a věcí běžné potřeby (zbraně importovat možné), tak to je v pořádku. A jiný stát, který toto území zásobuje, jsou na něj z něho vedeny raketové útoky a rozhodne se zasáhnou, je špatný. A neslovíčkařte, napsal jsem to v kostce.

R. 13.1.2009 9:24

Re: pro autora

Vzdejte to, presahl jste dusevni obzor mufika.

muf 13.1.2009 9:37

Re: pro autora

napřed si o tom přečtěte něco z nezávislých zdrojů a pak komentujte něčí duševní obzor..

muf 13.1.2009 9:36

Re: pro autora

to jako Egypt postavil zeď  a odstřihl Gazu od  zásobování?  A o jakém zásobování to mluvíte - o tom, že Gaza je odstřihnuta od energií, vody, lékařské pomoci a že Izrael může kdykoliv otočením kohoutku nebo stisknutím vypínače zastavit dodávky vody a energií pro 1,5 mil. obyvatel a že tuto politiku blokády prakticky provádí? Co se týká uzavření hranic s Egyptem - to si vynutil Izrael neboť obviňovaL Egypt, že dodává do Gazy zbraně..Blokáda způsobila ekonomický propad oblasti a nedostatek základních životních potřebM mezinárodní inspektoři označili blokádu Gazy za zločin proti lidskosti To je výsledek onoho "zásobování" o kterém tu mluvíte..

zajda 13.1.2009 10:08

Re: pro autora

Pamatujete si na záběry a zprávy z doby, kdy Palestinci prolomili uzavřenou hranici s Egyptem a doslova vtrhli do Egypta na nákupy? Copak si to koupili? Povětšinou luxusní auta a elektroniku. Nebyly zaznymenány žádné konvoje s potravinami či léky.

R. 13.1.2009 10:14

Re: pro autora

Na mezinarodni inspektory vam zvysoka... vsak vite co. Izraelska vlada je zodpovedna predvsim za Izraelce. Neni jediny duvod podporovat hrdlorezy, kteri je denodenne ostreluji. V Gaze si take vybrali, tak at se Hamas stara o blaho Palestincu. Bez ohledu na historicke peripetie sahajici do janevimjakeho stoleti pred Kristem je dnesni problem takhle brutalne jednoduchy.

muf 13.1.2009 10:34

Re: pro autora

ano - brutálně jednoduchý problém - vyvraždit palestince v Gaze - a  Izrael k tomu  očividně směřuje..a na mezinárodní inspektory - jak jste vtipně a zcela pravdivě poznamenal - z vysoka  s..e..jinak ještě jedna poznámka - něco jiného je chytit nebo třeba i zabít toho kdo odpaluje na Izrael rakety a druhá věc je  jako odplata vraždění civilistů  v přeplněné Gaze..

R. 13.1.2009 11:17

Re: pro autora

To jste nacrtl pouze jedno reseni. Pokud Hammas prestane s ostrelovanim, bude mir. Kdyz ne, tak ma, co chtel. Izrael trefuje prekvapive mnoho teroristu v porovnani s civily. Neni povinen lovit teroristy podle doporuceni salonnich intelektualu, je povinen postarat se predevsim o sve obyvatelstvo.

tamchyna 13.1.2009 18:04

Re: pro autora

zamysli se nad tvým pláčem nad palestinci. V\znava k velkému pohybu obyvatewlstvačú islámu od Maroka po      Filipiny jsou miliony a nikdo palestince nechce protože nechce teroristy ani jejich rodiny a všechny arabské státy vědí proč je nechtějí nabídnout jim asyl, V historii došlo mnohokrá k pohybu obyvatelstva i po druhé světové válce, tak proč palestince nikdo nikde nechce a nechají je umírát v boji s izraelem.Ani pár desítek tisíc jich žádný okolní arabský stát nechce z obavy před zavlečením terorismu.

Pišta 13.1.2009 7:23

Re: pro autora

A jakpak splnili Arabové tu vůbec první rezoluci o vuku Izraele? Tím, že na něj zaůtočili hned první den?

Tx 13.1.2009 6:40

Nestačím se divit.

Tedy vlastně se nedivím, že poté, co vysvětloval tento pán lidu, že radar je bezpečný (což je), tak mu moc lidí nevěřilo. Jak může napsat. že za civilní oběti (děti atd.)může Izrael? Již sám výsledek 3/4 bojovníci, 1/4 "civilisté" svědčí o cílených akcích. Jestliže - konkrétně - útočili na jednoho z šéfů Hamásu a dali mu 1/4 hodiny předem avizo, aby jeho 4 ženy a 10 dětí opustily dům, že bude bombardován a on místo aby je poslal pryč, tak je všechny vezme na střechu (a taky všichni zahynou), tak za to může Izrael?? On s tím navíc počítal a věděl, že jestliže zemřou, tak tyto "nevinné oběti světová veřejnost přičte Izraeli". Jak je vidět na Vás, měl pravdu. Pokud má něco Hamás výborné, tedy PR. Tak obojetný článek těžko vidět. Izrael má právo se bránit, protože je 7-8 let ostřelován desítkami tisíc střel všeho druhu. Ale když se brání, tak je špatný, protože zemře také část těch, kteří (zatím) nejsou aktivními bojovníky, jen nadšenými přivrženci a podporovateli Hamásu.

    Před několika dny jsem se zde v článku Džihád dočetl: 

            Představitel Hamásu, Fathi Hamad, ve svém projevu pronesl: „Palestinský lid touží po smrti, každá žena tím vyniká a stejně tak veškerý lid v této zemi, starší lidé, bojovníci džihádu i děti. V souladu s tím (Palestinci) tvoří lidský štít z žen, dětí, starců,  bojovníků džihádu proti sionistickému bombovému stroji a my vzkazujeme sionistickému nepříteli: my toužíme po smrti stejně jako vy toužíte po životě“. K tomu není co dodat.  Jen snad, jestli taky ON touží po smrti.

Takže, jak řekl Ježíš: vaše řeč budiž ano-ano, ne-ne. Jak jste teda na tom Vy, pane Klvaňo a celý ten Váš spolek? Tak mi připadáte, jako u nás na vesnici před válkou jeden mladý rozpolcený katolický, leč "pokrokový"  chlapec pravil (o španělské občanské válce), že drží ze 60% palce Francovi a ze 40 vládě (ovšem fakt je, že tam nebylo komu držet palce, tady jo)... Jako se tehdy říkalo "u Madridu za Prahu", dnes by bylo velice případné "v Gaze za Západní civilizaci".

vladimír314 13.1.2009 8:59

Re: Nestačím se divit.

Souhlasím, to "u Madridu za Prah" mi taky vytanulo, díky!

xyz 13.1.2009 6:31

Ubohé děti

Stačí se podívat, co často dělají.

Větší vlastenec 13.1.2009 6:37

Re: Ubohé děti

http://www.youtube.com/watch?v=Em-MnAYiEWk&NR=1

JoJo 13.1.2009 7:32

Re: Ubohé děti

Škoda že youtube nebylo před 20, 30 lety. A co teprve před 50. To bysme se divili, co jsme dělali

sKoba 13.1.2009 6:18

Takovíhle pseudointelektuálové to v dějinách pomohli v Evropě podělat...

Mudrovat u kafe, to jim jde.... Rv

Mistr Jan Hus 13.1.2009 6:14

Americký pohunek se nám "oklepal" a již zase "tvoří".

;-D

Evropan 13.1.2009 6:09

Článek se tváří racionálně, ale o to je nebezpečnější!

Vy jste typická pátá kolona. Na jedné straně se snažíte podpořit obranu demokratického světa, na druhé straně pod pláštíkem rádoby racionálního rozboru zcela nepokrytě tvrdíte, že Izrael je ten zlý.  Co je v případě Gazy "collateral damage"? Ty matky, které jsou hrdé na své syny, když se odpálí někde V Izraeli na ulici, nebo to udělají samy. Nebo ty náctileté děti, které hajlují s šátky na hlavě a kalašnikovy v ruce a modlí se za zničení Izraele a potažmo všech nevěřících. I mezi lidskými štíty bude jistý počet lidí, u kterých převáží zcela normální pud sebezáchovy nad fanatismem, ti kteří tam jsou násilím. Ale to pořád neznamená, že by je měl někdo glorifikovat. Oslavu si zaslouží Izrael, že jako sám voják v poli je schopen se bránit okolní obrovské přesile.