GAZA: Jednání o tzv. „dohodě o příměří“ – stav 22.srpna
V tuto chvíli to vypadá, že očekávání americké administrativy a části světových médií byla poněkud přehnaná. Cena za dohodu by byla na straně Izraele neúměrně vysoká a Jahjá Sinwár jí dále zvyšuje. Kromě toho, že by se nejednalo o propuštění všech rukojmí, jak se část světové i izraelské veřejnosti domnívala, ale o opětovné selektivní a fázované propouštění, zpochybňuje Hamás nyní i právo Izraele na trvalou kontrolu tzv Filadelfského koridoru.
Hamás evidentně záměrně natahuje dobu, po kterou je druhá strana jednání udržována v naději na uzavření dohody. Své kroky koordinuje s Íránem a Hizballáhem. Sinwár totiž věří, že vnější i vnitřní tlak na izraelskou vládu (opozice a lidsky pochopitelný tlak rodin rukojmí) může narůst natolik, že jí nakonec přiměje podepsat takovou dohodu, kterou by on mohl vydávat za své vítězství. Prohlašoval by, že Hamás sice přišel o většinu bojovníků, vybavení i infrastruktury, ale udržel se při životě a dokonce je i subjektem mezinárodních dohod a jejich vyjednávání. Jak víme od V. Putina, pro zločince, který si je vědom omezené legitimity své moci, je kouřová clona „PR“ velmi důležitou věcí. Důležitější než realita. Dilema izraelské vlády je nesmírně těžké a tragické. Ze 109 rukojmí jich je údajně na nyní živu kolem sedmdesáti (včerejší údaj). Každý den čekání jejich situaci a vyhlídky na přežití enormně ztěžuje.
Izrael je navíc v obtížné politicko-strategické situaci. K jeho střetu z Hizballáhem bude muset dojít a s Íránem jej čeká dlouhá šachová partie, kde zásadní roli sehraje schopnost Izraele a jeho spojenců Irán odstrašit. A právě zde je zásadní problém s hlavním spojencem Izraele, Spojenými státy . Bidenova administrativa vykazuje v tomto ohledu postupně stejně chabý výkon jako administrativa Baracka Obamy, která kredibilitu odstrašujícího potenciálu USA na Blízkém východě zásadně poškodila /K tomu zde #SvarovskyTube: https://youtu.be/QW6wvrkl5VY?si=j0wFGFwHzV_RrYmw…https://youtu.be/GHfIVvaMMzI?si=vfUpgs4KUANjg7bW… Přístup Bidenovy administrativy založený na „de-eskalaci“ a „kontrole eskalace“ (escalation management) znovu a znovu selhává. Jak na Ukrajině, tak vůči Íránu. Například jen zrušení sankčních opatření předchozí Trumpovy administrativy přineslo Íránu desítky miliard dolarů (!!) za prodej ropy. A to nejen před válkou v Gaze, ale i během ní! V době po 7. říjnu 2023 došlo k uvolnění amerických restrikcí na výplatu dluhů vůči Íránu z Iráku ve výši 10mld USD, z Jižní Koreje 6 mld USD a z Kataru 6 mld USD K tomu zde #SvarovskyTube: https://youtu.be/zTMyGyMOhUY?si=fOetzWnHL6dq6M-2… Izraelci se usilovně snaží Američany přesvědčit, že takhle s Íránem jednat nejde. Zatím bez úspěchu. Ať už na podzim vyhrají Republikáni či Demokrati, přejme si v zájmu celého mezinárodního společenství, aby došlo k obnovení tzv. „politiky maximálního tlaku na Írán“ , kterou praktikovala Trumpova administrativa. Psal jsem o ní zde: https://onwar.eu/2018/02/13/the-new-american-strategy-on-iran/?fbclid=IwY2xjawE0HD5leHRuA2FlbQIxMAABHR3ABxs_FSO_z0mGTPmhR2giBH9cBVkgsA3FVF8kAdG_EmnH6Sb5OYN2Xw_aem_V1bQq0W3lqpoF1RZcXDELw… Přes všechny obtíže věřím, že Izrael vyjde ze situace nakonec posílen.
Martin Svárovský
Převzato z autorova Twitteru