Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GAZA: Fakta o izraelské humanitární pomoci

diskuse (40)

Letecky, po zemi i po moři. Takto se Izrael a jeho spojenci snažili obejít teroristy z Hamásu a doručit ke dnu 27.3.2024 téměř 375 000 tun humanitární pomoci palestinským civilistům od teroristického útoku Hamásu na Izrael, při kterém zahynulo 1 200 Izraelců a 253 jich bylo zajato jako rukojmí.

Dne 13.3.2024 mluvčí IDF (Izraelských obranných sil) a kontradmirál Daniel Hagari potvrdil, že se Izrael snaží zaplavit Gazu zásobami.

Humanitární pomoc do Gazy přivezlo více než 18 000 nákladních aut. Kromě toho Izrael umožnil USA, Francii, Belgii, Egypt, Spojené arabské emiráty a Jordánsku letecky shodit více než 1 200 balíčků s pomocí, většinou na sever Gazy. A izraelský ministr obrany Yoav Gallant plně podpořil mezinárodní iniciativu vedenou USA, jejímž cílem je vybudovat na pobřeží Gazy dočasný námořní přístav, který by na území dopravil další pomoc.

Nicméně řada mezinárodních představitelů z Evropské unie, OSN a dalších mezinárodních humanitárních agentur spolu s představiteli USA vyjádřila znepokojení nad údajně stále horší humanitární situací v Gaze.

Skutečnost je však jiná. Izrael ve skutečnosti vynaložil veliké úsilí o poskytnutí humanitární pomoci a zároveň zabránit Hamásu v jejím převzetí a dostat ji k obyvatelům Gazy, kteří ji nejvíce potřebují.

Dne 18.10.2023, jedenáct dní po vražedném teroristickém útoku Hamásu, Izrael souhlasil s tím, že dovolí vstup humanitární pomoci z Egypta do Gazy, aby zmírnil složitou humanitární situaci a zachránil životy palestinských civilistů. Izrael rovněž obnovil dodávky vody do jižní části Gazy, aby podpořil evakuaci na jih, která zachraňuje životy.

Před válkou pocházelo 90 % zásob vody v Gaze z pobřežní vodní pánve nebo z podzemních studní. Zbývajících 10 % dodávek vody pocházelo z malých odsolovacích zařízení nebo bylo nakupováno od izraelské národní vodárenské společnosti Mekorot.

Izrael neomezuje množství pomoci přicházející do Gazy. Veškerá pomoc vstupující do Gazy prochází izraelskou bezpečnostní kontrolou na přechodech Nitzana nebo Kerem Šalom. Odtud je pomoc posílána do pásma Gazy.

Do konce března 2024 bylo na místo dopraveno více než 2000 nákladních vozidel, která dodala přes 375 000 tun pomoci. To zahrnuje 240 960 tun potravin, 27 760 tun vody, 19 510 tun zdravotnického materiálu, 39 080 tun vybavení přístřešků, 200 cisteren paliva a 385 cisteren plynu na vaření.

Izrael hodnotí stabilní zásobování potravinami v jižní části pásma Gazy, kde je na trzích evidentně živo a ve skladech humanitárních organizací se hromadí zásoby.

Izrael přijímá proaktivní opatření k rozšíření dodávek v severní části Gazy, kde navzdory příkazu k evakuaci zůstává pouze 10-15 % obyvatelstva. To zahrnuje i znovuotevření hraničního přechodu Karni.

Je důležité poznamenat, že podle válečných zákonů země nejsou povinny dodávat svým nepřátelům potraviny, vodu, elektřinu a benzín, což jsou všechno věci, které podporují schopnost nepřítele bojovat. Izrael však i během těžkých bojů pokračuje v zásobování Gazy elektřinou, vodou, potravinami a léky, přestože zažil nejbrutálnější masakr, k jakému kdy na jeho území došlo. Nebýt brutálních teroristických útoků Hamásu ze 7. 10.2023, Izrael by tyto dodávky nepřerušil ani na týden. Izrael také dodával elektřinu a vodu, když byly přírodní zásoby vody v Gaze vyčerpány. Kromě toho Izrael udělil asi 17 000 obyvatel Gazy povolení ke vstupu a práci v izraelských obcích, aby zmírnil neutěšenou humanitární a ekonomickou situaci způsobenou kontrolou Hamásu.

Pásmo Gazy navíc v posledních několika letech obdrželo humanitární pomoc v hodnotě miliard dolarů - včetně více než 400 milionů dolarů od USA a 1 miliardy dolarů od Kataru. Hamas ukradl velkou část této humanitární pomoci určené palestinskému lidu pro své vlastní účely, včetně financování svých teroristických aktivit, jako je výstavba více než 350 kilometrů teroristických tunelů a raketových továren.

Poté, co prezident Donald Trump roku 2018 pomoc tzv. Palestincům omezil, Bidenova administrativa v roce 2021 pomoc Palestincům v Gaze a v Judeji a Samaří obnovila a v tomto roce poslala více než 360 milionů dolarů.

Ministr zahraničí Antony Blinken tehdy uvedl, že pomoc bude použita na „naléhavou humanitární pomoc při obnově Gazy“ po jedenáctidenní válce mezi Izraelem a Hamásem v květnu 2021.

Americký prezident Joe Biden během svého projevu o stavu Unie dne 7. 3.2024 rovněž oznámil, že USA pomohou usnadnit vybudování dočasného mola v Gaze, které umožní dodávku pomoci. Molo údajně umožní dodávat Gazanům 2 miliony jídel denně.

Izrael a Egypt udržují přísnou blokádu Gazy, aby zabránily pašování zbraní a monitorovaly zneužívání materiálu teroristickými skupinami. Zboží se převáží přes zvláštní hraniční přechody a zásilky jsou z bezpečnostních důvodů pečlivě kontrolovány. Přesto podle izraelských bezpečnostních složek určitá část pomoci končí v rukou Hamásu, který ji rozděluje podle svých priorit.

Od 21. 10.2023 Izrael usnadňuje přísun humanitární pomoci do pásma Gazy přes přechod Rafáh mezi Egyptem a pásmem Gazy. IDF každý den oznamují přerušení bojů a otevírají humanitární koridory pro přepravu pomoci.

V polovině prosince minulého roku Izrael znovu otevřel přechod Kerem Šalom mezi Izraelem a jižní částí pásma Gazy, aby umožnil přísun další pomoci na toto území. A nedávno Izrael poprvé otevřel přechod Karni, aby umožnil větší přísun pomoci do severní části Gazy. Karni byl dříve uzavřen po teroristických útocích Hamásu v roce 2011. Kromě toho Izrael otevřel také další novou trasu do severní Gazy známou jako přechod 96, novou bránu do enklávy zřízenou vedle kibucu Be’eri. Dne 27. 3.2024 se přes tento přechod dostalo do severní Gazy 25 nákladních automobilů s humanitární pomocí, což je více než sedm, které dorazily předchozí noc.

Poté, co byly údajně desítky gazanských obyvatel zabity v tlačenici, když se na nákladní automobily s humanitární pomocí řízené Egypťany a Gazany a izraelskými vojáky ve městě Gaza snesly davy lidí, pomohly Izraeli USA a další spojenci zprostředkovat letecké výsadky v různých hodinách a na různých místech.

Mezitím, co se opravuje důležitá infrastruktura, dodává přibližně 21 pekáren v Gaze místním obyvatelům denně více než 2 miliony bochníků chleba, rohlíků a pity.

Kromě dočasného námořního přístavu budovaného na pobřeží zakotvila 22. 2.2024 v egyptském přístavu El-Arish plovoucí nemocnice Spojených arabských emirátů se 100 lůžky a začala ošetřovat pacienty z Gazy.

Izrael rozšířil jordánskou trasu a na přechodu Allenby přidal kapacitu pro kontrolu kamionů s humanitární pomocí, aby mohly jezdit přímo do Kerem Šalom.

Navzdory obtížím bude Izrael i nadále vymýšlet nové způsoby, jak usnadnit humanitární pomoc obyvatelům Gazy. Koneckonců nejde o válku proti obyvatelům Gazy, ale o válku proti Hamásu.

Řada mezinárodních představitelů z Evropské unie, Organizace spojených národů a dalších mezinárodních humanitárních agentur spolu s představiteli USA vyjádřily znepokojení nad prý stále horší humanitární situací v Gaze. Narůstá zejména spor o způsob přijímání, kontroly a distribuce pomoci tzv. Palestincům v pásmu Gazy, přičemž někteří obviňují Izrael, že brání dostatečnému přísunu pomoci do Gazy. Spolu s těmito obviněními se objevují záběry dlouhých front kamionů s pomocí na hraničních přechodech a zásoby uvnitř Gazy, které se nemohou dostat k potřebným Palestincům.

Izrael se však obává, že Hamás humanitární pomoc odklání, a odmítl obvinění, že dodávky humanitární pomoci zdržuje, s tím, že množství pomoci, která může - a také se dostává - na pobřežní území, není nijak omezeno. Izrael udržuje zařízení na kontrolu nákladu přicházejícího na vstupní místa do Gazy, aby se ujistil, že neobsahuje zbraně nebo předměty „dvojího použití“, které by Hamás mohl použít k výrobě zbraní a raket. Avšak pravdou je, že Hamás shromažďuje zásoby a drží je mimo dosah civilistů.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr, ČTK
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďují se kvůli němu lety....

Vilém Barák
19. 7. 2024

Na začátku července přijel maďarský premiér Viktor Orbán do Moskvy. Podle svého vyjádření chtěl...

ptt Veronika Pitthardová
19. 7. 2024

V úseku mezi Karlovým náměstím a ulicí Otakarova nejezdí tramvaje. „Příčinou události je poškozené...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz