Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GAZA: Drama záchrany rukojmích

Dne 12. května obdržel Izrael zpravodajskou informaci o poloze čtyř rukojmí v oblasti uprchlického tábora Nuseirat v Pásmu Gazy. Od toho dne se každá složka izraelské zpravodajské služby soustředila na tuto oblast 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, aby lokalizovala přesnou polohu. Tým tajných agentů „Mista’arvim“ (jednotky, které se asimilují do místního obyvatelstva, aby získávaly informace) byl vyslán na místo, zejména na místní trh v Nuseiratu.

Jejich úkolem bylo nejen získávat informace od místních obyvatel, ale také ověřovat informace získané z výslechů zajatých teroristů. Kromě toho byly informace shromažďovány pomocí leteckého pozorování a dalších sofistikovaných technologických prostředků.

Po 19 dnech intenzivní spolupráce zpravodajských složek se kombinovaným jednotkám podařilo shromáždit přesné informace o poloze izraelských rukojmí. Bylo zjištěno, že rukojmí jsou držena ve dvou samostatných budovách ve stejné oblasti. Noa Argamani byla držena v prvním patře jedné z budov a tři další rukojmí byli v jiné budově, vzdálené 800 metrů ve třetím patře.

Začátkem června byly tyto informace předloženy válečnému kabinetu a náčelník generálního štábu IDF a šéf Shin Bet byli požádáni o předložení plánu na záchranu. Informace byly drženy v přísném utajení. Dokonce ani ostatní síly v Gaze, včetně vyšších velitelů, nebyly informovány. Jak válečný kabinet diskutoval o možnostech, začaly přípravy a výcvik na operaci.

Aby se nakonec ověřily informace a připravila se půda pro operaci, byl do uprchlického tábora Nuseirat vyslán další tým tajných vojáků (včetně několika žen oblečených v hidžábech a dlouhých černých šatech). Předstírali, že jsou dvě gázanské rodiny hledající velký dům v Nuseiratu, přijeli ve dvou starých autech plných domácích potřeb charakteristických pro vysídlené rodiny, jako jsou matrace a oblečení identické s těmi místních obyvatel.

Když se obyvatelé tábora Nuseirat ptali tajných agentů, odkud pocházejí a co hledají v Nuseiratu, odpověděli, že uprchli z Rafáhu kvůli „smrtícímu ostřelování izraelskou armádou“ a rozhodli se pronajmout dům v oblasti. Poté ukázali na budovu, kde byla Noa Argamani držena. Ukázali jednomu z místních velkou částku peněz a nabídli trojnásobek běžné ceny za pronájem. Místní obyvatel souhlasil s pomocí a do tří hodin našel velký dům na stejné ulici, kde byla držena Argamani. Tento dům byl jen 800 metrů od místa, kde byli drženi další tři rukojmí.

O několik dní později, po usazení se v domě a seznámení se s oblastí, včetně nákupů na místním trhu, a po zjištění, že nevyvolávají podezření, začali tajní agenti svou misi: ověření místa, kde jsou rukojmí drženi. Rozdělili se do dvou týmů. Jeden tým tvořili dva členové komanda,

muž oblečený jako typický místní obyvatel Gazy a žena oblečená v dlouhých černých šatech a hidžábu. Vydali se po ulici směrem k lékařskému centru „Al-Auda“, kde, v blízké obytné budově 200 metrů od nemocnice, byla držena Noa Argamani. Tajní agenti kráčeli s naprostou jistotou, jako by procházeli ulicí v Tel Avivu. Aby zvýšili svou autentičnost, zastavovali se čas od času u stánků podél ulic, projevovali zájem o produkty a stěžovali si na obtížnou situaci v Gaze. To vše bylo provedeno plynulou arabštinou s dokonalým gázanským přízvukem.Za nimi šli další čtyři tajní muži, ozbrojení, aby poskytli zálohu v případě, že by došlo k situaci podobné „Faudě“ (Fauda v arabštině znamená neočekávaný chaos).

Druhý tým tvořily čtyři ženské vojákyně oblečené jako typické arabské ženy (jedna předstírala těhotenství) nesoucí plastové tašky plné potravinových produktů a zeleniny. Šly ve dvojicích (mladá muslimská žena nesmí chodit sama) směrem k blízké obytné budově, kde byli na třetím patře drženi tři mužští rukojmí. Za nimi šli další čtyři tajní muži ozbrojení, aby jim poskytli zálohu. Mezitím pět dalších členů tajného týmu zůstalo v domě, aby jej střežili a zajistili, že týmy nebyly odhaleny a že je nečekají žádná nepříjemná překvapení.

O tři hodiny později, ve stanovený čas, se oba týmy vrátily do pronajatého domu a začaly zpracovávat získané informace. Nyní bylo potvrzeno: čtyři rukojmí byla držena ve dvou domech gázanských rodin. Velitel síly potvrdil Izraeli, že obě lokality jsou správné.

Kabinet rozhodl jednat. Dvacet osm bojovníků z jednotky „Yamam“, komanda specializovaného na boj s teroristy a záchranu rukojmích, začalo trénovat na dvou speciálně postavených modelech, které replikovaly dvě budovy, kde byla rukojmí držena. Po třech dnech výcviku informoval velitel síly náčelníka generálního štábu IDF, Herziho Haleviho, který poté informoval ministra obrany, Yoava Gallanta, že jsou připraveni provést operaci. Poté, co byl informován premiér Netanjahu a dal povolení k zahájení operace, bylo možné pokračovat.

Ve čtvrtek v noci, 5. června, tajní agenti opustili oblast uprchlického tábora Nuseirat, aniž by vzbudili podezření. Jen čtyři zůstali, aby sledovali budovy a ujistili se, že rukojmí nejsou přemístěna na jiné místo.

Teprve v této době byli informováni vyšší izraelští velitelé a další členové kabinetu o operaci.

V pátek ráno, 6. června, začalo 28 členů jednotky „Yamam“ postupovat ve dvou týmech směrem ke dvěma budovám v uprchlickém táboře Nuseirat. Aby byl co nejvíce zachován prvek překvapení, cestovali bojovníci jednotky skryti ve dvou nákladních autech.

Krátce před 11:00 dorazila komanda přesně načas ke dvěma cílům a čekala na rozkaz k útoku. Pozorovací a technologická sledovací opatření z letadel IDF hlásila, že oblast je „čistá“, bez podezřelých pohybů v blízkosti dvou budov. Informace a živé přenosy z uliček a 800 metrů dlouhé ulice, která oddělovala dvě cílové budovy, byly přenášeny přímo na obrazovky ve dvou velitelských a řídících místnostech v Izraeli, odkud byla operace sledována.

Přesně v 11:00 dostala komanda rozkaz pokračovat a současně zaútočila na obě budovy v plné koordinaci, aby zabránili teroristům ohrozit rukojmí a celou operaci. Izraelští vojáci zlikvidovali teroristy, kteří hlídali Noa Argamani, a během šesti minut ji neporušenou zachránili z bytu. Poté ji převezli k čekajícímu vrtulníku, který ji okamžitě odvezl zpět do Izraele.

Ale zatímco záchrana Argamani proběhla hladce, úkol zachránit další tři rukojmí ve třetím patře druhé budovy se zkomplikoval.

Unesení byli drženi v domě Dr. Ahmeda al-Jamala, lékaře, který byl aktivistou Hamásu. Jeho syn, Abdullah, novinář, který psal pro Al-Jazeeru, byl také v bytě.

Některá komanda použila žebřík k přímému vstupu do místnosti, kde byla držena tři rukojmí. To bylo sladěno s postupem oddílu po schodech z hlavního vchodu do budovy.

Ale tým velitele Arnona Zamory, který do bytu vnikl první, narazil na masivní palbu asi třiceti teroristů Hamásu v bytě. Stříleli z kulometů, házeli granáty a někteří dokonce vystřelili RPG na překvapené Izraelce. Takto Arnon Zamora zahynul.

Přítomnost 30 teroristů v bytě nebyla známa tajným týmům, které informace o poloze rukojmích předaly Izraeli. Předpokládá se, že teroristé dorazili do bytu až toho rána nebo noc předtím, aby posílili ostrahu tří rukojmích. Přesto zkušení izraelští bojovníci nebyli odrazeni smrtelným překvapením a pokračovali s odhodláním v boji s teroristy na blízko, připojili se k nim další bojovníci, kteří čekali před bytem. Tři rukojmí se musela během bitvy schovat v koupelně bytu, chráněna několika izraelskými bojovníky. Byt nebylo možné opustit kvůli masivní nečekané palbě, protože by to mohlo rukojmí ohrozit. Po dlouhém boji muže proti muži se Izraelcům podařilo všechny teroristy v bytě zlikvidovat. Během střelby z desítek zbraní uvnitř přeplněného dvoupokojového bytu zraněný Arnon Zamora ležel krvácející na zemi, zatímco tři záchranáři a lékař se nad ním snažili pod těžkou palbou zachránit jeho život.

Mezitím se z tunelů kolem budovy vynořily desítky teroristů a začaly střílet na izraelské bojovníky z kulometů a RPG střel. Izraelci se začali dostávat ven z budovy (několik z nich neslo Arnona Zamoru na nosítkách), běželi kouřem naplněnými uličkami a nedalekým trhem, který byl přeplněný tisíci Gázany, kteří by neváhali je lynčovat. Izraelské síly se pokoušely, pod neustálou palbou, dostat k záchrannému vozidlu, které na ně čekalo, ale to bylo zasaženo dvěma RPG střelami.

Velitel operace v Izraeli pak aktivoval „Plán B“, záchranný plán, který byl připraven předem: odvážnou operaci pod masivní, velmi blízkou palbou nepřítele, krytou izraelskou palbou ze země, moře a vzduchu.

S pomocí tanků se stovky vojáků (z pěchotních brigád Golani a Givati a parašutistů) na pěší přepad do uprchlického tábora, bojovali tváří v tvář s teroristy Hamásu, zatímco lodě námořnictva je kryly ze západu a vrtulníky leteckých sil z východu. Palba ze vzduchu zasáhla teroristy jen deset metrů od izraelských vojáků.

Posily a letecké síly dokázaly izolovat bitevní scénu, čímž poskytly bezpečnou únikovou cestu pro hlavní sílu doprovázející tři rukojmí. Na konci vyčerpávající a nepřetržité bitvy izraelští bojovníci zlikvidovali všechny ozbrojené hrozby v bojové oblasti.

Hamás tvrdí, že během záchranné operace v přeplněných ulicích uprchlického tábora bylo zabito 274 Palestinců. IDF však uvádí, že bylo zabito nebo zraněno 104 Palestinců - všichni byli teroristé Hamásu nebo ozbrojení civilisté spolupracující s teroristickou organizací.

Po bitvě byli tři unesení (kteří si po celou dobu zachovali klid) vedeni bojovníky k jednomu z izraelských vrtulníků čekajících na ně a odletěli do Izraele.

Mezitím letadla leteckých sil bombardovala budovu, která se během několika sekund zřítila.

Poté vojáci speciálních sil nastoupili do dalších dvou vrtulníků, které odstartovaly zpět do Izraele. Pokusy o oživení Arnona Zamory pokračovaly během krátkého letu, ale po příjezdu do nemocnice byl prohlášen za mrtvého.

Přeložil Honza Repa

Zdroj: The inside story of Israel’s dramatic Gaza hostage rescue - The Jewish Chronicle

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Dojednáno, schváleno. NBA oznámila podpis lukrativního jedenáctiletého kontraktu s třemi...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz