25.6.2022 | Svátek má Ivan


FRANCIE: Žluté vesty, akt XIX

26.3.2019

Demonstrace se podle policejních zdrojů tentokrát účastnilo 40 500 manifestantů, což je zhruba o osm tisíc více než minulý týden, z toho v Paříži jich bylo 5000, tedy o polovinu méně než minulý týden. Demonstrace proběhly poprvé od svého počátku kultivovaným způsobem a kromě menšího nepokoje v Nice, či několika nepatrných pokusů o násilnou akci ve večerní Paříži nedošlo tentokrát ani k městské guerille, ani k ničení majetku a útokům na policii.

Vláda silně přitvrdila a manifestace byly navíc organizovány. Vnitřní pořádkové síly, ať již od žlutých vest nebo od stranických zdrojů (spíše stranického zdroje), tentokrát dokázaly udržet pořádek. Pro srovnání přidávám vývoj situace za poslední dva měsíce: 19. leden – 84 000 manifestujících, 26. leden – 69 000, 2. únor – 58 600, 9. únor – 51 400, 16. únor – 41 500, 23. únor – 46 000, 2. březen – 39 300, 9. březen – 28 600, 16. březen – 32 300, přičemž manifestace začaly koncem listopadu za účasti takřka 300 000 žlutých vest. Jak vidíte, počet se ustálil na zhruba neměnném tvrdém jádru kolem třiceti až čtyřiceti tisíc, které vzhledem k počtu obyvatel Francie představuje 0,06 % obyvatelstva, vezmu-li v potaz vyšší číslo ze dvou možností, což je to samé, jako by v celé ČR demonstrovalo 6347 lidí.

Jak jsem se zmínil výše, vláda po spektakulárním urban guerilla úspěchu ultralevicových Black Bloc a Antifa milicí z minulého víkendu konečně přitvrdila. Nelze opomenout ani skutečnost, že žluté vesty těmto milicím ultralevice aktivně pomáhaly a chránily je před policií. Vzhledem ke zvyšování agresivity manifestujících vláda nakonec přikročila k těmto změnám: demonstrace jsou zakázány v Paříži na Champs-Élysées stejně jako na náměstí de la Concorde a de l’Étoile, ve městě Toulouse na náměstí du Capitole, na náměstí Pey-Berland v Bordeaux, v centru města Montpellier, starosta města Nice požádal premiéra o naprostý zákaz manifestace v sobotu 23. března a bylo mu vyhověno. Pokuta za účast na ilegální (nenahlášené) manifestaci se zvýší z 38 na 135 €, pořádkové síly budou mít za úkol okamžitě rozptýlit jakékoliv ilegální srocení a zároveň systematicky zadržet manifestující se zakrytým obličejem, policie začne k monitorování demonstrací používat drony, budou vytvořeny mobilní policejní jednotky za účelem rychlého zásahu, začnou se používat značkovače s barvou, která nepůjde několik týdnů nijak umýt a ani vyprat.

Patrně nejdůležitější a zároveň nejvíce diskutované opatření je skutečnost, že vládní budovy a jiné důležité objekty a symboly státu budou hlídat vojáci z jednotky Sentinelle, kteří se doposud zabývali ochranou občanů před islámským terorismem. Jednotka Sentinelle je tvořena z profesionálů a rezervistů, no a stala se bohužel součástí běžného života ve Francii, která se aktivně účastní boje proti islámskému terorismu a zákonitě za to platí i životy svých občanů během teroristických atentátů. Hlídky Sentinelle jsou na všech nádražích a jiných důležitých veřejných místech s velkým počtem lidí, v momentech zvýšeného nebezpečí hlídkují i v prostředcích městské hromadné dopravy a podobně. Cílem vlády bylo uvolnění policejních složek, které doposud hlídaly sídlo prezidenta, vlády, parlament, senát a jiné symbolické budovy, a jejich použití k nastolení pořádku během manifestací žlutých vest.

Manifestace žlutých vest tentokrát z výše popsaných důvodů poprvé proběhla spořádaně a poklidně, což jsem samozřejmě přivítal s povděkem. Nemám absolutně nic proti ústavou zaručenému právu na demonstrace, pokud probíhají civilizovaně a bez ničení majetku a ohrožování ostatních občanů nebo pořádkových sil. S požadavky žlutých vest sice nesouhlasím, neboť je považuji za levicové až ultralevicové, ale, jak píši, jejich právo na demonstrace je legitimní a nepopírám ho.

Oficiální požadavky hnutí mimo jejich neustále přítomného pokřiku „A-Anti-Antikapitalist!“ jsem již popsal a zdokumentoval tady, v podstatě jsou dodnes stejné. Na jednom z transparentů je můžete vidět ve zhuštěné podobě. Pohotovost - Klima, Sociálno, Demokracie, RIC, neboli referendum občanské iniciativy, kterým občanská společnost může měnit ústavu, rušit zákony, odvolávat poslance z parlamentu a podobně, deseti procentní zvýšení solidární daně z bohatství, rozpuštění parlamentu, generální občanský stav (státní instituce doplňující sněmovnu a parlament) a tak dále.

Manifestace v Paříži se v sobotu účastnil i neúspěšný kandidát na prezidenta, poslanec, šéf ultralevicového hnutí La France insoumise Jen-Luc Mélenchon, který hnutí žlutých vest od začátku podporuje a podle mne i členy své strany jistým způsobem infiltruje ke svým politickým cílům. Usuzuji tak nejen ze skutečnosti, že pařížská manifestace žlutých vest byla výrazně a doposud neobvyklým způsobem organizována a monitorována vlastními (?) pořádkovými silami, jak jsem již psal v úvodu tohoto článku.

Zdroje informací:
https://www.francetvinfo.fr/economie/transports/gilets-jaunes/direct-gilets-jaunes-champs-elysees-manifestation-paris-toulouse-nice-sentinelle-19e-samedi-mobilisation-police-gendarmerie_3246581.html
https://www.francetvinfo.fr/economie/emploi/metiers/armee-et-securite/acte-xix-des-gilets-jaunes-les-mesures-du-gouvernement-pour-eviter-les-violences_3245171.html
https://www.francetvinfo.fr/economie/transports/gilets-jaunes/gilets-jaunes-le-gouvernement-interdit-la-manifestation-a-nice_3242047.html

Aktualizace:

Na náměstí Garibaldi ve městě Nice byla při zásahu policie vážně zraněna třiasedmdesáti letá aktivistka a mluvčí antiglobalistické NGO ATTAC Geneviève Legay. Událost, která se stala v místech, kde byla prefekturou zakázána jakákoliv manifestace, se vyšetřuje.

Policie aktivistku a její soudružky nejdříve pokojně přesvědčovala, aby opustily náměstí. Znovu opakuji, že se jednalo o ilegální manifestaci na prefekturou zakázaném místě, v Nice se mohlo ten den demonstrovat, ale v jiných oblastech:

Pak se do toho vložila jednotka CRS, dostala příkaz k rozehnání davu a vyčistila náměstí, aktivistka při tom bohužel spadla a utrpěla těžké poranění:

Zdroj

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem