12.8.2022 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

FRANCIE: Výjimečný sanitární stav

Ve Francii začal v úterý platit tzv. výjimečný sanitární stav. Je oficiálně vyhlášen na dva měsíce a může být prodloužen jen novým zákonem. Je možné, že v případě výrazného zlepšení situace v zemi bude zkrácen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Černý 25.3.2020 16:57

Ale nemá Francie v Ústavě článek, který dovoluje prezidentovi v určitém případě obejít parlament??

Prý už ho využil k přijetí důchodové reformy, proti které tak usilovně protestovaly odbory a žluté vesty

Je hloupé nás strašit Orbánem, když za hranicemi máme bábu Merkelovou.

Tak je nad zákony a dohody.

M. Mařák 25.3.2020 18:01

Má, vláda může používat buď ordonance, nebo ústavní článek 49.3, kterým může protlačit zákon bez souhlasu poslanců. Je to omezené, nejde to použít na všechno a navíc tam existuje odvolací pojistka do dvou dnů a zákon je pak znovu volen (stačí prostá většina). 49.3 byl již použit celkem často, zhruba osmdesátkrát a většinou levicovými vládami a vesměs v případech, kdy je k tomu tisíce připomínek a hrozí, že by se parlamentní debata protáhla do nekonečna.

Právě kvůli obrovskému počtu připomínek byla také použita v případě důchodové reformy. Vládní strana má však navíc ve Sněmovně kvalifikovanou ústavodárnou většinu, takže když něco opravdu chce, tak to prosadí.

Teď během výjimečného stavu vládne pomocí vládních dekretů a parlament nepotřebuje. To je ta problematická věc třeba v Maďarsku, neboť tam není výjimečný stav časově omezen jako ve Francii a začínají se tam dít docela husté věci:

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/madarska-armada-prevzala-kontrolu-nad-klicovymi-podniky-40318067

J. Venc 25.3.2020 13:09

Liberté, égalité, fraternité!

Díky za popis z civilizačně spřízněných končin, z některých titulků domácí provenience jest zřejmé, že Francie (potažmo celá EU) se tak nějak samozhroutila.

A za ty kacířské řečičky - jistě se najde nějaký konvertovaný katolický druid, co Vás recipročně nemilosrdně exkomunikuje.

:-)

F. Sojka 25.3.2020 11:15

V první chvíli jsem se lek, že jsem se splet a omylem jsem přikliknul ke Kechlibarovi.

No nic, půjdu k němu.

On je takový umírněný, objektivní, bez propagandy.

Hezký den.

M. Mařák 25.3.2020 11:52

Pěknou cestu k "objektivní" umírněnosti "bez propagandy" přeji.

Brzy na viděnou.

F. Sojka 25.3.2020 16:07

Děkuji.

Přiznám se, nemám až takový přehled, protože k vám v podstatě nezabrousím. To připodobnění, resp. komparace s Kechlibarem proto vyplynulo z toho, že doprovázíte ilustracemi (dnes diagram) a na konci nějakou muzikou.

Možná jsem to přiliš vyhrotil, ale u něj cítím méně emoci a a snad i (záměrnou) snahu hodnocení s emočním (zaujetí pro) zabarvením vynechat.

M. Mařák 25.3.2020 16:47

Tak to prostě dělá hodně lidí od té doby, kdy to je možné a jednoduché, to skutečně nevymyslel pan Kechlibar. Ten je na netu jen chvíli. V dávných dobách webstránek a tak, kdy ještě blogosféra vůbec neexistovala, jsem muziku řešil pouze odkazy na youtube, pak se dala videa vkládat přímo do článků, uvidíme, co přijde v budoucnosti.

Každý má nějaký svůj styl. Nejsem novinář a mým cílem není pouze informovat a být co nejvíce objektivní. Píši spíše takové fejetony, řekl bych, které jsou založené na pokud možno relevantní informaci (alespoň se o to snažím) a ne na fake news, prvoplánových manipulacích a jiné propagandě.

F. Sojka 25.3.2020 16:58

OK. Sorry. :-))

M. Mařák 25.3.2020 18:04

To je v pohodě, no problem.

M. Němec 25.3.2020 10:29

"Bonďáre" je cikánsky něco jako : " Vypadáš jako James Bond ."

Cikáni tak zhusta oslovují Bonda.

Když jde cikán ulicí a kolem jde James Bond, řekne mu cikán "bonďáre".

L. Písařík 25.3.2020 10:50

Tak to není - když jde Cikán kolem Jamese, řekne mu Bond: Zmizni, stojíš v dráze mé kulky.

A Cikán si zpívá: tu náhle přiletěla, horká a drsná střela, našla si ve mně cíl..........

M. Moravcová 25.3.2020 9:38

Díky za článek a popis situace ve Francii. Jme v tom všichni, musíme být disciplinovaní, opatrní a slevit ze svého pohodlí. Držme si navzájem palce, ať to zvládneme.

M. Mařák 25.3.2020 9:49

Dík, také Vám i všem v domovině držím palce. Reagovali jste díky Babišovi celkem rychle a snad se to podařilo trochu zabrzdit. Až na ty lyžaře a tak. Ano, přesně tak nějak to vnímám v životě také, přej a bude Ti přáno. Mimo jiné.

Jsem byl ráno pro chleba u pekaře a už mají před pokladnou dvojité plexisklo. Kasy v hypermarketu, kde jsem byl včera doplnit zásoby, jsou zatím chráněné jen igelitovým závěsem.

J. Fialová 25.3.2020 9:57

S dovolením - bych se přidala :)

M. Krátký 25.3.2020 8:42

OK - dobrá reportáž ( psaná na oprátce - s prominutím ) - ale dost by mě zajímala statistika obecného charakteru či reportáž o skutečné situaci s výskytem koronaviru v t.zv. multikulti no-go zónách ve Francii - hezký den

M. Mařák 25.3.2020 9:17

Mám pocit, že virus obecně vzato není národní socialista Klofáč-Hitlerova typu a nebude mít nějaké rasové předsudky a zábrany jakési. Chci tím říct, že si myslím, že nějaké rozdíly mezi tou a jinou hustě osídlenou oblastí nějak moc dělat nebude, nebo co.

J. Fialová 25.3.2020 9:57

No, není přece jen nějaký rozdíl v tom, jak se v té nebo oné oblasti dodržují hygienické zásady?

M. Mařák 25.3.2020 10:04

Znáte ten starý vtip?

Když chceš před Francouzem něco úspěšně schovat, tak to dej v koupelně pod mýdlo.

J. Fialová 25.3.2020 10:16

Neznala jsem :)

I. Spálený 25.3.2020 15:35

Virus je rasista a sexista. V Koreji jde po mladých kočkách, v Itálii po starších mužích s léky na tlak. Vstupuje do buňky přes receptor ACE2. Jeho různými okolnostmi vzniklá vysoká četnost pak zvyšuje sílu nákazy. Pokud je ve Francii zdrojem viru setkání evangelíků, logicky nebudou masově nakaženi muslimové v této první vlně.

R. Langer 25.3.2020 8:18

No, už začíná být veselo, co? No uvidíme, uvidíme, jak bude všechno "v pohodě", jak nás neustále přesvědčujete...

M. Mařák 25.3.2020 9:14

Přej a bude Ti přáno, se říká, že.

R. Langer 25.3.2020 12:18

No, však vy přece každému tak přejete, tak uvidíte, čeho dopřejí vám. Jsem hrozně zvědavý. :-)

M. Mařák 25.3.2020 12:41

Přeji každému to dobré a nikomu nic špatného. Rozhodně nikomu nepřeji, aby zemřel a to ani lidem a politikům, které fakt nemusím.

P. Neubauer 25.3.2020 8:04

Vy si to tam ještě užijete. Hlavně s tou ukázněnou menšinou. Myslím, že situace bude násobně horší jak v Itálii.

M. Mařák 25.3.2020 9:10

Pokusím se to nějak pojmenovat, vytvořit na to nějaký technický pojem, nebo co a tak. Myslím tím ten sled Vašeho uvažování. Hmmmm....

Heuréka! Mám to!

Přišlo to úplně samo a souvisí to s největším bijcem muslima a multikulti na Neviditelném psu.

"Kurasovy představy"

Takže k těm vašim Kurasovým představám Vám posílám odkaz, na kterém můžete vidět, jak jsou multikulti obyvatelé sídliště nedaleko od čtvrti, kde bydlím, ukáznění a jak dodržují karanténu.

http://martin-marak.blog.cz/2003/zapisky-z-neokomousova-c-ii

R. Langer 25.3.2020 12:19

Aha, takže pořád je všechno v klidu? No dobře, no...

M. Mařák 25.3.2020 12:43

Jak vidíte, tak obyvatelé té Vaší údajné no-go zóny se chovají disciplinovaně.

K. Salajka 25.3.2020 7:59

Strelil na lišku, trefil Maryšku. Milý Martine, Open Door je na seznamu sekt a k jejím charakteristikám patří svérázný přístup ke zdravotnictví /podobně například jehovisté odmítají transfúze/. Soudobí křesťané v Čechách navštěvují lékaře se stejnou pokorou jako jejich nevěřící spoluobčané. Skutečnost, že Macron nevyhlásil včas zákaz podobných setkání jde na jeho vrub. Jde o podobnou pitomost jako bylo shromáždění k MDŽ ve Španělsku, nebo fotbalové utkání Bergamo - Valencie se 40 000 diváky. Od časů Nerona si křesťané zvykli být obviňováni z čehokoliv.

Další Váš omyl je v Betlémě. Křesťan se na posvátné místo, kde se Ježíš narodil, dostane jen, když přesedne z izraelského taxíku do taxíku, který řídí Palestinec. O jeho bezpečnost se starají Izraelští vojáci rozmístění v kulometných hnízdech nedaleko. Betlém je skrznaskrz palestinské město, obehnané zdí, kterou svévolně postavili Izraelci, kteří si myslí, že ostřelovat káfiry je neslušné. Možná nějací křesťané v Betlémě zůstali, ale jsou pěkně zticha.

M. Mařák 25.3.2020 8:59

Tady je to největší oficiální evangelická církev, jak jsem se dočetl, pokud mně paměť slouží.

Zákazy podobného typu jdou vyhlásit velmi jednoduše v totalitních typech správy věcí veřejných, v demokraciích to není tak jednoduché a ani tak účinné.

To s těmi křesťany a tak můžete brát jako apokryfní sdělení. Co se týče mne, tak já jsem k vám v tomto směru spravedlivý a měřím stejně celé té Abrahámem počaté trojbandě, která je neustálým zdrojem zla mnohého a škodí celé lidské civilizaci.