Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

Foto

Macron hraje velkou hru a je pochopitelné, že složitou francouzskou realitu různí naši komentátoři, politologové a politici typu Saši Vondry tak úplně nechápou, neboť ji posuzují prizmatem našeho politického systému a na základě našich politických zvyklostí a naší politické kultury.

Zatímco levice z Nové lidové fronty sepisuje jakési výzvy o tom, že prezident se musí obrátit k vítězi voleb a umožnit mu sestavit vládu, prezident si dnes večer na pokec pozval předsedu senátu, pravicového republikána G.Lachera, přičemž z prezidentova okolí zazněla odpověď na ony výzvy ve znění, že se mají přečíst Ústavu, podle které prezident jmenuje premiéra na základě složení sněmovny. Dva významní republikáni se dnes odpoledne v tisku a v televizi vyjádřili ve smyslu, že premiérem by měl být člen LR (Republikánská strana).

Foto

Premiér podal demisi a prezident ji nepřijal, požádal ho, aby dále vládl a stabilita země zůstala zachovaná. Generální ředitel RN (Le Pen národovci) rezignoval na svou funkci po neúspěchu jeho volební strategie Plán Matignon (sídlo francouzské vlády).

Levice z Nové lidové fronty se již druhý den snaží najít možného kandidáta na premiéra, ale je třeba si uvědomit, že je velmi daleko od nutné absolutní většiny a nebude snadné najít koaliční spojence. Mélenchon má pouze kolem sedmdesáti poslanců a navíc pro hodně Francouzů zosobňuje ještě větší nebezpečí než Le Pen.

Co se patrně stane v nejbližší budoucnosti? 18. července bude první zasedání Národního shromáždění, proběhne volba jeho předsedy a dalších funkcionářů a budou ustavené jednotlivé parlamentní skupiny. Prezident dle jeho slov čeká na tento moment, aby viděl, jakým způsobem se situace pročistí, jestli jednotlivé strany založí vlastní parlamentní skupiny, nebo budou pokračovat coby volební bloky, řekl bych.

A co bude dál? V nejbližší budoucnosti asi nic převratného. Zatím povládne premiér v demisi a prezident podle mne nechá všechny poslance podusit ve vlastní šťávě a bude vyčkávat, až se bloky rozsypou, pokud k tomu nedojde již dříve. Možná pak začne vyjednávání s republikánskou pravicí a částí levice, která je akceptovatelná, uvidíme. Žádný termín na jmenování premiéra mu ústava neukládá, má čas... Lepenovci jsou doposud jako koaliční partner pro ostatní strany neakceptovatelní, což se zcela jasně ukázalo způsobem, kterým zafungovala tzv. republikánská fronta.

LZ

L33u88i13s 21Z27í43d36e88k

8. 7. 2024 20:32

Jisté je pouze to, že ve Francii vyhrálo podvolení se islámu !

Foto

Premiér Attal podal demisi a pezident ji odmítl. Požádal premiéra, aby ještě nějakou dobu vládl, aby zůstala zachována stabilita země.

Levice zatím začala s hledáním společného kandidáta, ovšem je třeba si uvědomit, že její volební výsledek je hodně vzdálen od většiny v Národním shromáždění a tedy od reálné možnosti sestavit vládu a vládnout.

MG

Macron udělal něco podobného, jako de Gaulle v roce 1962.

MZ

Francúzsko chce nasledovať príklad kanadského Ontária: https://www.thegatewaypundit.com/2024/07/kfc-canada-implements-halal-only-chicken-policy-ontario/

Společnost KFC Canada oznámila, že všechny její pobočky v Ontariu budou podávat výhradně kuřata s certifikací halal a přestanou nabízet vepřové produkty v souladu s islámskými stravovacími postupy.

Brigitte Gabrielová, zakladatelka a předsedkyně ACT for America, občanského hnutí zaměřeného na zachování americké kultury, suverenity a bezpečnosti, vyjádřila znepokojení nad tímto vývojem.

„KFC v Kanadě vyžaduje, aby všechny jejich obchody v Ontariu podávaly výhradně halal kuřata. Ukončují také výrobu vepřových výrobků. Opravdu šílené časy. Varovala jsem před tím Západ už dlouho,“ napsala Gabrielová.

Halal je arabské slovo, které znamená „zákonný“ nebo „povolený,“ zatímco slovo haram znamená „zakázaný,“ což platí například právě pro vepřové maso.

Podle Food Network se halal maso týká masa ze zvířat, která jsou podle islámského práva šaría povolena a byla obětována během islámského rituálu. Proces získávání halal masa, známého jako dhabiha, zahrnuje specifické pokyny...

VK

V12. 52K32u35h58a68j

8. 7. 2024 12:31

Je to jeden z projevů vítězného tažení muslimů světem. V Německu se vražda policisty a pokus o vraždu dalších lidí nožem, pokud se něčeho takového dopustí muslim, vydává za "incident". No neberte to!

JJ

J11u15r44a 13J29u33r69a78x

8. 7. 2024 12:19

No, co si Francouzi demokraticky zvolili, to mají a to taky na vlastní kůži pocítí.

Horší je, že Francie je v EU regionální mocnost, takže následky pocítí i okolí, které za nic nemůže ... :-(

PP

P27e10t36r 79P85a37v16e17l

8. 7. 2024 12:32

Nic tak zásadního se neděje. Žabožrouti se budou rok klovat, a pak budou nové volby. Macron si to užije, aspoň bude mít méně času na překládání nějakých hloupostí do EU.

VK

V57. 53K39u29h72a65j

8. 7. 2024 11:57

Tak nám povstal nový analytik politické situace. Ano, poslední slovo jste ještě neřekl, já vím. Řeknete ho, až to stejně bude jasné všem. Prozatím je ovšem jasné to, že vyhráli levičáci na úrovni komunistů, nikoli Macron, pane Mařáku. Tedy, vyhráli...mají nejvíc hlasů, ale vzhledem k tomu, že většinu to nedá ani náhodou, a politický program mají v otázkách Ukrajiny, NATO atd. hodně podobný s Le Penovci, možná se budete divit, co všechno budoucí francouzský parlament prohlasuje.

Foto

Tady máte to poslední slovo k volbám. Dal jsem to tady už ráno, ještě to tedy zopakuji:

"Tak nakonec se nic moc nezměnilo. Nová lidová fronta vyhrála, ale má sto osmdesát poslanců, absolutní většina nutná k vládnutí je dvě stě osmdesát devět poslanců, Mélenchonova LFI má pouze sedmdesát jedna poslanců.

Vládní centristé spojení v koalici Společně skončili druzí a mají sto padesát osm poslanců, přičemž Macronova strana Renaissance má devadesát osm poslanců.

Národní sjednocení (RN) má spolu s disidenty od pravicových republikánů sto čtyřicet tři mandátů, přičemž sto dvacet šest patří RN, která se tak stává nejsilnější stranou v dolní parlamentní komoře. Ve volbách však nečekaně propadla.

jako čtvrtí skončili pravicoví republikáni (LR) se šedesáti sedmi poslanci a na pátém místě je ostatní drobotina s dvaceti devíti poslanci.

Všichni jsou daleko od vládní většiny a bez nějaké velmi široké a velmi nesourodé koalice je složení vlády nemožné. Mélenchon i Le Pen (Jordan Bardella) prohráli.

Objevují se výzvy, aby se dnes levice sešla k diskuzi nad výběrem možného kandidáta na premiéra, čekání na Godota začíná."

Francie pod vedením Macrona si vede mimořádně dobře. Z Houven do houven. EU First.;-D

VC

No Macron nevyhrál. Přesto dík panu Mařákovi za rozbor. On ten ultralevý Melenchon s těmi Zelenými mají pořád jenom nějakou pětinu.

I tak se tváří jako vítězové, kterými i jsou když si člověk zjistí o jsou zač. Dokázali zázrak že je někdo volí.

VK

V40. 87K34u80h96a54j

8. 7. 2024 12:02

Oni nic nedokázali. Lví službu jim prokázala antipravičácká hysterie ve stylu všechno lepší než Le Penová!. Tak tam jsou vítězové voleb komunisti, no to je fakt výhra! Ano, utěšujme se onou pětinou, ale víte, oni mají v ledasčem ten program dost podobný Národnímu sdružení, hlavně co se týká Ukrajiny. A Mélenchon se netají ambicí odejít z NATO. Však včera v televizi lkal Fischer, že by bylo škoda, kdyby v NATO po Francii zůstala prázdná židle. Ještě bude sranda, nebojte!:-)

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz