25.6.2022 | Svátek má Ivan


FRANCIE: Požár katedrály, cui bono?

26.4.2019

Minulé pondělí shořela střecha, přičemž také spadla věž z devatenáctého století na katedrále Notre-Dame v Paříži, no a okamžitě se jako obvykle vynořila hromada nejrůznějších teorií o příčinách oné nešťastné události, žijeme prostě v globálním multimediálním světě. Rád bych v úvodu zdůraznil, že vyšetřování probíhá, všechny možnosti jsou otevřené a z nějakých důvodů se od začátku spíše počítá s variantou neúmyslného vzniku požáru. Sice shořel kus slavné historické památky, ale nikdo při tom naštěstí nezemřel. Samozřejmě se jedná o smutnou událost, ale život jde dál a Francouzi se s tím určitě vypořádají.

Na začátku vyšetřování si jako vždy v těchto spletitých případech položme známou otázku římského konzula Longinuse Ravilla: „Cui bono?“ Není těžké zjistit, kdo má před volbami do Evropského parlamentu prospěch z jakéhokoliv zmatku v EU, a napadá mne hned několik možností, o které se s vámi podělím. Rozhádaná a nejednotná Evropská unie vyhovuje všem třem globálním mocnostem, ale nejvíce se nejen její ekonomickou jednotu snaží podkopávat Rusko s Čínou, i když náš starý dobrý Doník zpoza oceánu také smolou natřená polínka pod pomyslný kotlík pilně přikládá, viz brexit a podobně. Mohlo tedy jít o akt tajných služeb jednoho z těchto států. Katedrálu také mohly zapálit rudé revoluční žluté vesty, které se zapalováním aut a veřejných i jiných budov mají poslední dobou velké zkušenosti, stejně jako podobně revoluční Antifa nebo její ozbrojená SA složka black bloc. Je docela možné, že je za tím i někdo z lidí kolem prezidenta Macrona, neboť i jemu by se ono tzv. vrtění psem mohlo hodit k tomu, aby se začalo mluvit o něčem jiném, než o žlutá vesta revoluci. Samozřejmě, že se mohlo jednat o nábožensky motivovaný čin ze strany vyznavače víry muslimské, nebo o opožděnou mstu protestantů za masakr hugenotů během Bartolomějské noci, napadá mne také pomsta templářského řádu, jehož velmistr Jacques Bernard de Molay byl koneckonců nedaleko od katedrály zaživa na hranici upálen. Není také vyloučené, že požár založil nějaký další Balda terorista od té naší kupky-rýže-soud-povolil-název-pitomio, která má příští týden v Praze pod koněm to mezinárodní nic než národ rojení a které by se vyvolaný chaos hodil k EU volbám stejně jako její francouzské souputnici, jež je tedy podezřelá stejně jako prezident Macron, i když z jiných důvodů. Také se možná jednalo jen o nešťastnou nehodu bez jakéhokoliv dalšího záměru, nebo byl původ ryze technický bez lidského zásahu, těžko říct. Jak vidíte, výčet je dlouhý a jistě i každého z vás napadne další možný kandidát.

Musím se také přiznat, jak jsem s ulehčením přijal relevantní informaci o tom, že požár nezaložil žádný levný zaměstnanec polského původu, ufff, velmi jsem si úlevou oddechl. Podniky, které se podílejí na probíhající rekonstrukci katedrály, totiž nezaměstnávají cizince. Poslední dělník od firmy, která stavěla lešení, sjel navíc hodinu před požárem výtahem dolů, vypnul jističem proud, zamkl staveniště a předal klíč v sakristii katedrály. Všech třicet zaměstnanců bezpečnostní agentury a stavebních firem pracujících na stavbě již bylo vyslechnuto.

Abych by poctivý, musím objektivně podotknout, že i u nás doma to s tajemnými teoriemi začalo frčet na plné obrátky. Žena mne tím od těch svých fayzbuk kamarádek hned začala zásobovat, a tak jsem jí řekl, že to podle mne zapálily žluté vesty. No a od té doby mám zatím relativní klid, co s takovým blbem, že. Co se týče mne, tak mám betonové alibi, neboť jsem se v inkriminovanou dobu nacházel i se dcerou na dálnici v Německu někde mezi Norimberkem a Stuttgartem. Tak přísahám a mohu to hodnověrně dokázat.

Dnešní článek, ve kterém k dokonalosti chybí již jen neomarxismus, býldrberg a totalitní EU, se blíží ke svému konci a jako stará okresní dobrota předávám k volnému využití zásadníinformacipro nejrůznější tajnosnubní skrytá pravda weby. Šestnáct velkých bronzových soch, které zdobily nyní zničenou věž katedrály Notre-Dame, bylo čtyři dny před požárem sundáno a uloženo k restauraci. To jistě není náhoda, řekl bych. Co myslíte?

Oficiální fakta:

Vzhledem k různým konspiračním teoriím, které se začínají objevovat, si dovolím přeložit a uvést fakta z oficiálního tisku týkající se vyšetřování, jež začalo ihned po onom neštěstí. Opět zdůrazňuji skutečnost, že upřednostnění jedné možnosti nevylučuje souběžné vyšetřování všech jiných variant.

„Požár vypukl na jednom, nebo na více místech?

Nevíme. Mluvčí pařížských požárníků uvedl, že je příliš brzo na to, aby to mohl říct. To může zjistit pouze vyšetřování. Požárníci však mají silné podezření, počátek požáru byl pravděpodobně v blízkosti staveniště. První požární alarm byl zaznamenán v 18:20, ale podle pařížského prokurátora R. Heitze, se žádný počátek požáru nenašel. O dvacet minut později v 18:43 po dalším požárním poplachu byl oheň zpozorován v oblasti krovu a plameny se rychle rozšířily na zbytek střechy, která byla opravována.

V pondělí večer zahájilo státní zastupitelství vyšetřování o neúmyslném poškození cizí věci a podle ministra vnitra Ch. Castanera je mobilizováno padesát vyšetřovatelů. Podle prokurátora v současném stavu situace nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslný čin. Prokurátor také potvrdil, že se dává přednost tomu, aby se událost vyšetřovala jako náhoda.“

„Jaké jsou první hypotézy?

Při vyšetřování se dává přednost náhodnému neštěstí, neboť probíhaly renovační práce a kolem boční strany katedrály bylo postaveno lešení. Podle policejního zdroje vyšetřovatelé studují hypotézu požáru, jenž začal kvůli svařování v okolí dřevěné kostry budovy. S. Delhaye soudní expert na požáry z odvolacího soudu v Paříži přirovnává Notre-Dame k obrovské krabičce zápalek, k mikádu. Kostra budovy je podle něj velmi stará a jiskra, svařování nebo elektrický zkrat může v dřevnatém prachu či v rozkládajícím se dřevu houbovitého stavu vytvořit žhavé uhlíky, které jsou hodiny i dny neodhalitelné a které se takto mohou zákeřně rozvíjet k následnému požáru.“

Jak je vidět, vyšetřovatelé dávají od začátku přednost verzi, podle které se jednalo o neúmyslně založený požár. Mezi těmi třiceti různými zaměstnanci, kteří byli okamžitě vyslechnuti, je jen dvanáct zaměstnanců stavební firmy podílející se renovaci katedrály, ti ostatní střežili budovu a staveniště. Myslím si, že katedrála byla pod pečlivým dohledem, a to jak videosystému, tak hlídačů. Řekl bych, že ta videa si vyšetřovatelé prohlédli velmi rychle a že prostě dospěli k jistému předběžnému závěru, jenž byl prezentován médiím. Šetření probíhá a není u konce, samozřejmě, že existuje mnoho různých možností a způsobů, které mohly být příčinou požáru. Od začátku tvrdím, že na naší laické úrovni nikdo nic neví, vyšetřování je na začátku, a všechny možnosti jsou tudíž otevřené. Co se týče mne, nemíním splétat prázdné teorie o ničem a počkám si nejdříve na výsledky vyšetřování.

Zdroje:

https://www.francetvinfo.fr/culture/patrimoine/incendie-de-notre-dame-de-paris/notre-dame-de-paris-l-entreprise-chargee-de-l-echafaudage-exclut-toute-responsabilite-dans-l-incendie_3402537.html

https://www.francetvinfo.fr/culture/patrimoine/incendie-de-notre-dame-de-paris/video-comment-les-seize-statues-de-la-fleche-de-notre-dame-ont-echappe-aux-flammes_3402155.html

https://www.francetvinfo.fr/culture/patrimoine/incendie-de-notre-dame-de-paris/incendie-de-notre-dame-enquete-reconstruction-budget-nous-repondons-aux-questions-que-vous-nous-avez-posees_3402473.html

http://www.leparisien.fr/faits-divers/six-questions-sur-l-incendie-de-notre-dame-de-paris-15-04-2019-8054094.php

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemPSP Machinery s.r.o.
Rýsovač

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 130 - 160 Kč