25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FRANCIE: Na prahu 21. století

V roce 1911 francouzský zákoník práce zabíral pouhých 14 stránek a nezaměstnanost byla zanedbatelná. O padesát let později počet stránek nabyl na zhruba 900. Nezaměstnanost byla na úrovni 1,5 procenta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 5.6.2016 16:46

Stávky ve Francii řídí ultralevicová minorita z ulice

vedená pro komunistickým odborovým hnutím SGT, které ztrácí na vlivu a zmenšuje se mu členská základna. V SGT jsou zejména státní zaměstnanci, tedy ti s největšími sociálními výhodami...

Ostatní odbory se jich vesměs neúčastní.

K. Vyšata 5.6.2016 13:21

Vytrhávání z kontextu škodlivých vlivů

jen na odbory je velmi zavádějící. Odbory pohledem ekonomů a finančníků se zvrhly na brzdu rozvoje a výkonnosti ekonomiky. Ale pozor, daleko nebezpečnější je globalizace výroby, přesouvání do mzdových "rájů" a současně i do daňových rájů. To maximalizuje zisky a vytváří tlak na zaměstnance. A zaměstnanci musí zákonitě reagovat a protože jejich síla může působit jen v organizované formě, sdružují se v odborech. Ty vyjednávají a uzavírají kompromisní dohody o pracovněprávních pravidlech hry. Zaměstnavatelům se to samozřejmě nelíbí, ti jsou tlačeni finančními kruhy k maximalizaci efektivity a tím zisku, který samozřejmě pohltí z valné části bankovní sektor.

Pan Kohout má pohled na průběh francouzských současných událostí danný jeho postavením na své straně plotu. Zaměstnanci zase stojí na pozicích, že zisková část kumulující se jen v úzké skupině společnosti by měla být rozprostřena více plošně. Odbory jsou pro každou stranu plotu důležité ke sjednání kompromisu. Zrovna ve Francii se i přes opakované snahy oslabit odbory smír daří několik desetiletí udržovat.

V. Kusý 5.6.2016 14:11

Re: Vytrhávání z kontextu škodlivých vlivů

Možná by od Vás bylo dobré zamyslet se nad tím, proč k přesunům na Východ došlo.Tam totiž odbory nejsou a nesmyslná nařízení neexistují.A o smíru ve Francii mi můžete vykládat, v době, kdy jsem jezdil jako řidič kamionu, mi na španělsko-francouzské hranici ti "sociálně smíření" stávkující Frantíci rozbili čelní sklo, poněvadž jsem jako pracovník německé spedice nedržel s nimi basu.Jinak to, že kapitalismus v dnešní podobě je neudržitelný, to je myslím bezesporu jasné.A to jsem pravičák!

K. Vyšata 5.6.2016 14:32

Re: Vytrhávání z kontextu škodlivých vlivů

Chápu vás, když rozhořčený dav napadne firmu zahraničního majitele, ale otázkou je, zda vás zaměstnavatel měl vyslat jestli znal situaci. Každý protest, spor nebo rozdílné názory které zapojí kolektiv více lidí vygraduje podle vedení a hlavně podle podílu agresivních jedinců schopných strhnout dav. Pokud jedna strana sporu nasadí požadavky pro druhou stranu (jak ji chápají) fatální, dostává v davu víc prostoru vždy agresivita. Přesunování výroby a zdanění do ciziny kde jsou lepší podmínky (více prostoru pro maximaizaci zisku) je svým způsobem podobné vydírání jako to dělají odboráři. Zvláštní u některých lidí je pokrytecké rozhořčování nad vydíráním odborů a mlčení o ždímání pracovních sil v cizině, snižování daní odchodem do daňových rájích a tím ochuzování všech v domovském státě. Nejvíc mě štvou naše celebrity rozplývající se nad mírnou pomocí malým černouškům (příklad) v Africe a vůbec jim nevadí, že nemají co jíst hlavně prot, že je mezinárodní ekonomika neuvěřitelně ždímá.

Možná, že moje názory vzbudí u čtenářů pocit, že jsem levičák, ale nejsem, a to co píši vychází z pravicového pohledu na průběh vývoje. Pravicový pohled by měl respektovat i nebezpečí kumulace kapitálu na úzkou část obyvatelstva světa a nebezpečí z toho hrozící. Historie zná mnoho bouří bezmocných ........

P. Vaňura 5.6.2016 15:16

Černoušky v Africe mezinárodní ekonomika VŮBEC NEŽDÍMÁ

ale ve skutečnosti o ně VŮBEC NESTOJÍ, např. proto, že jdou do práce jen tehdy, když momentálně potřebují peníze. A takových skupin "k ničemu" je ve světě hodně. Ti kdo mají práci, mají přinejmenším co jíst.

Mimochodem, mám doma karikaturu z roku 1937 !!! kde se HITLER dívá na mapu Francie, ta je celá polepená hesly "stávka," "stávka" a Hitler si spokojeně říká "dobré to je."

K. Vyšata 5.6.2016 15:28

Re: Černoušky v Africe mezinárodní ekonomika VŮBEC NEŽDÍMÁ

Dost barvitě jste popsal proč se tolik imigrantů z Afriky cpe do Evropy. Asi nebude daleko doba, kdy se budou objevovat karikatury kde po celé Evropě budou lepičky "nezačlenitelní" paraziti. A teď jsem v rozpacích, komu by se to tak líbilo, adeptů je víc, namátkou Čína, Rusko a USA. Stojíme na rozcestí, kdy každá cesta vede do pekel a zachránit nás může jen důrazné zastavit a budovat hradby.

V. Kusý 5.6.2016 15:51

Re: Černoušky v Africe mezinárodní ekonomika VŮBEC NEŽDÍMÁ

Jste přesvědčen, že tihle ti imigranti jdou ausgerechnet za prací?Pasák koz, pouliční prodavač čaje a vypravěč pohádek jsou pohříchu bohulibá zaměstnání, leč nikoli použitelná v Evropě.A vím od přátel, kteří pracovali v Africe, v Indii a bůhvíkde, že převážná většina těch lidí jde do práce opravdu jen tehdy, když už není jiného zbytí.Vzhledem k jejich nárokům to není zdaleka tak často, jak by bylo očekávat.Už vůbec nemluvě o snaze vyrábět děti bez ohledu na to, zda je uživí.Takže spíš kulturní, než sociální rozdíly zde hrají hlavní roli.Ergo, s těmi hradbami s Vámi mohu než souhlasit.

K. Vyšata 5.6.2016 16:19

Re: Černoušky v Africe mezinárodní ekonomika VŮBEC NEŽDÍMÁ

Jsem přesvědčen o jednom, někdo do nich vložil přesvědčení, že povinností naší civilizace je se s nimi podělit o životní úroveň. Potíž je v tom, že se jim ani nedá divit, naše civilizace si udělala takové zákony, které to vlastně těm našim občanům přikazuje. A s velkou podporou vedení evropských zemí se realizuje zánik evropského prostoru tzv. římskou hloupostí, jak nám ukazuje historie. Proces začal a pochybuji, že se dá v dohledné době zastavit. Bohatost západních velmocí udržuje své obyvatelstvo v sladké bezstarostnosti, že úroveň ve které si zvyklo je neměnné a nic, ani imigrce to nemůže změnit.

P. Vaňura 5.6.2016 17:03

Změnit to může jen KRIMINALITA migrantů a vysoké

náklady na ně. To přesvědčeník, že ty primitivy musíme živit jim bohužel hlásá naše zrádcovská lumpenkavárna, kterou je třeba zlikvidovat jako třídu, v nejhorším případě ve stylu Stalina a Hitlera.

Naše přežití je totiž ABSOLUTNÍ hodnotou, pokud nepřežijeme my, je z našeho hlediska úplně jedno, kdo další nepřežije jako my. Např. nasazení ZHN je z tohoto hlediska přijatelné řešení...

K. Vyšata 5.6.2016 17:14

Re: Změnit to může jen KRIMINALITA migrantů a vysoké

Au, to zabrnělo. Zlikvidovat jako třídu.... kde a kdy jsme to slyšeli a prožívali....

Nebylo by lepší se spolehnout na demokratické volby a vymazat z politiky Sobotky a podobné defenzivní politické nuly?

L. Novák 5.6.2016 23:35

Re: Změnit to může jen KRIMINALITA migrantů a vysoké

Potíž je s voliči. Volí i ty největší zloděje, když jim naslibují, že jim přisypou "ze státního"... Stačí se podívat, kdo u nás dnes vládne.

K. Vyšata 6.6.2016 0:40

Re: Změnit to může jen KRIMINALITA migrantů a vysoké

Voliči volí podle svého přesvědčení a zájmů. Ti co se je snaží přesvědčit aby jim dali moc, slibují a po volbách na voliče kašlají. Až Babiš to změnil, zažitou praxi "sliby-chyby" začal porušovat realizací naslibovaných zákonů. Na rozdíl od vás jsem přesvědčen, že největší zlodějiny jsou minulostí. V okamžiku, kdy ztratila moc rádoby pravice, se začala mafiánská síť rozkládat a represivní složky se mají co ohánět. Vláda ať je jaká chce, je lepší a úspěšnější než jakákoliv před ní.

J. Schwarz 5.6.2016 20:50

Re: Černoušky v Africe mezinárodní ekonomika VŮBEC NEŽDÍMÁ

To máte tak - nejdřív si odhlasujeme "sociální zákony" jakoby "pro sebe" no a pak v kombinaci se "zákazem diskriminace", bojem proti rasismu a bůhví čím ještě plus mezinárodní závazky stran "pomoci v nouzi" se ukáže, že nesmíme "diskrminovat" ani různé minority a přišelce, se kterými náš dobrák nikdy nepočítal. A tak platíme jako mourovatí, makáme jako barevní a barevní se chechtají...

K. Vyšata 5.6.2016 23:23

Re: Černoušky v Africe mezinárodní ekonomika VŮBEC NEŽDÍMÁ

Chechtají se hlavně ti, co v humanitě, pravdě a lásce, dobroserství a v mnoho dalších potrhlých přesvědčení, že zákony přírody se dají lidmi změnit, našli pod pokryteckým halasem ten správný byznys. A proto není od "pokrokového" společenství těch jedině spravedlivých žádná snaha něco měnit a zatvrzele pokračují ve zkáze lidské populace. Zákony přírody žádná síla, ba ani lidský rozum, nedokáže vývojové spravedlnosti přírody zamezit, zničíme se sami. Katastrofa už začala, pohyb mas se s vidinou šťasného a bezstarostného života v blahobytu se valí zničit ty, kteří sami na sebe přivolávají zkázu svojí hloupostí. A to je jen začátek, na odpalovacích systémech tancují pošetilci a pod vidinou slavného vítězství dráždí hada bosou nohou. Kdo asi z té naší zeměkouličky udělá dřív pustinu? Humanisti nebo vojáčkové, šílenost obou skupin je srovnatelná.....

J. Ráž 5.6.2016 15:27

Re: Vytrhávání z kontextu škodlivých vlivů

A jak posoudíte názor, že za hlad malých černoušků v Africe, nad kterým se rozpláčou před fotografy miliardářské hollywoodské celebrity, může humanitární pomoc, jejíž následkem je přelidnění Afriky? Je pravicový nebo levicový?

A co názor, že za přestěhování zpracovatelských kapacit do "mzdových rájů" s menším daňovým zatížením může sociální stát, jehož představitelé hlásají právo, že každý , bez ohledu na své sociální postavení , má nárok na uspokojení svých potřeb, a to i ten, kdo se na tvorbě hodnot sám nepodílí, což samozřejmě vyvolává tlak na zvyšování daňové zátěže těch, kdo hodnoty vytvářejí a zvyšování mezd zaměstnanců bez ohledu na produktivitu práce.

K. Vyšata 5.6.2016 15:39

Re: Vytrhávání z kontextu škodlivých vlivů

Otázka, zda humanitární pomoc je víc škodlivá než prospěšná je na velkou diskuzi. Pravdou je, je vývojové fáze společenství lidí ohrožených na životě dává přírodními zákony nutkání mít více potomků kteří díky množství přežijí. To se i přes humanitární pomoc nemění a zákony přírody fungují setrvačností dále. Černoušky jsem dal jen jako příklad, celý svět je poset oblastmi, kde se vyplatí kapitálu investovat, protože tam jsou náklady řádově menší než doma. A proto také není žáná snaha tam změnit společnost, občas se jim pohodí humanitární pomoc, takové drobty z bohatého stolu a ještě se to prodává pokrytecky jako vyspělost tzv. civilizovaného světa.

P. Vaňura 5.6.2016 17:10

U těch černoušků je právě problém s tím, že nejsou

většinou ochotni chodit pravidelně do práce. V minulosti to bylo řešeno robotou, kterou nařizovali náčelníci. Např. Portugalci robotu ve svých koloniích ponechali v platnosti a "kolektivní pracovní smlouvy," zahrnující třeba i závazek koloniální správy vybudovat jako protihodnotu nemocnici, uzavírali s těmi náčelníky. To pak v reálu fungovalo.

V. Kusý 5.6.2016 9:35

Pravda pravdoucí, že odbory jsou zlo!

Donedávna jsem jako důchodce pracoval externě pro jednu nadnárodní firmu, která se honosí přízvisky jako excelentní a podobně.V poslední době zde chování (pohříchu českého "managementu") nabylo skandálního charakteru.Odboroví předáci se vesele nechávají uplácet aby přehlíželi flagrantní porušování lidského přístupu k zaměstnacům.Příkladem budiž systém směn, který tvrdě ničí životní rytmy pracujících, ale odbory mlčí.Když jsem se před rokem ucházel o práci u rovněž německé, ale malé firmy, bylo radost se domluvit na pracovní době a výši mzdy.A bez odborů!Odboroví předáci jsou jen parta bezskrupulozních šmejdů, kteří tyjí z práce svých důvěřivých (čti hloupých) oveček.A ve Francii to jen dotáhli k dokonalosti.

J. Jurax 4.6.2016 23:46

Odbory jsou důkazem

že i ušlechtilá myšlénka rozbujevší se přesmíru může zničit i prosperující hospodářství a škodit i těm, k jejich prospěchu původně vznikla.

M. Prokop 5.6.2016 0:06

Re: Odbory jsou důkazem

Asi tak. Dobrý sluha, špatný pán.

V. Vaclavik 5.6.2016 8:49

Re: Odbory jsou důkazem

Odbory nikdy nebyla uslechtila myslenka, jako ji nikdy nebyl treba komunismus. Odbory byly od sameho sveho pocatku natlakova skupina obcanu zamestnancu (na zamestnavatele) ze ktere se pozdeji stala i skupina lobisticka (bylo to vyhodne jako pro odbory, tak pro levicove vlady dat odborum specialni vyhody), ktera si upravila zakony ku obrazu svemu.

Ta puvodni forma organizovane natlakove skupiny sice muze legalne vzniknout treba i v kapitalismu, ale kdo aspon trochu zna historii odboru, vi, kam to slucovani zamestnancu do odboru za ucelem vyjednavani mezd, zahy a to naprosto logicky doslo. Odbory se staly chovnou mediokrit, slo v podstate o novodoby cechovy system.

V. Pavelka 5.6.2016 10:07

Re: Odbory jsou důkazem

To se stalo v Jugoslávii ,rodinné klany sodružsko odborářské skupiny zablokovali jakýkoliv vývoj , naštěstí nezaměstnaní mohli jít pracovat do světa .

V. Vaclavik 5.6.2016 10:39

Re: Odbory jsou důkazem

O Jugoslavii toho moc nevim, jen ze jak Jugoslavci, tak Polaci, se stali nejvyraznejsi narodnostni skupinou ekonomickych emigrantu, coz jiste melo sve priciny, nevim jestli ty, jak pisete.

Uz v devatenactem stoleti v Americe odbory byly spatna myslenka, protoze od vyjednavani (mezd), to zahy sklouzlo k ochrane clenu odboru pred propustenim, coz vedlo k natlakovym akcim na zamestnavatele, kdy sice zakon byl na jeho strane, ale co mu bylo platne, ze nakonec prisla policie a stavkujici pred branami podniku rozehnala, co mu bylo platne, kdyz mohl legalne nahradit stavkujici jinymi lidmi... kdyz jista skoda uz byla ucinena, kdyz stavkujici fyzicky branili sve pozice, zastrasovali stavkokazy, hrozili jim fyzickym napadenim... proste a jednoduse, odbory ani ve svych pocatcich nebylo nic nevinneho, zadna pekna idea. A nakonec i to vyjednavani mezd zahy skouzlo ke stavkam a k fyzicke okupaci podniku, do slova a do pismene.

J. Jurax 6.6.2016 18:10

Re: Odbory jsou důkazem

Přes všechny pravdy, které zde píšete, odbory byly kdysi ušlechtilá myšlenka.

M. Pivoda 4.6.2016 21:24

Strategicky znamená myslet dopředu, nikoliv dozadu

Pavel Kohout: "... nepropustitelnost. Odboráře absolutně nezajímá, co bude za pět let, za deset let a ve vzdálenější budoucnosti. Žijí současností a jejich strategické myšlení ..."

Ať se tedy Francouzi (včetně odborářů) podívají na sousední Švýcarsko, kde zítra budou hlasovat o zavedení nepodmíněného minimálního příjmu 2500,-- Franků (CZK 61 000,--). Pokud bude tento návrh přijat, rovná se to prakticky oné "nepropustitelnosti".

A pokud se chcete podívat strategicky ještě do vzdálenější budoucnosti (dle návrhu ekonoma Kohouta), dovoluji si vám nabídnou svůj pohled, který jsem nazval "Občanská nauka pro 21. století".

https://sites.google.com/site/innovationconsultingbrno/hot-news-1/obcanskanaukapro21stoleti

M. Prokop 5.6.2016 0:07

Re: Strategicky znamená myslet dopředu, nikoliv dozadu

Kohout je, na rozdíl od vás, realista.

M. Pivoda 5.6.2016 12:12

Domnívám se, že Prokop je placený za usměrňování diskuzí

Já se s Kohoutem určitě nesrovnávám.

Dle toho jak dlouho trvalo Kohoutovi než se rozešel s matematickými ekonomickými modely, Václavem Klausem, ODS a Okamurou usuzuji, že není až tak velký rozený realista. Možná tím realistou je, ale trvá mu to vždy dost dlouho než se dostane do kontaktu s realitou.

M. Prokop 5.6.2016 18:17

Re: Domnívám se, že Prokop je placený za usměrňování diskuzí

Domníváte se mylně, jako takřka vždy.

P. Maleček 4.6.2016 9:23

Zloděj křičí - chyťte zloděje

No čtu-li, co děsí dnešní levicové politiky, tak je to populismus a radikalismus (když pominu kecy o xenofobii a fašismu). Takže z páně Kohoutem uvedeného plyne že vlastně: zloděj křičí - chyťte zloděje!

Asi jako když u nás Babiš křičí, že se musí zabránit zneužívání veřejných zdrojů.

R. Gramblička 4.6.2016 20:08

Re: Zloděj křičí - chyťte zloděje

v tom je síla všech levičáků - daří se jim přesvědčovat veřejnost, že za všechny průsery způsobené jejich chybnou politikou může názorový protivník. Ve společnosti, která je veskrz socialistická to ale jde jaksi samo. Francie potřebuje padnout na hubu, aby se některým rozsvítilo. Některým nepomůže ani to