9.2.2023 | Svátek má Apolena


FRANCIE: Muslimové přicházejí, židé odcházejí

27.11.2017

Předměstí (“banlieues“) vzdálená od bohatých bulvárů a bister Paříže představují „jinou Francii. Geograf Christophe Guilluy je ve své významné knize nazývá periferní Francií(“La France Périphérique“). Jsou místy, kde je soužití mezi různými komunitami vystaveno opravdové zkoušce.

V posledních dvaceti letech se tato francouzská předměstí stala nejen centry chudoby a sociální izolace, ale proměnila se z oblastí s největší koncentrací židovského obyvatelstva ve Francii ve ztracená území republiky, jak o nich ve své knize Les territoires perdus de la République píše velký historik Georges Bensoussan. Stala se jedním z nejviditelnějších znaků islamizace Francie.

Antisemitismus, jako jedna z nejhorších nemocí Evropy, se vrátil. Francie hostí největší židovskou komunitu v Evropě a židé z těchto předměstí utíkají – buď do zahraničí, nebo do čtvrtí pro bohaté, kde se cítí bezpečněji. To, co se děje židům, bude mít značný dopad na celý kontinent.

Na pařížském předměstí Bagneux někdo aktuálně poničil pamětní desku Ilana Halimiho, židovského mladíka, který byl v roce 2006 unesen, mučen a zavražděn „barbarským gangem“ jen proto, že byl žid. V té době to byl ve Francii po mnoha letech první případ antisemitismu, který vyústil ve vraždu. Poté islamisté povraždili židy ve škole v Toulouse a v košer obchodě v Paříži.

Podle nového děsivého průzkumu deníku Le Monde nyní antisemitismus klepe na dveře francouzských židů každý den. Vytváří to vážný migrační trend – francouzští židé se stávají vnitřními uprchlíky.

Francouzští židé nyní nejsou ohrožováni jenom ve svých synagogách a školách, ale i ve svých domovech. Židovská rodina byla nedávno držena jako rukojmí, ztlučena a oloupena ve svém bytě na předměstí v departementu Seine Saint-Denis. Předtím byla zbita a usmrcena shozením z balkonu svého bytu v pařížské čtvrti Belleville lékařka a učitelka na penzi Sarah Halimi. Muž, který ji za pokřiku „Allahu akbar“ (“Bůh je veliký“) zavraždil, byl její muslimský soused. Dva židovské bratry nedávno na pařížské ulici napadli muži pilkou na železo, přičemž křičeli: Vy špinavý židi! Zemřete!

Aktuálně dostal „Pavel“ do své poštovní schránky na předměstí Noisy-le-Grand dopis obsahující výhružku smrtí. V dopise stálo „Allahu akbar“ a byla k němu přiložena nábojnice ráže 9 mm. Následující den přišel další dopis, ve kterém stálo „všichni zemřete“ a který tentokrát obsahoval nábojnici do kalašnikova. Le Monde varuje, že mnoho židovských rodin je pod tlakem. Mladí židovští muži, kteří ve dvoře synagogy na předměstí Garges-lès-Gonesse (departement Val-d’Oise) postavili rituální podzimní přístřešek (sukkah), byli v sousedství napadeni lidmi křičícími: „špinaví židi!“

Historické židovské čtvrti se vyprázdnily. Jérôme Fourquet a Sylvain Manternach ve své knize L’an prochain à Jérusalem? (“Příští rok v Jeruzalémě?“) zmiňují židovské děti, které opouštějí veřejné školy a hlásí se do soukromých. Kvůli větší bezpečnosti pomohly různé organizace 400 židovským rodinám přemístit jejich děti do soukromých škol.

Mezi lety 2005-2015 bylo ve Francii spácháno 4 092 antisemitských útoků. Podle studie, kterou v září publikovala Foundation for Political Innovation, uvedlo 60 % francouzských židů, že se „obávají fyzického napadení na ulici“.

Po teroristických útocích v Paříži v roce 2015 připravil think tank napojený na Židovskou agenturu (Jewish Agency) plán na emigraci 120 000 francouzských židů do Izraele. V roce 2016 emigrovalo do Izraele 5 000 a v roce 2015 7 900 židů. Vedle 20 000 židů, kteří z Francie emigrovali do Izraele v posledních třech letech, dochází rovněž k velkému vnitřnímu stěhování z východní do západní části Paříže – do šestnáctého a sedmnáctého arrondissementu. Podle prezidenta organizace National Office of Vigilance against Anti-Semitism Sammyho Ghozlana se v posledních 10 letech z celkové židovské populace Île-de-France čítající 350 000 lidí 60 000 přestěhovalo.

Francouzská vláda spustila operaci na ochranu 800 synagog, škol a komunitních center. Jak ale vysvětluje deník Le Monde, pro ochranu židů na ulicích a v jejich domovech může udělat jen málo. Islámský antisemitismus požírá Francouzskou republiku.

hlidka

Francouzští vojáci střeží židovskou školu v Paříži. (Foto: Jeff J Mitchell/Getty Images)

Podle studie provedené agenturou Ifop „existuje silná korelace mezi antisemitským násilím a nošením kipy“. Tato židovská pokrývka hlavy z veřejných míst mnohých oblastí Francie zmizela. V Marseille se tak stalo zcela otevřeně – místní židovský lídr vyzval židy, aby se kvůli své bezpečnosti vyhýbali nošení židovských symbolů na veřejnosti. Zatímco židovské symboly mizí, ty islámské se množí – od burkin na pláži po nošení šátků na pracovišti. Židé, kteří z Francie ještě neutekli, se snaží být neviditelní.

Až do roku 2000 bylo pařížské předměstí Bondy „příjemné a poklidné místo s 250 až 300 židovskými rodinami a synagogami, které byly o svátku Šabat plné lidí. Nyní zůstalo pouze okolo 100 židovských rodin“, řekl místní obyvatel Alain Benhamou, který odešel poté, co na zdech uviděl nápisy „špinaví židi“.

Kvůli antisemitismu opouštějí židovské rodiny i Toulouse. Bývalý předseda vlády Manuel Valls hovořil v této souvislosti o „územním, etnickém a sociálním apartheidu“. Francouzská předměstí se rychle stávají společnostmi fungujícími na bázi apartheidu.

Před pár dny byl za účast na teroristickém spiknutí odsouzen k 20 letům vězení Abdelkader Merah, bratr teroristy, který zavraždil čtyři židy v Toulouse. Francouzský znalec islámu Gilles Kepel nazval proces „biopsií“„druhé Francie“ – islamizované, dejudaizované a periferní. „Je pozoruhodné, že po desetiletích strávených ve Francii [Merahova] matka stále mluví velmi špatnou francouzštinou a bylo nutné povolat k soudu překladatele,“ řekl Kepel.

V departementu Seine-Saint-Denis nyní tvoří muslimové 40 % obyvatel. A výsledek? Historické židovské komunity ve městech jako La Courneuve, Aubervilliers, Stains, Pierrefitte-sur-Seine, Trappes, Aulnay-sous-Bois, Le Blanc-Mesnil a Saint Denis mizí. Kvůli absenci bezpečnosti zbývá dnes v místech, jako je Courneuve, méně než 100 židovských rodin z původních 600 až 700. Pro mnohé z těchto židů jde o druhý útěk.

70 % z půl milionu francouzských židů tvoří Sefardové – židé vypovězení ze Španělska v roce 1492, kteří utekli na Blízký východ, do severní Afriky a Turecka raději než do Evropy. Do Francie přišli mezi lety 1956 a 1962, kdy Alžírsko, Maroko a Tunisko získaly nezávislost - jako například dva francouzští nositelé Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannoudji (1996) narozený v Alžíru a Serge Haroche (2014) narozený v marocké Casablance.

V jižním předměstí Paříže Kremlin-Bicêtre, které má 25 000 obyvatel, je nyní 25 % muslimů. Do roku 1990 tvořili židé 10 % obyvatel, nyní pouhých 5 %.

Antisemitismus způsobil revoluci v geografii i demografii Francie. Nenávist k židům se stala vstupní branou k France soumise – podrobení Francie.

Autor je redaktor kulturní rubriky deníku Il Foglio, je italský novinář a publicista.

Překlad původního textu: France: Muslims In, Jews Out
Překlad: Kryštof Čermák

Převzato z webu Gatestone Institute