28.3.2024 | Svátek má Soňa


FRANCIE: Miss France 2021 a tečka za hanebností

11.11.2021

Francouzi volili svoji královnu krásy a čtyři vicemiss pro rok 2021 v sobotu 19. prosince 2020 na západě země, v zábavním parku Puy du Fou. Vítězkou se stala Amandine Petitová, jako první vicemiss skončila April Benayoumová.

Je to ona, proti komu byla namířena hanebnost zmíněná v titulku. Sotva se totiž přiznala k tomu, že je po otci izraelského (židovského) původu, objevily se na Twitteru hnusné antisemitské urážky.

Média tehdy citovala dvě: „Na tohle Hitler zapomněl“ a „Nehlasujte pro Židovku“.

Každý slušný člověk, bez ohledu na to, jaký má či nemá vztah ke Státu Izrael, musí být podobným primitivismem krajně znechucen a rozhořčen.

April Benayoumová

Popsané výlevy jsou důkazem, že obavy ze vzrůstajícího antisemitismu, na který poukazují židovské organizace v diaspoře i politici v Izraeli, nejsou projevem nějakého paranoidního vidění světa. Jde o drsnou realitu.

Je samozřejmě odsouzeníhodné, když se obětí nenávistných útoků stávají ti Židé, kteří se svým vzezřením poněkud liší od ostatní populace (oděvem, plnovousem, pejzy apod.). Lze „rozumět“ (nikoli souhlasit!!!) tomu, že omezence druhu „bezmozkovití“, pro něž je tolerance a respekt k bližnímu něčím naprosto neznámým, tato odlišnost dráždí a provokuje k útokům.

Co ale spustilo lavinu hnusných urážek vůči nádherné mladé dívce, toho času (formálně vzato) druhé nejkrásnější v celé Francii? Proč se kvůli částečně židovskému původu April Benayoumové stala z Twitteru tak odpudivá páchnoucí žumpa?

Opět se potvrdilo, že protižidovská nenávist není vyvolána pouze vnějšími faktory (oblečením, vzezřením). Kdyby April Benayoumová svůj původ neuvedla, nikdo z těch, kdo způsobili hnusný antisemitský skandál by na ní nepoznal, že má částečně židovské kořeny. Vždyť čím se na první pohled liší od vítězky soutěže? Od jakékoli jiné půvabné Francouzky?

Máme tu další děsivé potvrzení toho, že antisemitismus je hluboce zakořeněn v myslích nemalé části populace (v tomto případě francouzské). Je to zlo, které nelze ničím ospravedlnit; mor, s nímž je třeba bez ustání bojovat. Jako s terorismem, jako s koronavirem, jako s nebetyčnou lidskou hloupostí, tupostí a omezeností.

Tímto druhem antisemitismu se samozřejmě zabývala francouzská justice. O jejím verdiktu informoval 3. listopadu večer portál The Times of Israel (obr. 1).

Benayoum

obr.1

Potrestáno bylo sedm lidí, čtyři ženy a tři muži (osmý obžalovaný byl zproštěn viny). Ne, nebyli odsouzeni do vězení. Musí zaplatit pokutu. V rozmezí od 300 do 800 eur.

Ke zveřejnění hnusných tweetů se všichni přiznali, popřeli ovšem, že by se jednalo o antisemitismus. Někteří se obhajovali tím, že učinili politické prohlášení ve prospěch „palestinské věci“. Vskutku pozoruhodné uvažování. Soud se ovšem s těmito výmluvami neztotožnil a logicky dovodil, že útoky se týkaly Benayoumové jako osoby. Kvůli jejímu původu.

Všem sedmi bylo také řečeno, aby zaplatili jedno euro coby symbolické odškodnění jak April Benayoumové, tak těm sdružením bojujícím proti rasismu a antisemitismu, která se k žalobě připojila.

Čtyři z odsouzených musí také absolvovat dvoudenní kurs občanské nauky, protože podle soudu nepochopili závažnost svého počínání. (Můj názor: Toto je jednoznačně smysluplnější trest než zavírat někoho za prezentovanou stupiditu do kriminálu.)

Kauza má ještě dva pozoruhodné aspekty.

Jean-Louis Lagarde, právník francouzské protirasistické neziskové organizace MRAP, sice vnímá tresty jako mírné, nicméně uznává, že jsou výchovné: „Nemůžete se jen tak schovat za internet nebo Twitter.“

Závažnější pohled na věc přinesl Jean Veil, právník April Benayoumové. Podle něj má svůj podíl viny na tom všem také samotný Twitter, neboť urážlivé příspěvky byly veřejně přístupné několik dní. „Moje klientka se domnívá, že v tomto případě je na vině nedbalost Twitteru.“ Dodal, že proti němu byla podána samostatná žaloba.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.