Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FRANCIE: Macronovo vítězství podle Pyrrha

diskuse (29)

Macron a francouzská demokracie utrpěli Pyrrhovo vítězství. Nikdo nezískal v Národním shromáždění většinu, takže se budou velmi složitě tvořit koalice. Pravicové Národní sdružení skončilo proti očekávání překvapivě až třetí, a to za levicovou koalici Nová lidová fronta a za prezidentskou koalicí Spolu, v ní dominuje macronovská strana Obnova.

Skutečným vítězem francouzských parlamentních voleb je však Mélenchon - fanoušek bývalého venezuelského vůdce Huga Cháveze a kubánského Fidela Castra.

Macron označoval možné vítězství Národního sdružení, neboli lepenovců, za hrozbu převzetí moci ďáblem.

Teď Lucifera instaloval tím, že ve volebním vítězi, levicové koalici socialistů, zelených, komunistů a radikálně levicové Nepoddajné Francie, které se sdružili v „Nové lidové frontě“ (vzpomínáte na naši „Národní frontu“ jako pláštík pro převzetí moci komunisty?) bude hrát prim extrémní levice v čele s s Jeanem-Lucem Mélenchonem, tedy vůdcem Nepodajné Francie.

Mélenchon získal v rámci levicové koalice nejvíce křesel, ale on sám premíérem bude jen těžko, protože je mezi Macronovými politiky neoblíbený. Pro mnohé současné Macronovy vládní politiky je Mélenchon ještě obtížnější vší v kožichu než Le Penová... Dnes si jde těžko představit, že by Macronovi politici chtěli zasedat ve vládě spolu s mélencheovci, který v předvolebním programu jasně deklaroval revizi klíčových reforem 2. mandátu prezidenta Macrona, zejména reformu penzí.

72letý Mélenchon, syn poštovní zaměstnankyně a učitele, oba potomci Španělů a Italů, kteří emigrovali do francouzského Alžírska na přelomu století, se narodil v Tangeru, dnešním Maroku, kdy to byla mezinárodní zóna. V 11 letech se přestěhoval do Francie, vystudoval filozofii, dělal různé práce včetně novináře a korektora a zapojil se do trockistické politiky. Do Socialistické strany vstoupil v roce 1976 ve věku 25 let a byl zvolen do různých regionálních, národních a evropských legislativních funkcí. Po třiatřiceti letech socialisty opustil a přišel s levicovovou stranou, protože ze socialistů se podle něj stali „zaprodanci“. Prezidentských voleb v roce 2017 už se pak účastnil jako vůdce hnutí Nepoddajná Francie.

Proč se ho investoři bojí? Mélenchon často zasypává davy dlouhými projevy s popisem zla „extrémních trhů, které přeměňují utrpení, bídu a opuštěnost ve zlato a peníze“. Mélenchon považuje Francii za zemi „s obrovským bohatstvím, které je špatně rozděleno“. Chtěl by více utrácení státních peněz, zastropování důchodu na 60 letech.

Světově významná ratingová agentura Standard & Poor’s počátkem června zlomově zhoršila rating Francii, z hodnocení AA na AA-. Tak špatné hodnocení splácet svůj dluh země v jejích očích dosud nikdy v historii neměla. Podle agentury Standard & Poor’s má veřejný dluh země vzrůst do roku 2027 na 112 % HDP. Loni byl státní rozpočet Francie deficitní 154 mld. eur (bezmála 4 biliony korun), což znamenalo 5,5 % vůči HDP. S nadcházející vládou za účasti extrémní levice se Francie asi hrdě vydá směrem k propasti dalších dluhů.

Mélenchon je fanouškem bývalého venezuelského vůdce Huga Cháveze a kubánského Fidela Castra. Opravdu výrazně by zdanil bohaté, zmrazil ceny potravin i pohonných hmot, vystoupil z NATO. Je tvrdě proti Izraeli, stejně jako Le Penová by rád měl dobré vtahy s Ruskem. Je proti jaderné energii a Francii by chtěl od roku 2050 pohánět obnovitelnými zdroji.

A co kdyby se díky své společné většině v parlamentu a následně ve vládě spojila krajní levice a krajní pravice a Macronovci by ostrouhali? Vždyť se na té politické kružnici nakonec ve svých extrémech sejdou!

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Petr Kamberský
25. 7. 2024

Nominace Jozefa Síkely do Evropské komise je dokonalou ukázkou paradoxu vládnutí skrze systém...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Před semifinálovými duely to vypadalo nadějně, nakonec si o titul z domácího turnaje okruhu WTA v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz