24.10.2020 | Svátek má Nina


FRANCIE: Macronova nástupu se obávám

20.5.2017

Odpovědi pro Lidové noviny ohledně nového francouzského prezidenta

Znamená nástup Emmanuela Macrona skutečně tlak na federalizaci EU? Někteří představitelé Evropské komise již jeho návrhy na společný rozpočet EU brzdí jako nerealistické...

Nástup Emmanuela Macrona vidím jako výraznou kvalitativní změnu. Neříká sice nic nového, neříká nic jiného než jeho předchůdce Hollande, neříká nic jiného než další bruselští europeisté, ale říká to silně, s elánem. Není to ona stará, unavená, opotřebovaná evropská politická třída, ve které už není žádná síla něco nového udělat. Pouze bránit to staré. Proto se nástupu E. Macrona obávám.

Mluví se o novém startu „německo-francouzského motoru“. Může tento tandem uvnitř EU posílit případné podzimní vítězství Martina Schulze?

Fanatičtí obhájci evropské unifikace a centralizace jistě věří v jakýsi německo-francouzský restart. Nevím však, není-li to už věcí minulosti. Francie je daleko slabší partner z objektivních důvodů – ekonomická slabost, politická nepřesvědčivost (v Německu by nemohl nikdy ve volbách vyhrát člověk, který by za sebou neměl žádnou politickou stranu), dlouhodobá levicovost země, velké narušení etnické homogenity země, neintegrující se muslimská komunita, atd. Před půl stoletím to bylo jinak. Že by to mohlo z jakýchkoli důvodů posílit podzimní šance evropského extremisty Martina Schulze si nedovedu představit.

Macronovo vítězství si pochvaloval premiér Sobotka, vicepremiér Babiš mu velký obdiv vyjadřoval již před volbami. Nemáte obavu, že kritické hlasy poukazující třeba na „peskování“ střední a východní Evropy za nedostatek solidarity, v české politice zanikají?

Nevím, kdo všechno si vítězství Macrona u nás pochvaloval, spíše jsem u mnohých (včetně předsedy ODS) viděl radost nad nezvolením Le Penové. Nevím, že by se někdo Macronovi obdivoval. Vidím spíše to, že se málokdo odváží tvrdě reagovat na Macronovo „peskování“ střední a východní Evropy. To je ale už dávno zcela typicky „české“.

Podpoří Macronovo vítězství spolupráci v rámci V4, která se chce dlouhodobě profilovat jako hráč uvnitř EU?

Kéž by Macronovo vítězství přispělo k intenzivnější spolupráci či lépe řečeno k formulování společných zájmů v rámci V4. Nesouhlasím s tím, že se V4 snaží „dlouhodobě profilovat jako hráč uvnitř EU“. Kéž by tomu tak bylo. Stalo se pouze to, že v jedné konkrétní chvíli mezi čtyřmi středoevropskými zeměmi došlo k stejnému názoru na násilné přerozdělování migrantů. Jinak vždy převažoval a převažuje i nyní odlišný názor jednotlivých zemí. Skoro nikdy se neuměly shodnout. Spolupráci v rámci V4 Macron asi příliš neposílí. Neočekávám to zejména od nás. Přes všechny fráze o opaku je Česká republika nejslabším článkem řetězu zvaného V4.

LN, 15.5.2017

www.klaus.czHledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.