Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FRANCIE: Macron do toho kopl

diskuse (74)

Zatímco skvělému premiérovi a moudrému státníkovi Petru Fialovi jeho dlouhodobá strategie postavená na SPOLU vlastně docela vyšla, což mne osobně dost překvapilo, ve Francii se po volebním propadáku vládní strany semlela hotová Berezina. Petr Fiala upřednostnil společné zájmy koalice před zájmy své rodné strany a SPOLU sice volby nevyhrálo, ale dopadlo nakonec docela slušně, nejedná se o žádnou katastrofu a koalice SPOLU zůstává do sněmovních voleb jednotná a nerozhádaná. A to je vlastně strategicky vzato velká výhra. Zbytek se uvidí časem.

Ve Francii vládní strana zcela propadla a přestože také skončila na druhém místě, rozdíl mezi vítěznými národovci z Rassemblement national (RN) a vládními centristy z Renaissance byl opravdu mohutný. No a to vedlo prezidenta Macrona k tomu, že nelenil, použil jeden ze svých ústavních nástrojů a takřka okamžitě po ohlášení výsledků voleb rozpustil dolní parlamentní komoru a vyhlásil předčasné volby, které se budou konat třicátého června a sedmého července, tedy v nejbližším možném časovém termínu, který francouzská ústava nabízí.

Tento Macronův tah asi nikdo nečekal a na francouzskou politickou scénu dopadl jako blesk z čistého nebe, což bylo vidět i z překvapených vyjádření poslanců nejrůznějších parlamentních frakcí. Bůček a nohy v teple po roce a něco brutálně skončily a poslanci budou za tři týdny nuceni velmi předčasně obhajovat své mandáty, přičemž nic není vzhledem k rostoucím preferencím RN jisté a předem dané.

A o tom, že budou muset nadmíru urychleně pohnout šunkami svědčí i skutečnost, že termín k podání kandidatury na jednotlivých prefekturách vyprší tuto neděli o půlnoci. Tato vskutku šibeniční lhůta má samozřejmě vliv i na akceleraci procesu vzniku možných volebních koalic a z nich plynoucích dohod o společných kandidátech v jednotlivých volebních obvodech. Jako první se zatím obecně dohodla levice a vytvořila rámec pro další spolupráci s názvem lidová fronta. Její vznik velmi rychle zorganizovala zelená rakovina lidstva, která doposud nepochopila, že je jednou z hlavních příčin celého problému a nikoli nějaký lék, jenž by ho mohl napravit. Ve společném prohlášení, jež vydali, se uvádí, že jsou připraveni vládnout a odpovědět na mimořádné situace (urgences) demokratické, ekologické, sociální a na zachování míru. Ekologie je pro ně zkrátka pořád více než lidé a sociální politika, jejich vidění světa se nezměnilo ani po posledním volebním fiasku z minulého víkendu. Zeleným se tak podařilo shromáždit levici od socialistů až po Mélenchonovy revoluční extrémisty, kteří navíc podporují Hamás a Palestinu od řeky k moři.

Vítězní národovci z RN nabídli spolupráci republikánské pravici a jejich šéf dnes prohlásil, že by byl pro, což rozpoutalo obrovskou smršť v jeho straně, přičemž celé vedení se od jeho výroku distancovalo a vyzývá ho k rezignaci. Dalším možným partnerem Republikánů by mohla být Macronova vládnoucí centristická strana, se kterou často během dvou volebních období spolupracovali, ale vypadá to spíše tak, že půjdou do voleb sólově. Těžko říct, situace je ve zrychleném pohybu a vše se mění z hodiny na hodinu, ze dne na den. Třeba Zemmourova strana Reconquête se zdála být logickým partnerem vítězné RN, ale poté, co stranická dvojka Marion Maréchal Le Pen v pondělí navštívila stranický sekretariát k jednání s Jordan Bardellou a svou tetou Marine Le Pen, tak to pro ni skončilo špatně a odešla s nepořízenou.

No a Macron? Tomu již stejně o nic nejde, neboť po ukončení druhého prezidentského mandátu, jenž skončí v roce 2027, již stejně nemůže kandidovat. Tak do toho praštil a je to. Stejně již nic neriskuje. Si asi řekl, že už toho má dost, jak všichni pořád vykřikují Macron demisi a podobně a nedokáží se v parlamentu dohodnout na ničem smysluplném. Při této příležitosti bych chtěl zdůraznit, že Macron je první francouzský politik za takřka čtyřicet let, jenž jenom prázdně nemluví, ale má skutečně koule k tomu, aby i silou prosadil nejrůznější nutné reformy, které jsou však, jak už to chodí, u obecného všeholidu velmi nepopulární, přičemž celá levice z něho má nekončící kopřivky a jiná nemilá svědění. Řekl bych, že v následujících týdnech bude ve Francii veselo.

https://marakweb.wordpress.com/

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Jindřich Göth
19. 7. 2024

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Jeden člověk přišel o život a čtyři další utrpěli zranění v noci na dnešek při silné explozi v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz