24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

FRANCIE: Krize parlamentní demokracie

Před Vánocemi jsem poslouchal na stanici France Info rozhovor s francouzským strojvůdcem. Vysvětloval, proč se účastní stávky železničářů. Vůbec nepůsobil jako klasický agresivní francouzský odborář.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pleva 5.2.2020 23:35

Velký dík za tuto úvahu! Mnoho let jsem přemýšlel proč se Švýcaři tolik odlišují - pozitivně - od ostatních Evropanů, jak dospěli ke své přímé demokracii, a proč se jim daří si ji udržet. Odpověď nemám, ale strašně by mě to zajímalo, stejně jako vysvětlení zatvrzelé pitomosti okolních evropských národů se od Švýcarů poučit.

V. Čermák 5.2.2020 18:24

Inu Švýcarsko Velmi Zbohatlo na miliardových Židovských vkladech, které pak nikdo nevyzvedl, neboť všichni mrtví a dále na pochybných vkladech, které nekompromisně podléhaly Bankovnímu tajemství. Takto Zbohatlím se to nyní Referenduje o většinou nepodstatných věcech a že do EU ne, to je taky jasné. A pokud jim někdo nechce Sáhnout na Jejich Peníze, tak jsou Tolerantní a Milí. ;-D;-D;-D Toš tak...

P. Grigar 5.2.2020 18:39

..Švýcarsko si vesele referenduje už od r. 1848 a požadavek 50 ooo podpisů zavedlo od r.1891. Ta patálie s mrtvými židovskými konty měla na jejich přímou demokracii vliv minimální. A především referenda zpočátku o nepodstatných věcech, by nás mohla naučit pozdějšímu zodpovědnému referendování o těch důležitých. Jak jste se učil chodit, coby malé robátko? Postavili vás hnedle na start Praha-Prčice? Asi ne..;-)

V. Čermák 5.2.2020 22:13

Mně to nevadí, že si referendovali dřív, ani že si referendují potom. Já mluvím o těch Židovských Penězích, na kterých Velmi Zbohatli. No a takto Zbohatlí si mohou dovolit mnohem víc, než ti Chudí, zvlášť když o ty Peníze dobře pečují. A kromě těch Peněz jsou ty ostatní věci důležité Méně. Máte s tímto prostým konstatováním snad nějaký Problém?;-D Toš tak....

J. Krynický 5.2.2020 22:41

Vy mluvíte nesmysly. Peníze na kontech po mrtvých Židech nikdy nepředstavovaly pro Švýcarsko podstatnou částku.

Ano, druhá světová představovala pro švýcarské banky velký zisk, ale z úplně jiných důvodů.

P. Kolar 5.2.2020 18:42

Pan Čermák hledá hůl. Na ty zatracený zbohatlíky.

V. Čermák 5.2.2020 22:15

Jakožto Křesťan Hůl na druhé nehledám. Prosté konstatování. Jinak nějaká připomínka k věci? ;-D

P. Kolar 5.2.2020 22:37

Bo jste ji už našel. A to bylo přímo k věci. :-)

J. Ráž 5.2.2020 13:07

Malá poznámka k nastíněnému rozdílu mezi Francouzi a Čechy, kde autor tvrdí, že když se něco nelíbí Francouzům na Macronovi jdou stávkovat, ale když se nelíbí Čechům vláda Andreje Babiše, tak jen sedí v hospodě a remcají. To není pravda. Ti, co se jim nelíbí vláda Andreje Babiše a myslí si, že odchodem Babiše z vlády se něco změní, chodí demonstrovat. Ostatním se buď tato vláda líbí nebo je jim to jedno, protože ví, že změnou vlády se pro ně nic nezmění. A proto nemají důvod stávkovat, demonstrovat nebo se jinak pouličně projevovat.

Destabilizovat společnost nějakými pouličními akcemi, když nejde tak říkající "o život" jako tomu bylo v roce 1989, to není opravdu Čechům vlastní. A já to považuji za dobrou vlastnost.

F. Houžňák 5.2.2020 13:16

Ano, tak nějak. Jak mi před čtyřiceti lety říkal jeden Čech usazený ve Francii, francouzská mentalita je taková, že Francouzi mají v srpnu celostátní dovolenou a pak v září a říjnu stávkují, protože se jim po dovolené nechce dělat.

V. Čermák 5.2.2020 17:56

R^R^

P. Grigar 5.2.2020 18:48

.. z jiného pohledu ovšem může vyplynout, že Francouzi si dokázali ledacos vystávkovat. V českých zemích převládá zkušenost, že pouliční akce vedou většinou ke zhoršení a tzv.politické a společenské elity nás v tom usilovně utvrzují. Český člověk jde do ulic bez precizní definice problému a stahuje se z nich, aniž by dosáhl nějakého řešení. Nejvýš tak mlhavé sliby.

Nemám ten dojem, že stažením Babiše z politiky by se něco změnilo.

J. Krynický 5.2.2020 22:43

Francouzi so leccos vystávkovali ... kdyby je Němci už desítky let neživili, tak už si stihli vystávkovat i bankrot.

J. Schwarz 5.2.2020 12:38

Problémem není že macron říká že smlouva neplatí. problémem jsou samotné smlouvy občana se státem. Třeba už v případě těch železničářů - kdyby celkové náklady na dopravu, včetně mezd i těch časnějších odchodů do důchodu - byly zakalkulovány do ceny jízdenky, o čem by se vlastně diskutovalo? Do jednotného důchodového systému by za své zaměstnance přispívala více příslušná firma, ti by mohli pro mne za mne odejít do důchodu třeba ve třiceti a ostatním by to mohlo být fuk. Jenže by nejspíš vlakem nikdo nejezdil. levnější by bylo taxi. Stejný problém nastává s povinným "sociálním" a zdravotním pojištěním. Tam taky lidi vstupují do systému oblbnuti sliby politiků jak to bude fungovat / teda nejdřív si "sami odhlasují" ten úžasný povinný systém / a pak už v něm jedou. Jenomže zavedený systém změní vstupní podmínky a ukáže se, že se změnami nikdo z politiků a prosazovatelů systému nepočítal / například sociální zabezpečení ovlivní porodnost / a najednou nejsou na důchody peníze. Hlasování o výhodách a požitcích je vždy zatíženo konfliktem zájmů, stát nikdy "férově" nerozdává všem a tak většina hlasuje pro systém, který jí pomůže na úkor jiných. Referenda by v tom nepomohla. Zabránila by prezidentovi systém změnit, ale asi by nezabránila jeho vzniku přes odpor menšiny, která jej má vlastně zaplatit.

M. Valenta 5.2.2020 11:30

Dobrý článek s jedním drobným nedostatkem. Asi se shodneme, že důchodová reforma je třeba. Odhlasovali by si ji Francouzi/Češi navyklí léta na kojnou- stát v referendu? Silně o tom pochybuji.

P. Staronový 5.2.2020 11:39

Jistěže ne, ale článek je o něčem jiném.

R. Brzák 5.2.2020 12:00

Myslím,že by si Češi odhlasovali snížení daní a některá omezení státní regulace. Z čehož by vyplynulo skrze zvýšení podnikatelské aktivity i zvýšené bohatství lidí - a tudíž by drtivá většina problémů s důchody byla vyřešena.

M. Valenta 5.2.2020 13:11

To je možné. Brzy by ovšem Babišovi voliči, poté co zjisti, že pro ně peníze nezbývají, vyvolali referendum nové a vrátili vše do původního stavu.

J. Jurax 5.2.2020 14:41

Ehm ... pokud Vám rozumím, tak a priori předpokládáte, že nyní jsou Babišovi voliči nějak upláceni na úkor Babišových nevoličů, píšete-li, že pak by pro Babišova voliče už prachy nezbyly.

Mohl byste uvést nějaké důkazy pro toto tvrzení?

M. Valenta 5.2.2020 15:43

Mohu. Babiš v podstatě vykrádá sociálně-demokratickou politiku formou uplácení těch méně aktivních občanů, mezi které Vy jistě nepatříte.

V. Čermák 5.2.2020 18:11

Babišův věrný Satelite, to se vám zase něco moc nepovedlo.Rv Označovat Státní zaměstnance a Důchodce za Méně aktivní občany může jen IdiotRv. A nazývat Nápravu Podfinancovaných platů a Důchodů Uplácením může jen DebilRv. A vy jste Kdo a vy děláte Co? ;-D A mimochodem, Jak to je s Platy St. zaměstnanců a Důchodů ve vaší nové vlasti, kam jste Emigroval za lepším? Jsou taky Podfinancované, nebo je už dávno někdo Uplatil? ;-D;-D Čekám na odpověď;-D Toš tak...

J. Jurax 5.2.2020 19:14

No ... jaké uplácení máte konkrétně na mysli?

V. Kain 5.2.2020 16:26

Valento vůbec jste Brzákovi nerozuměl.Opak je pravdou.Bylo více peněz i pro důchodce,ale to by musela silně zeštíhlet státní správa.Víte kolik odčerpává bez užitku ze státního rozpočtu?

V. Čermák 5.2.2020 18:14

Ano, ale po vzoru našich Spojenců nemůže vyhodit svého úředníka ani Ministr či Premiér. Rv Jistě pane Ministře, Jistě pane Premiére;-D;-D;-D. Toš tak...

F. Houžňák 5.2.2020 11:18

Neznám osobně žádného Čecha, který by říkal, že „u nás lidé nejsou vychovaní, aby si sami utvořili názor, a snadno podlehnou manipulaci“. Naopak, mí známí a příbuzní si vesměs tvoří názory po svém a mají pro ně zdůvodnění. Tak nevím, třeba v Brně je to jinak. Stejně tak tvrzení, že "nechat si všechno líbit jako Češi, když nesouhlasí s počínáním svého demokratickou většinou vybaveného premiéra a „řeší“ to v hospodě u piva" je velmi sporné, on ten nesouhlas je valnou většinou skutečně jenom v rovině nadávání u piva, ale jinak Babiš valné většině lidí nijak nevadí, nebo pokud ano, jenom velmi teoreticky v rámci nadávání "na ty zloděje nahoře". Řekl bych, že švýcarský (tedy francouzský) pan profesor trpí obvyklou chorobou zahraničních Čechů, že totiž na nás domácí Čechy je třeba nahlížet jako na nevzdělané primitivní blby, co si nechají všechno nakukat a které je třeba poučovat, aspoň tedy trošku. Udivuje mě to, když vidím, že autor je profesorem přes přírodní vědy, většinou jsou takovéhle výroky doménou různých lidí "přes něco s médii", vystudovanců sociologie a podobných pavěd.

P. Staronový 5.2.2020 11:41

Od mých osobních známých jsem to pochopitelně taky neslyšel, ale jde-li zde někdy řeč o referendu, vyhlašují to politici, s oblibou. Zvolení politici.

F. Houžňák 5.2.2020 11:43

Vy nerozlišujete mezi veřejnými prohlášeními politiků a soukromými názory? A od koho a při jaké příležitosti jste to slyšel, smím se zeptat?

J. Schwarz 5.2.2020 12:50

No on i "profesor přes přírodní vědy", pokud žije ve Švýcarsku a české reálie sleduje jen prostřednictvím médií se může dobrat dost podivných závěrů. Zvlášť když především zahraniční média referují o Česku na základě bonzů globalistických "neziskovek".

V. Petr 5.2.2020 16:09

R^R^R^

V. Povolný 5.2.2020 9:55

Je docela zajímavé, že ona údajné neschopnost občanů ČR rozhodnout se samostatně v referendu vůbec nevadí u voleb.