Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

FRANCIE: Islamismus je produkt islámu

V článku Mezi sekularismem a islamismem (LN, 20.11.2020) analyzuje Zdeněk Müller, arabista žijící ve Francii, důvody pro očividnou bezradnost Francouzů tváří v tvář hrozbě, kterou představují islámští teroristé.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MG

Tento pohled na současnou Francii není úplný a je jednostranný. Francouzské osvícenství není výměnou náboženského pohledu na svět pohledem racionálním, ale pouhou eliminací toho obsahu křesťanství, které je v rozporu s vědeckými poznatky. Zbytek křesťanského učení, zejména křesťanská morálka a etika, jsou nadále součástí i osvícenské Francie.

Hlavním problémem muslimů ve Francii je zásadní nesouhlas s křesťanskou morálkou a etikou. Pro muslima a nejen pro něj je zcela nepřijatelné např. nastavit druhou tvář, pokud jej někdo udeří. Takových zcela zásadních rozporů je plno. Současná Francie se v poslední době výrazně radikalizovala a francouzský stát se snaží celou francouzskou populaci převychovat v duchu těchto tzv. univerzálních hodnot. Reakce muslimské části populace je zcela logická, naprosto tento tlak odmítá a radikalizuje se sama.

Pro českého pozorovatele je situace nepochopitelná, protože pravé křesťanské hodnoty a etiku se komunistům podařilo téměř dokonale zničit. Česká společnost je jedna z mála racionálních a opravdu osvícenských společností. Zde by muslimové neměli žádný problém, protože jsou pro ně současná česká etika a pohled na svět zcela racionální a přijatelné. Francouzští muslimové mají stejný pohled na migraci, LGBT apod. jako např. rodina Klausů. Ve Francii dochází uvnitř k podobnému rozporu, jako je rozpor mezi zeměmi Visegradu na jedné straně a západní Evropou na druhé straně.

0 0
možnosti
JZ

Vůbec Vám nerozumím, jak to myslíte, že muslimové mají stejné názory - racionální - jako většina české společnosti, jejíž křesťanské hodnoty a etiku se komunistům podařilo zničit (s tím samozřejmě souhlasím). Muslimové mají různé názory, které se jaksi dědí v rámci jejich náboženství, ale jen velmi málo z nich bychom mohli označit za racionální. Spíše by se daly označit za pragmatické nebo praktické. S racionalitou totiž obvykle nemají mnoho společného. V české společnosti je racionality více, pochopitelně, ale také převládá pragmatičnost. Opakem víry totiž není nevíra, ale pověra.

Dále se mi nezdá příliš pravděpodobné, že by lidé, kteří svůj hodnotový systém odvozují od dogmat, o kterých se nesmí pochybovat ani je jakkoli kritizovat a které jsou v přímém rozporu s racionalitou, bez problémů zapadli do společnosti, která ráda pochybuje o všem a nerada zastává jednoznačná stanoviska veskrze ke všemu a neuznává žádnou autoritu.

0 0
možnosti
KK

Islám v Evropě nechceme !

Ano, islám v Evropě je, tak jako byl v roce 1683, a my se s tím nesmíme smířit, tak jako se nesmířili Evropani v roce 1683. Bože, dej mi sílu změnit věci, které změnit lze, a existenci islámu v Evropě změnit lze. V neexistenci islámu v Evropě. Stačí jen dělat, co dělal můj prapra...dědek na vídeňských hradbách.

Navíc musíme zlikvidovat poraženectví (islám je v Evropě a s tím nehneme) a zlikvidovat pátou kolonu nepřítele. (islám je náboženství jako každé jiné a katolíci taky vraždili...) Přišel čas vyčistit Evropu.

0 0
možnosti
DH

:-/ TAKY NÁZOR , BPHUŽEL ...

0 0
možnosti
VC

Jo jo, problémy je třeba hledat u kořene. Léčba následků bez příčin je neúčinná. Bohužel i autor trochu sekularismus nechápe. Rozluka církve a státu je jistě správná. Ale nemá znamenat odmítání nebo dokonce potírání existujícího náboženství. Má jít o vzájemnou a myslím, že i správnou nezávislost mezi církví a státem. Ono totiž Satana bez Boha nevyženete. Odhodili jste křesťanství, přišel Islám.

0 0
možnosti
RM

jenže co teď s tím, že. teď už asi nic. bohužel. (zkráceno)

0 0
možnosti
JP

J16a90r90o 19P27l96e31v21a

26. 12. 2020 15:28

V jedné jediné věci měl Turek Erdogan pravdu: "Je jen jeden islám." To znamená, že žádný "islamismus" neexistuje, je to jen výmysl politicky korektních pitomců, kteří chtějí zachraňovat pověst islámu! Je to naše pátá kolona zrádců!

0 0
možnosti
JD

Presne tak. Islam je neslucitelny s evropskou kulturou a vzdy byl nas uhlavni nepritel.

0 0
možnosti
JC

Je zajímavé, že problémy jsou jen s muslimy. Ale kde žijí budhisté, šintoisté, křesťané, a jim podobní žádné problémy nejsou.

0 0
možnosti
Foto

Jsou, ale ne tak velké.

0 0
možnosti
LD

L92i43b13o68r 24D49a64v53i40d

26. 12. 2020 12:42

Islám či islamismus? Úplně zbytečné žonglování s pojmy!Jak islám, tak islamismus jsou v obou případech nereformovatelným a zločinným politickým systémem maskovaným do podoby náboženství. A každý "mírumilovný" muslim není ničím jiným, než prozatím spící rakovinnou buňkou!Jedinným možným řešením je odmítnutí jakékoliv podoby islámu či islamismu!!!!

A k tomu silové pokoření všech, kteří si dovolují nadřazovat islám či islamismus nad naše evropské zákony!

Na to je však ve Francii i v dalších západoevropských zemích už bohužel příliš pozdě!Rakovinou islámu a islamismu včetně jejich protagonistů jsou tyto země už dnes natolik promořeny, že se tyto státy přiblížily předsmrtné agónii soustavných občanských válek mezi původním obyvatelstvem a přivandrovalou muslimskou lůzou!!!!

U nás je v této věci minuta před dvanáctou! Pokud si však budeme zahrávat a volit i nadále takové politiky, jako jsou ti současní, pokud zavčas nenakopeme zadek všem neziskovkám a nějakým Drahošům, kteří mají "úctu k islámu", může se nám přihodit totéž co Francii!

0 0
možnosti
VC

Přesně tak, islám je politická doktrína ne nepodobná nacismu nebo komunismu, je stejně agresívní a vražedná, takže evidentně stojí mimo zákon, a jako s takovou by mělo být nakládáno. Nejdřív je islámu třeba odejmout status náboženství, za který se schovává, jako ten pověstný vlk v rouše beránčím.!!

0 0
možnosti
ZL

Problém není rozlišit islám a islamismus. Zastavím se, zamyslím se a přijdu na to.

Problém je PŘEDEM rozlišit muslima - člověka slušně rozmlouvajícího se "svou představou boha" a islamistu, který vyskočí z modlicího koberečku, zpoza záhybů svého roucha vytáhne nůž, šmik - a je po mně.

Úvahy o třicetileté válce jsou irelevantní v tom smyslu, že z nich pro tento problém neplyne žádné poučení. Nakonec - jistě i v 1. polovině 17. století existovali kromě těch radikálních i "slušní" katolíci a protestanti, stejně jako relativně nedávno v severním Irsku.

0 0
možnosti
Foto

České stavovské vojsko byla armáda politických představitelů Českého království, ale to nic nevypovídá o jejím národnostním složení. Císařská armáda spolu s vojsky Katolické ligy měla charakter mezinárodní a tvořili ji především vojáci ze Střední a Jižní Evropy. Polský podíl vystupuje již v období před samotnou bitvou, protože tzv. česká válka či česko-falcká válka vypuká po pražské defenestraci v roce 1618. Z hlediska konfesního složení nelze říci, že proti sobě stojí katolíci a protestanté, i na katolické straně nacházíme vojáky, kteří se hlásí k nekatolické konfesi.

0 0
možnosti
JJ

J55u55r97a 10J59u12r43a12x

26. 12. 2020 11:23

Nojo, islamista je holt muslim, který bere korán opravdu vážně.

0 0
možnosti
JK

Napadá mě otázka, proč islamismus není v USA a v Kanadě? - tam je muslimů, jako když naseje

0 0
možnosti
JJ

J55u64r58a 77J18u30r62a75x

26. 12. 2020 11:25

Opravdu tam není?

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz