4.7.2022 | Svátek má Prokop


FRANCIE: Francouzská reforma institucí

23.7.2008

2. července jsem zde napsal v dodatku k článku Lisabon for dummies:

A ještě jedna poznámka, která vyzývá k bdělosti: V minulých dnech, při projednávání tzv. Reformy institucí, zrušil fracouzský senát návrh poslanců schválený vládou o povinném provedení referenda o přístupu jakéhokoliv státu do EU, jehož počet obyvatel je vyšší než 5 procent celkového počtu obyvatel EU, což se týká zvláště Turecka. Podobně jako u nás bude mít toto rozhodnutí asi jen odkladný účinek, protože senátem odmítnutý návrh jde nazpátek do poslanecké sněmovny, která senátní změnu zase pravděpodobně odmítne, ale říká to o francouzském senátu ledacos.

A to byl omyl. Domníval jsem se, že účelem tohoto návrhu byla jakási úlitba levicovým poslancům, aby aspoň někteří pro Reformu institucí hlasovali, a očekával standartní hlasovací mašinerii pravicových stran. V dnešním (22.7.) ranním pořadu "Quatre vérités" francouzské televise Télématin France 2, ukázal však pravicový poslanec Nicolas Dupont-Aignan, že šlo o akci presidenta Sarkozyho pro vyřazení referenda (pokud vstup Turecka do EU, proti kterému doposud byl, by mu přestal vadit nebo mu začal překážet pro uskutečňování jeho politických cílů - J.T.). K včerejšímu hlasování musí být přijaty ještě prováděcí zákony, ale podle současné situace to vypadá tak, že zákon o referendu bude platit, ale president republiky může udělit parlamentu na návrh nebo žádost parlamentu právo rozhodnout o věci hlasováním místo referenda. A to je konec pojistky, kterou povinné referendum dosud bylo.

Dupont-Aignan podobně jako mluvčí oposiční socialistické strany ostatně také odsoudil naprosto nediplomatickou snahu Sarkozyho přimět Iry, aby krátce po lidovém hlasování jeho výsledek změnili novým hlasováním. (Tím se představil irské veřejnosti jako opravdový "frog" a to si mohl ušetřit.- J.T.)

Bližší o zajímavých názorech mírně pravicového poslance Dupont-Aignana najdete na adrese http://blog.nicolasdupontaignan.fr/.SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...