24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

FRANCIE: Drobné zajímavosti kolem volby presidenta

Začněme s francouzskou Národní frontou (Front National) a její šéfkou Marinou Le Pen. Stranu převzala po otci, který se hlavně zabýval islamskou imigrací. Přepracovala a rozšřila program, i když problém nepřípustně početné islamské imigrace v něm zůstal jedním z dvou hlavních bodů (imigrace a bezpečnost občanů).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 15.5.2012 9:15

Ali Dálipámbu je opravdu "nejspíš" pseudonym a

jeho pravé jméno bych hádal na nějakého toho Adriaana van de Groota nebo podobně muslimsky znějící...

S. Netzer 15.5.2012 9:37

Re: Ali Dálipámbu je opravdu "nejspíš" pseudonym a

Každopádně volič Wildersovy PVV. A podle páně Teplého logiky bude Wilders asi taky "levičák", protože brojí proti přistěhovalcům, jako Marine Le Pen. A jeho PVV "levicovém hnutí s nacionalismem". :-/

B. Jelínek 16.5.2012 17:44

Re: Ali Dálipámbu je opravdu "nejspíš" pseudonym a

Řekněte nám kdo je levice a kdo pravice - čím se tedy dle Vás liší! Co je základní rozlišovací znak? Neodvolávejte se na politology ale  stručně , jasně , výstižně!

H. Lukešová 15.5.2012 0:16

Nacionalismus nemusí být vždy výsadou pravicových stran,

jak píše autor FN je levicovou stranou (i když je nacionalistická), stejně tak nacismus je levicové hnutí s nacionalismem. Ono je to tak, že extrémní levice (komunismus a nacismus) spolu s extrémní pravicí (fašismus) si v mnohém rozumějí. Ale zlo jako zlo, ať je zleva nebo zprava, je to vždycky špatné a je-li to napravo a nebo nalevo, na tom nakonec nesejde

http://janpolanecky.blog.idnes.cz/c/234816/Proc-se-socialistum-nehodi-priznat-ze-nacismus-je-levicovy.html

J. Dlouhy 15.5.2012 2:04

Re: Nacionalismus nemusí být vždy výsadou pravicových stran,

Jen nesmela pripominka. Fasismus je take levicovy. Pravice (per definition), natoz extremni, v Evrope a snad ani nikde jinde (v USA) proste neexistuje. To jen na okraj. Jinak mate pravdu.

S. Netzer 15.5.2012 8:03

Re: Nacionalismus nemusí být vždy výsadou pravicových stran,

Odvolávat se na na "autority" na poli politologie jako je blogger Polanecký a podobné koryfeje, s jejich křečovitými pokusy udělat z černé bílou, respektive z hnědé rudou, jsou známkou chudoby ducha a ignorance. Řeči o"levicovém hnutí s nacionalismem" je pak blábol non plus ultra, srovnatelný snad pouze s autorovým "středolevým Front National". FN podle této logiky zřejmě brojí proti imigrantům, protože je "levicový".

"... nesnáším, když mě někdo podvádí a podstrkuje mi kosmopolitismus místo internacionalismu; internacionalismus jako solidarita pracujících lidí, národů sobě rovných, národů, jejichž osudy řídí třída, která vytváří společenské bohatství, která je nejen vytváří, ale také rozděluje bez účasti příživníků ..." Alexej Pludek, spisovatel a soudruh.

V. Novák 15.5.2012 9:26

Samozřejmě s vámi souhlasím, ale nevím, jestli jste vybrala správně Pludka.

Alexeje Pludka svého času soudruzi podezřívali z podpory nacismu, protože napsal a po mnoha letech vydal (napsal někdy v 60. a vydal v 80., dřív to nešlo) knížku Takových tisíc let, kde popsal Třetí říši po vyhrané válce z pohledu českého rasově vyhovujícího a pečlivě indoktrinovaného převychovance. Nějak jim nedošlo, že je to tím děsivější čtení.

A v 90.letech si dokonce dovolil navrhovat snížení dětských přídavků rodinám, které se nestarají o školní docházku svých dětí, na něž přídavky berou. Tenkrát to bylo faux pas jako si uprdnout na audienci u britské královny... Sesypali se na něj odleva doprava a "náckové" a "xenofobové" jen lítali vzduchem.

S. Netzer 15.5.2012 9:58

Re: Samozřejmě s vámi souhlasím, ale nevím, jestli jste vybrala správně Pludka.

Chápu, že mu vadilo, že mu byl podsouván kosmopolitismus, protože to je čistě "židovská" charakteristika. U rasově nadřazených Slovanů to byl internacionalismus.

Musela to být naprosto odporná kreatura, ideologicky se nacházející tam, kde se tyto dva extrémy s barvou krvavého průjmu, setkávají.

V. Novák 15.5.2012 11:39

Nevím, kde jste sebrala ty "rasově nadřazené Slovany" -

Slovani takovou úchylkou netrpívali. Internacionalismus je marxistický pojem a těžko ho přisuzovat nějakému národu, nebo rase.

Alexej Pludek byl zajímavý spisovatel, který si dovolil říct nebo dokonce napsat něco, co bylo tenkrát salonunfähig. Třeba popsat vítěznou Třetí říši z pohledu postupně a pomalu prohlédajícího "vítěze". Nebo vydat v 80. letech v ČSSR fantaskní (ne scifi) povídky. A nebo říct v době pravdolásky natvrdo, že stát by neměl podporovat vytváření toho, čemu se dnes (ovšem po cca 15 letech) říká "ztracená generace" a "sociálně vyloučené skupiny".

S. Netzer 15.5.2012 12:35

Re: Nevím, kde jste sebrala ty "rasově nadřazené Slovany" -

Ta odporná kreatura byla antisemita, a slovanský nacionalista.

Koncem šedesátých let se totiž angažoval v kauze odebrání dětí rodině svého příbuzného, prostějovského malíře Karla Kořínka. „Postavil se proti ponechání dětí u rodičů. Mohl v tom hrát roli malířův příklon k církvi adventistů a tím i sympatie k židovskému náboženství. Pludek byl totiž poměrně příkrý antisemita,“ vyprávěl historik Karel Hronek.

Pludkovo výrazné levicové smýšlení a slovanský nacionalismus se plně projevily i po roce 1989.

„V roce 1992 založil jako poslanec Federálního shromáždění Slovanskou unii, nacionalistickou organizaci, jejímž cílem měla být obrana Čechů a Slovanů vůbec vůči cizímu, zejména germánskému nebezpečí." (Karel Hronek) http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/alexej-pludek-antisemita-nacionalista-i-autor-sci-.html

V. Novák 15.5.2012 15:31

No, o Slovanské unii čtu až teď a měla by to být

strana založená poměrně nedávno. Pludek byl v r. 1992 náhradním poslancem za Levý blok - což byli umírnění komunisté (taky brzo zanikli) ve FS a potom ještě kandidoval za Štěpánovu KSČ. O Slovanské unii z té doby jsem nenašel zmínku, ale připouštím, že cosi podobně obskurního mohlo vzniknout. Tolik času jsem neměl.

Příklon k adventistům sedmého dne mohl stačit k represím někdy v 50. letech, a to v první půli. V 55. je režim uznal jako legální církev. Křeťanskou! Co má více společného s judaismem než ostatní křestanské církve, nevím - snad jen že slaví sobotu, ne neděli. Tady vidím možný problém - adventisté v tom 55. slíbili, že budou posílat děti do školy i v sobotu, takže ty Kořínkovy děti mohly mít zameškanou docházku, pokud rodina nedodržovala nařízení státní ani svých církevních představitelů. I když, koncem 60. let už se postupně od vyučování v sobotu upouštělo.

Co si vzpomínám, nemohli Pludkovi přijít na jméno zejména osmašedesátníci, kteří taky hlavně vytáhli ten antisemitismus. Kvůli nějakmu románu, kde pojal "pražské jaro" jako spiknutí imperialistů. Pro Rumla, Uhla nebo Šabatovou potupa nejpotupnější. Nečetl jsem. Povinná literatura to nebyla a zájem jsem tenkrát neměl. Historickou trilogii už ano. Stojí za to.

Hledal jsem i historika Karla Hronka. Vzhledem k tomu, co se mi podařilo vykutat, bych ho za relevantní zdroj nepovažoval. Historik je asi jako já nebo Vlk st. - tedy někde něco načte a napíše. Nikde mimo prostějovské regionální noviny jsem od něj nic nenašel a tam píše spíše do zábavných stránek...

V. Novák 15.5.2012 16:42

Mimochodem, podíval jsem se i po Karlu Kořínkovi, malíři...

Z vygoogleného vyplývá, že byl Pludkovým švagrem a měl značné zkušenosti s psychiatrií. Na té "nesprávné" straně dveří.

Dovolím si předpokládat, že Pludkovo angažmá v odebrání dětí Kořínkovým souvisí spíše s Kořínkovou diagnózou a rodinnou situací než s Pludkovým "antisemitismem"...

S. Netzer 15.5.2012 17:08

Re: Mimochodem, podíval jsem se i po Karlu Kořínkovi, malíři...

To nemohu posoudit, každopádně děti jeho švagra dosáhly později soudního zadostiučinění.