2.12.2021 | Svátek má Blanka


FRANCIE: Bídníci vs. Notre-Dame

29.4.2019

Čert vem boháče, kteří dají na katedrálu hromadu peněz, zato na chudáky kašlou

Požár katedrály Notre-Dame přilil oleje do ohně sociálních konfliktů ve Francii. Představitelé žlutých vest i odboroví předáci se pustili do miliardářů, kteří po požáru gotického klenotu oznámili štědré příspěvky na jeho obnovu. Jejich souhrnná výše dosáhla miliardy eur.

Jen považte! Dvě stě milionů eur přislíbila rodina dědičky kosmetické firmy L’Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové i rodina Arnaultových, vlastnící korporaci LVMH, pod kterou patří desítky obchodních značek luxusního zboží. Dalších sto milionů eur přihodí nadace energetické společnosti Total a miliardář François-Henri Pinault, který kontroluje konglomerát Kering s takovými značkami jako Gucci a Yves Saint Laurent. Desítky nebo jednotky milionů slibují další miliardářské rodiny i banky Crédit Agricole a Société Générale nebo pojišťovna Axa.

Generálního tajemníka velké odborové centrály CGT Philippa Martineze tyto sumy popudily. „Když můžou dát stovky milionů nebo desítky milionů eur na rekonstrukci Notre-Dame, ať přestanou říkat, že nemají na naléhavé sociální problémy,” napsal na Facebook.

Mezi rozhořčené se řadí také jedna z tváří hnutí žlutých vest Ingrid Levavasseurová. Na twitterovém účtu cupuje korporace, které během jedné noci na Notre-Dame dají „tak šílené prachy”, a přitom jsou „tak netečné k bídě ve společnosti”.

Smířlivěji a s nadhledem vyjadřuje na Twitteru pocity frustrovaných filozof Ollivier Pourriol: „Victor Hugo děkuje dárcům za velkorysé příspěvky na záchranu Notre-Dame a navrhuje, aby udělali totéž pro Bídníky,“ píše s odkazem na román Victora Huga.

Šílené prachy

Hněv v řadách kritiků donátorů posílil bývalý ministr kultury a poradce rodiny Pinaultů, který navrhl, aby firemní dary na obnovu chrámu byly odepsány z daní do výše 90 procent, nejen ze dvou třetin, jak je obvyklé. Svůj návrh odvolal a Pinaultové oznámili, že daňové úlevy ze slíbeného daru žádat nebudou.

Jenže žlutým vestám i odborům to je málo a vyzývají prezidenta Emmanuela Macrona, aby na bohaté filantropy znovu uvalil milionářskou daň – „Když mají na záchranu našeho kulturní dědictví, ať platí lidem.“

Miliardáři si akcí ve prospěch ikonické katedrály zjevně naběhli na vidle, upozornili tím na své peníze. Odboroví předáci a vůdci žlutých vest využili příležitost a vznesli požadavek, aby je položili na oltář sociální politiky. Pokud by nejbohatší Francouzi nebyli tak velkorysí, nestrkali nosy do veřejných věcí a dál si kupovali jachty, tryskáče, opulentní vily nebo rovnou celé ostrovy, mohli mít víc klidu.

Na tom, že největší finance na obnovu památky nabízejí nejbohatší, přitom není divného. Už jen proto, že na rozdíl od francouzské vlády, která je na mizině a má kolosální dluhy, majitelé korporací peníze mají, upozorňuje deník Washington Post. Pro vládu je jejich štědrost dobrá zpráva, protože obnova památky bude stát „šílené prachy“.

Jejich angažmá ve prospěch unikátní památky přitom není mimořádné, byť svým rozsahem nemá precedens. Většina zmíněných firem se už v minulosti podílela třeba na rekonstrukci zámku ve Versailles.

Agentura Bloomberg připomíná, že značka Fendi, součást impéria LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton), přispěla třemi miliony eur na opravy fontány di Trevi v Římě, sesterská firma Bulgari dotovala ve stejném městě dvěma miliony eur opravu Španělských schodů.

Jistě, může v tom být kus zištnosti. Španělské schody i fontána di Trevi jsou místa, která luxusní značky využívají jako pozadí k propagaci svých výrobků. Notre-Dame jako módní molo neslouží, patří však ke kulturnímu dědictví Francie, je jednou z dominant Paříže a součástí identity luxusních francouzských značek, které s ním spojují svou image.

Francie nenávidí Francii

Bývá obvyklé, že národy se v časech ohrožení nebo katastrof semknou. Ve Francii však děsivý požár katedrály tímto způsobem nezafungoval. Naopak, Francouze ještě víc rozdělil.

Jean Garrigues, profesor historie na univerzitě v Orléansu, k tomu deníku Financial Times řekl: „Existuje několik Francií, které se nemají rády, které se nenávidí.“

Notre-Dame tuto chmurnou realitu potvrdila.

Převzato z magazínu Finmag.cz se souhlasem redakce
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.