18.10.2021 | Svátek má Lukáš


FOTO: Sedm ohromujících děr

26.12.2007

Pohled na fotky, jako jsou tyto, asi trochu děsí a fascinuje zároveň. Strmost a hloubka těchto děr vás donutí si uvědomit, jak nicotní vlastně jsme.

Důl Mirnyj

Důl Mirnyj 2

Diamantový důl Mirnyj, Sibiř. Jsem si naprosto jistý, že většina lidí jej zná. Je to absolutní gigant a je držitelem titulu největšího otevřeného diamantového dolu na světě. V hloubce 525 metrů, s průměrem 1200 metrů, nad kráterem je zóna zákazu přeletů, protože už vtáhla několik helikoptér. Červená šipka na fotce, směřující dolů, ukazuje na velký kamion.

Velká jáma Kimberley

Velká jáma Kimberley, Jižní Afrika. Jde zřejmě o největší ručně vykopanou jámou na světě. Tento 1097 metrů hluboký důl poskytl přes 3 tuny diamantů před tím, než byl v roce 1914 uzavřen. Množství zeminy, odvezené dělníky, je odhadováno na 22,5 milionů tun.

Přehrada Monticello 1

Přehrada Monticello 2

Přehrada Monticello, Kalifornie. Je používána jako přehrada, je naplněna k hranici své kapacity a potřebuje být zčásti vypuštěna. Tohle je Slavná jáma, která patří k přehradě Monticello v Kalifornii a je největší přehradou na světě. Její maximální průtok je 14 400 krychlových stop vody za sekundu.Jámu můžeme vidět v levé horní části fotografie. Pokud byste z nějakého důvodu skočili dovnitř, vaše poněkud navlhlé tělo by mělo být vymrštěno někde v dolní části přehrady (po proudu).

Důl Bingham canyon 1

Důl Bingham canyon 2

Důl Bingham canyon, Utah. Toto je pravděpodobně největší člověkem vytvořená jáma na světě. Těžba započala v roce 1863 a dodnes pokračuje, velikost prohlubně se neustále zvětšuje. Její současné rozměry jsou: hloubka - 3/4 míle, šířka - 2,5 míle.

 Velká modrá jáma 1

Velká modrá jáma 2

Velká modrá jáma, Belize. Leží 60 mil daleko od pevniny a je úžasným "geografickým fenoménem". Existuje větší počet modrých jam, které jsou různě rozmístěné po světě, ale žádná není tak ohromující, jako tato. Povrchová hladina, s téměř dokonale kruhovitým tvarem, je 1/4 míle široká, uprostřed hloubka dosahuje 145 metrů. Jáma je samozřejmě velice oblíbena a využívána potápěči.

Důl Diavik 1

Důl Diavik 2

Důl Diavik, Kanada. Tento neuvěřitelný důl můžete najít 300 km severovýchodně od Yellowknife. Důl je obrovský a nachází se v tak odlehlé oblasti, že má dokonce své vlastní letiště s dostatečně velkou ranvejí, aby na ní mohla přistávat letadla typu Boeing 737. Úžasný pohled je také na okolní zamrzlé vodní plochy.

Sinkhole 1

Sinkhole 2

Sinkhole, Guatemala. Propadliště vzniklo nadměrným vsakováním vody (obvykle dešťové nebo odpadních vod) do země a důsledkem toho se půda propadla do hloubky. Toto jsou fotky propadliště, které vzniklo na počátku letošního roku v Guatemale. Jáma pohltila více než 10 domů a zabila nejméně 3 lidi. Úředníci obvinili stvůru žijící v jámě, že narušila odpadní potrubí.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.